جام‌جم گزارش می‌دهد:

مقصرشناسی خسارات سیل اخیر

رییس سازمان هواشناسی:

نخستین اطلاعیه ورود سامانه باران زا روز 24 تیر صادر شد

رییس سازمان هواشناسی گفت: نخستین اطلاعیه این سازمان درباره ورود سامانه باران زا در روز 24 تیر و اطلاعیه دوم 26 تیر و سومین اطلاعیه در روز وقوع حادثه صادر شد.
کد خبر: ۸۱۹۳۵۱
نخستین اطلاعیه ورود سامانه باران زا روز 24 تیر صادر شد

داوود پرهیزگار که به همراه اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران، ناصر چرخ ساز رییس سازمان امداد ونجات و معاون عملیات ترافیک پلیس راهور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شرکت کرده بود، افزود: اطلاع رسانی سازمان هواشناسی در دو بخش کشوری و استانی صادر می شود و این اطلاعیه ها به صدا و سیما نیز رونوشت شده است.

وی گفت: اطلاعیه با عنوان هشدار صادر شده است و اطلاع رسانی ویژه درباره شرایط ویژه انجام می شود.

رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سازمان هواشناسی جهانی پیش بینی نمی کند بلکه گزارش ها را جمع بندی و ارائه می کند، افزود: گزارش این سازمان درباره وزش بادی با سرعت 75 کیلومتر در منطقه بروز سیلاب گزارش دیده بانی سازمان هواشناسی کشور بوده است که به سازمان جهانی ارسال شده بود.گزارش دیده بانی با گزارش وضع هوا متفاوت است.

جان باختگان 15تن از هموطنان در سیل چند روز گذشته

در ادامه این گفت وگو رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تاکنون 15 نفر در سیلی که یکشنبه گذشته در استان های تهران و البرز جاری شد، جان باختند.

اسماعیل نجار افزود: از این تعداد هفت نفر در روستای سیجان و 8 نفر که یک نفر آنها تبعه کشور چین بود در منطقه کن سولقان جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه امکانات هواشناسی برای پیش بینی وضعیت جوی در مقیاس کوچک مناسب نیست، افزود: سیل روستای سیجان در منطقه بسیار محدود و به مدت هفت دقیقه روی داده است.

نجار اظهار کرد: حوادث را باید بر اساس فراگیری آنها مطرح کنیم و اگر حادثه ای استانی بود باید در سطح استان مطرح شود و کشوری نشود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: درباره بروز سیل به مسئولان دستگاهها هشدار داده شده بود و ما از آن اطلاع داشتیم.در این زمینه در 28 تیر به دستگاههای مختلف اطلاع رسانی کردیم.

وی گفت: اطلاعیه سازمان مدیریت بحران نشانه هشدار است و این سازمان متناسب با شرایط آب و هوایی اطلاعیه صادر می کند.

نجار درباره اجاره دادن جایگاه بالگرد در حوزه بروز سیل گفت: از اجاره دادن این جایگاه برای توقف خودروهای سواری بی اطلاع هستم.

پلیس هشدار وقوع بارندگی را دریافت کرد

معاون عملیات ترافیک پلیس راهور نیز در این برنامه گفت: پلیس هشدار وقوع بارندگی و سیلاب را دریافت کرد اما هشدار، هشداری نبود که جاده را مسدود کنیم.

سردار محمدرضا مهماندار افزود: سیلاب در روستای سیجان در هشت کیلومتری جاده چالوس جاری شد و در جاده اصلی چالوس سیلابی روی نداد.

وی اظهار کرد: 21 تیم پلیس در محور چالوس آماده بودند که با وقوع سیلاب به محل اعزام شدند.

سردار مهماندار گفت: تا صبح فردای روز حادثه (دوشنبه) پلیس 5 بار جاده چالوس را مسدود کرد.

اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور نشان دهنده هشدار است

رییس سازمان امداد ونجات نیز با تایید اینکه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور نشان دهنده هشدار است گفت: نیروهای ما در منطقه ای که این حادثه در آن روی داد به دلیل فرعی بودن جاده مستقر نبودند اما با وقوع حادثه به سرعت به منطقه اعزام شدند.

ناصر چرخ ساز گفت: نیروهای سازمان امداد و نجات اکنون در جستجوی مفقودین حادثه هستند.(ایرنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها