jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۶۱۱۹   ۲۵ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: در مورد برجام دو نظریه حقوقی مطرح است که وزارت امور خارجه درباره آن قضاوتی نمی‌کند و اصولا در مقام قضاوت هم نیست، چرا که تصمیم‌گیرندگان جای دیگری هستند.

به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت خارجه، سیدعباس عراقچی گفت: با این حال به لحاظ سیاسی و از منظر منافع ملی وزارت امور خارجه معتقد است از آنجا که هیچ‌یک از دیگر اعضای برجام، این توافق را در پارلمان‌های خود به تصویب نمی‌رسانند، این با اصل توازن و تناظر در تعهدات طرفین، که مورد نظر است، تنازع دارد.

این سخنان عراقچی واکنشی به برخی برداشت‌ها از سخنانش در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو بود که برخی خبرگزاری‌ها از قول وی نوشتند او برجام را مشمول اصل 77 قانون اساسی ندانسته و لذا بی‌نیاز از تصویب مجلس شورای اسلامی قلمداد کرده است .

عراقچی در این باره اضافه کرد: چنانچه به اصل سخنان اینجانب رجوع شود، نه به آنچه بعضی خبرگزاری‌ها به طور ناقص منتشر کردند، واضح است اینجانب «بدون قضاوت قطعی حقوقی» عرض کرده‌ام که در موضوع تصویب یا عدم تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی، در کشور «دو نظر وجود دارد»: عده‌ای برجام را مشمول اصل 77 قانون‌اساسی می‌دانند که طبق آن «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد». اما عده‌ای دیگر از حقوقدانان معتقدند برجام مشمول اصل 77 نمی‌شود.

وی اضافه کرد: درخصوص این دو نظریه حقوقی، وزارت امور خارجه قضاوتی نمی‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها