jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۸۹۰۶ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۳۶

رئیس جمهوری آمریکا مخالفان توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 را جنگ طلب دانست و گفت: کسانی که از این توافق انتقاد می کنند شبیه همان کسانی هستند که با عجله وارد جنگ با عراق شدند.

اوباما: مخالفان توافق هسته ای جنگ طلب هستند

به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، باراک اوباما روز سه شنبه در سخنانی در جمع کهنه سربازان این کشور در پیتسبورگ با بیان این مطلب افزود: کسانی که از توافق هسته ای با ایران انتقاد می کنند جنگ طلبانی هستند که در زمان جنگ عراق می گفتند این جنگ تنها چند ماه به طول خواهد انجامید.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: من ترسی از آغاز یک جنگ جدید ندارم اما جنگ باید آخرین راه حل باشد. وی افزود: راه هوشمندانه و مسئولانه تری برای پایان دادن به بحران ها و دفاع از منافع ملی وجود دارد که استفاده از دیپلماسی است.

اوباما با رد انتقادات تند جمهوریخواهان مبنی بر اینکه رئیس جمهور بعدی آمریکا با توافق هسته ای ایران در موقعیت بدی قرار می گیرد، اظهار داشت: توافق هسته ای با ایران رئیس جمهور بعدی آمریکا را در موقعیت بهتری برای برخورد با ایران در صورت هرگونه فریبکاری قرار می دهد، از جمله این که وی می تواند از گزینه نظامی استفاده کند.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۲۳ تیرماه در وین اتریش به توافقی تاریخی برای حل و فصل نهایی موضوع هسته ای ایران دست یافتند. این توافق با انتقاد تند برخی از جمهوری خواهان در کنگره از جمله میچ مک کانل رییس مجلس سنا مواجه شده است.

براساس طرحی که کنگره آمریکا تصویب کرده است، توافق هسته ای ایران باید توسط نمایندگان تصویب شود. با این حال، اوباما در روز اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای در سخنانی تهدید کرد در صورتی که مجالس سنا و نمایندگان آمریکا این توافق را رد کنند، آن را وتو خواهد کرد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر