jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۲۲۷ ۲۴ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

دیروز روز خبرهای مهم و تاریخ‌ساز بود. در حالی که رسانه‌های جهان اخبار داغ بیانیه هسته‌ای ایران را منتشر می‌کردند، ساعت 16 و 19 دقیقه و 57 ثانیه فضاپیمای نیوهورایزنز (به معنی افق‌های نو) پس از سفری 5/9 ساله به مقصد پلوتو، از فاصله 12 هزار و 500‌کیلومتری این خرده‌سیاره دوردست گذر کرد. این آغاز فصلی نو و دوران تازه اکتشافات در دوردست‌های منظومه شمسی بود.

در شرایطی که پیش از این هیچ تصویر نزدیکی از پلوتو ندیده بودیم و هرچه پیشتر از نیوهورایزنز به زمین مخابره شده بود تصاویری نه‌چندان مطلوب بود، روز گذشته ناسا نخستین تصویر واضح دریافتی از این سیاره دوردست را منتشر کرد. آنچه در روزهای اخیر تعجب دانشمندان را برانگیخته رنگ نارنجی این سیاره و قسمت‌های تاریک و روشنی است که در عکس‌هایی که از این سیاره گرفته شده، دیده می‌شود.

نمایی که بسیار شبیه چهره‌ای است که پیشتر از مریخ دیده بودیم. دیروز بیش از 1200 دانشمند و خبرنگار مهمان مدعو در مرکز کنترل ماموریت نیوهورایزنز در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، گذر فضاپیمای نیوهورایزنز از کنار پلوتو را به طور زنده مشاهده کردند و این لحظه تاریخی را جشن گرفتند.

آنچه در این تصویر می‌بینید نزدیک‌ترین نمایی است که به احتمال فراوان از این پس در کتاب‌ها و مقالات به عنوان تصویر پلوتو مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دانش

کاظم کوکرم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر