jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۱۹۵۵   ۱۴ آذر ۱۳۸۴  |  ۰۲:۱۹

جامجم آنلاین: پزشکان می گویند می توانند با بررسی عکس قفسه سینه یک بیمار آلوده به ویروس میزان کشندگی ویروس مورد نظر را پیش بینی کنند.


به گزارش BBC ، این یافته ها بر اساس تجربه بدست آمده در معالجه 14 بیمار مبتلا به آنفلوانزای مرغی در ویتنام بدست آمده است. در این بررسی عکس برداری قفسه سینه بیماران الگوهای بیماری مشخصی را نشان داد.
اما این الگوها در هر بیمار متفاوت بود و می توانست نشان دهد هریک به چه درمانی نیاز داشتند.
برای مثال کسانی که دچار صدمه شدید ریوی شده بودند ، برای زنده ماندن نیازمند روش درمانی تهاجمی تری بودند.
شایع ترین ناهنجاری یافت شده تراکم چند مرکزی بود که معمولا چرک و عفونت همراه با سرفه و تب را ظاهر می کند.
شدت این علائم یافت شده می تواند پیش بینی کننده مناسبی برای احتمال مرگ بیمار باشد.
تصاویر سی تی اسکن نشان دادند که گرچه علائم تنفسی کاهش یافته بود ، ظاهر غیر طبیعی ریه ها هنوز باقی مانده بود به این معنی که بیماری باعث جای زخم در ریه شده بود.
به گفته سرپرست این تحقیق دکتر کورشی از انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی علائم آنفلوانزای مرغی با نشانه های ظاهر شده در سندرم تنفسی حاد (سارس) مشابهند.
اما ناهنجاری های بیشتر شامل وجود مایع در فضای اطراف شش ها ، بزرگ شدن غدد لنفاوی و تشکیل حفراتی در بافت ریه که در آنفلوانزای مرغی مشاهده شد در بیماری سارس وجود نداشت.
علائم آنفلوانزای مرغی در انسان در طیفی از علائم عادی مانند تب ، سرفه ، گلودرد ، و درد عضلات تا عفونت های چشمی ، پنومونی ، بیماری های ریوی حاد و دیگر ناراحتی های خطرناک و حاد مشاده شد.
محققان معتقدند باید علل اساسی شدت بیمای در آنفلوانزای مرغی زمانی که انسان را آلوده می کند ، باید شناخته شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.