jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۱۵۴ ۲۴ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

اشاره: یمن این روزها، روزهای پرتلاطمی را سپری می‌کند. با وجود تاکید سازمان ملل و شورای امنیت بر اعلام آتش‌بس، دولت عربستان سعودی آن را رعایت نمی‌کند. این کشور با بی‌اعتنایی به این درخواست‌ها همچنان به بمباران مناطق مسکونی ادامه می‌دهد. درباره این لجاجت ریاض و پیامدهای آن با علی‌اصغر قریشی، سفیر سابق ایران در یمن گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید:

چرا عربستان به آتش‌بس پایبند نیست؟

عربستان چیزی را روی زمین در دست ندارد و تمام ابزارش فقط حملات هوایی است. سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس با تمام طرف‌ها تماس گرفته بود از جمله انصارالله، عبد ربه منصور هادی و با عربستان نیز حتما تماس گرفته بود، اما ریاض اعلام کرد که با ما هماهنگ نشده و از ما خواسته نشده تا آتش‌بس را اجرا کنیم. این اظهارات واقعا عجیب است، چطور ممکن است نماینده سازمان ملل اعلام آتش‌بس کند ولی عربستان در جریان نباشد. اینها نشان می‌دهد که عربستان از ابتدا بنا نداشته آتش‌بسی را اجرا کند چون اهرمی غیر از حملات هوایی ندارد و این حملات را نمی‌خواهد از دست دهد. انصارالله نیز اعلام کرده بود به این آتش‌بس امیدوار نیستیم زیرا ریاض دو ساعت بعد از اعلام آتش‌بس حملات خود را از سر گرفت. تمام شهرها و استان‌ها مورد حمله هوایی قرار گرفته‌ و بعضی از مناطق چندبار بمباران شده‌است. با وجود بمباران هوایی و کشتار غیرنظامیان، انصارالله تسلیم نمی‌شود زیرا یمنی‌ها تجربه جنگ‌های مختلف را دارند. نکته مهم این است که عربستان با حملات هوایی هادی را به قدرت باز نخواهد گرداند و در نهایت عربستان باید دست از حملاتش بردارد.

چرا سازمان ملل و شورای امنیت نمی‌توانند آتش‌بس برقرار کنند؟

دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به این موضوع ناامید شده است. سازمان ملل قدرت لازم را برای اجرای این کار ندارد، زیرا عربستان کار خود را می‌کند و نماینده دبیرکل نیز کار خود. سازمان ملل از ابتدا اشتباه کرد که قطعنامه 2216 را تحت فشار عربستان و با حمایت آمریکا و انگلیس به تصویب رساند بدون آن‌که به واقعیت‌های یمن توجه کند؛ زیرا این انصارالله نیست که به‌صورتی بی‌منطق عمل می‌کند بلکه متجاوزان سعودی هستند که به صورتی بی‌منطق می‌خواهند اهداف خود را پیش ببرند.

وضع کمک‌رسانی در یمن چطور است؟

وضع کمک‌رسانی بسیار تاسف‌بار است. کشتی‌ها در بنادر منتظر هستند تا اجازه تخلیه به آنها داده شود، اما حملات هوایی مانع کمک‌رسانی می‌شود. سه کشتی هم‌اکنون در بندر عدن و چند کشتی در بنادر منتظر تخلیه است.

بمب‌های خوشه‌ای را چه کسی در اختیار عربستان قرار داده است؟

معلوم است که آمریکایی‌ها. آنها به جای این‌که بر ریاض فشار آورند تا آتش‌بس را رعایت و از کشتار مردم مظلوم یمن جلوگیری کند، منافع لحظه‌ای خود را در قضیه یمن دنبال می‌کنند. عربستان برای آنها مهم است و گرچه انتقاداتی نسبت به مسائل حقوق بشری در این کشور دارند، اما آن چیزی که برایشان مهم است منافع اقتصادی در عربستان است.

بین‌الملل

معصومه زارع

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر