jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۸۹۰۶   ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۳۶

رئیس جمهوری آمریکا مخالفان توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 را جنگ طلب دانست و گفت: کسانی که از این توافق انتقاد می کنند شبیه همان کسانی هستند که با عجله وارد جنگ با عراق شدند.

اوباما: مخالفان توافق هسته ای جنگ طلب هستند

به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، باراک اوباما روز سه شنبه در سخنانی در جمع کهنه سربازان این کشور در پیتسبورگ با بیان این مطلب افزود: کسانی که از توافق هسته ای با ایران انتقاد می کنند جنگ طلبانی هستند که در زمان جنگ عراق می گفتند این جنگ تنها چند ماه به طول خواهد انجامید.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: من ترسی از آغاز یک جنگ جدید ندارم اما جنگ باید آخرین راه حل باشد. وی افزود: راه هوشمندانه و مسئولانه تری برای پایان دادن به بحران ها و دفاع از منافع ملی وجود دارد که استفاده از دیپلماسی است.

اوباما با رد انتقادات تند جمهوریخواهان مبنی بر اینکه رئیس جمهور بعدی آمریکا با توافق هسته ای ایران در موقعیت بدی قرار می گیرد، اظهار داشت: توافق هسته ای با ایران رئیس جمهور بعدی آمریکا را در موقعیت بهتری برای برخورد با ایران در صورت هرگونه فریبکاری قرار می دهد، از جمله این که وی می تواند از گزینه نظامی استفاده کند.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۲۳ تیرماه در وین اتریش به توافقی تاریخی برای حل و فصل نهایی موضوع هسته ای ایران دست یافتند. این توافق با انتقاد تند برخی از جمهوری خواهان در کنگره از جمله میچ مک کانل رییس مجلس سنا مواجه شده است.

براساس طرحی که کنگره آمریکا تصویب کرده است، توافق هسته ای ایران باید توسط نمایندگان تصویب شود. با این حال، اوباما در روز اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای در سخنانی تهدید کرد در صورتی که مجالس سنا و نمایندگان آمریکا این توافق را رد کنند، آن را وتو خواهد کرد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها