jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۱۹۴۴۸   ۰۳ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در حال حاضر، چندین روش برای شناسایی گاوها وجود دارد. داغ زدن با نام تجاری، برچسب زدن روی گوش‌ها، خالکوبی و ایجاد بریدگی مخصوص روی گوش‌ها از جمله روش‌هایی است که به ذهن می‌رسد. دانشمندان مصری در حال کار روی یک سامانه جدید زیست‌سنجی هستند که نسبت به روش‌های مذکور کمتر تهاجمی بوده، خنثی‌سازی آن برای افراد سودجو کاری دشوار است.

این روش، چاپ الکترونیکی پوزه گاوها نام دارد. به همان اندازه که خطوط مارپیچی در سر انگشتان ما منحصر به فرد است، چین و چروک و خطوط روی پوست پوزه هر گاو هم منحصر به فرد است.

این موضوعی است که از حدود دهه 20 میلادی شناخته شد. در آن روزها از جوهر برای چاپ اثر پوزه گاوها به منظور تعقیب و پیگیری بعدی آنها استفاده می‌شد. از آن زمان تا کنون مطالعات مختلف برای جایگزین کردن فناوری‌های روز با جوهر و کاغذ انجام شده است.

آخرین فناوری در این حوزه را حمدی محمود و هاجرالحداد در دانشگاه بن یوسف حمدی محمود قاهره ارائه کرده‌اند. در این روش تصاویر نزدیکی از پوزه گاو به وسیله یک سیستم یادگیری ماشینی موسوم به ماشین بردار پشتیبانی چندکلاسه تهیه و پردازش می‌شود. در میان دیگر سامانه‌های این چنینی ماشین‌های بردار پشتیبانی به دلیل توانایی‌شان در طبقه‌بندی موضوعات بر اساس تشخیص الگو شناخته‌شده‌تر از بقیه هستند.

بر اساس آزمایش‌های انجام شده در دنیای واقعی ماشین بردار پشتیبانی براساس تصاویر ضبط شده از پوزه گاوها قادر بود با دقت 94 درصد گاوها را شناسایی کند.

دانشمندان مشغول کار برای ارتقای این سیستم ضمن بالا بردن سرعت پردازش هستند.

مترجم: آتنا حسن‌آبادی

Gizmag ‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر