jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۷۶۸۵ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۸

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در گفت وگو با سی ان ان:

زمان رسیدگی به بمب های هسته ای رژیم صهیونیستی رسیده است

۱

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه نگرانی اصلی کشورهایی مانند عربستان و رژیم صهیونیستی در مورد مساله هسته ای ایران «بهبود روابط تهران و واشنگتن» است، تاکید کرد: زمان رسیدگی به بمب های هسته ای رژیم صهیونیستی رسیده است.

زمان رسیدگی به بمب های هسته ای رژیم صهیونیستی رسیده است

سید حسین موسویان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» در پاسخ به این پرسش که «به نظر شما توافق کنونی با زمانی که شما دست اندرکار مذاکره بودید و حسن روحانی نیز رئیس تیم مذاکره، چه تفاوتی دارد؟» گفت: اصول و چهارچوب توافقی که حاصل شد دقیقا همان اصولی است که ما در مارس 2005 به سه کشور اروپایی طرف مذاکره هسته ای پیشنهاد کردیم.

وی افزود: در آن مقطع ما به اروپایی ها گفتیم حاضریم حداکثر شفافیت در برنامه هسته ای را بپذیریم؛ آمادگی داریم برنامه هسته ای باز داشته باشیم و حاضریم تمام اقدامات اعتمادساز در مورد اطمینان از عدم انحراف برنامه هسته ای ایران به سمت ساخت سلاح را نیز پذیرا باشیم.در آن زمان سه کشور اروپایی آماده توافق بودند اما نتوانستند آمریکا را قانع کنند چون موضع آمریکا «غنی سازی صفر در ایران» بود.

موسویان گفت: اما این موضع نقض صریح معاهده ان پی تی بود زیرا طبق این معاهده، کشورهای عضو حق بهره مندی از تکنولوژی صلح آمیز شامل غنی سازی و آب سنگین را دارند و به همین علت نیز تعدادی از کشورهای عضو معاهده از این تکنولوژی ها برخوردارند.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: توافق ما 10 سال پیش به دلیل سیاست بوش در مخالفت با غنی سازی ایران شکست خورد اما اوباما توانست توافق را انجام دهد چون غنی سازی و آب سنگین ایران را پذیرفت.

وی گفت: باید در نظر داشت که خط قرمز اوباما «غنی سازی صفر در ایران» نبود بلکه «بمب هسته ای» بود و به همین دلیل رهبری و ریاست جمهوری از این ابتکار استقبال کردند زیرا ایران هرگز به دنبال بمب نبوده است.

موسویان با بیان اینکه در این توافق دو دستاورد بزرگ برای اوباما و قدرت های جهانی حاصل شده است، افزود: نخست اینکه ایران شفافیت و بازرسی های حداکثری در چارچوب مقررات بین المللی را پذیرفته و دوم اینکه همه تضمین های لازم در مورد عدم انحراف به سمت ساخت بمب را داده است.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: متقابلا ایران نیز دو دستاورد بزرگ داشته است؛ نخست اینکه قدرت های جهانی غنی سازی و آب سنگین ایران را پذیرفتند و دیگر اینکه همه تحریمها برداشته خواهند شد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه مانند عربستان و رژیم صهیونیستی از این موضوع خشمگین هستند، به نظر شما ایران برای حل این مساله چه کاری می تواند انجام دهد؟» گفت: کشورهایی مانند عربستان و رژیم صهیونیستی در مورد موضوع هسته ای ایران نگران نیستند بلکه نگرانی اصلی آنها بهبود روابط تهران و واشنگتن است. حرف من با مخالفان توافق هسته ای این است که اگر همه کشورهای خاورمیانه این توافق 159 صفحه ای با ایران را اجرا کنند، آرزوی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق خواهد یافت.

موسویان افزود: اما مساله دیگر «نتانیاهو» این است که او می خواست موضوع هسته ای ایران در صدر دستور کار قدرت های جهانی بماند تا اذهان همچنان از موضوع اصلی یعنی بمب های هسته ای رژیم صهیونیستی غافل بمانند.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: رژیم صهیونیستی تنها کشور خاورمیانه با بمب هسته ای است و حال که موضوع هسته ای ایران حل شده، زمان آن است که قدرت های جهانی سراغ بمب های هسته ای این رژیم بروند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۵
قدرتهای غربی به خواسته خود در خصوص برنامه هسته ای ایران رسیدند و آنرا محدود كردند. و طبق توافق برخی تحریمها نیز لغو می شود . ولی این احتمال وجود دارد كه دوباره همه تحریمها بلكه شدیدتر در رابطه با موشكها ، حقوق بشر و حمایت از حزب الله طی یكی دوسال دیگر برگردد. حالا خودتان محاسبه كنید چه كسی برنده می شود.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر