jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۸۱۷۱۲۴ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۱۸:۴۹

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اختصاص20 میلیارد تومان اعتبار برای طرح بیمه اصحاب رسانه در سال جاری خبر داد.

اختصاص 20 میلیارد تومان به طرح بیمه خبرنگاران

نشست مجازی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران رسانه های مکتوب و الکترونیک در فضای مجازی با سوالاتی پیرامون بیمه خبرنگاران، نحوه نظارت بر آگهی های دولتی، کارت حرفه ای روزنامه نگاری، اولویت های حمایتی، تشکیل سازمان نظام رسانه ای و واگذاری امور به اصناف و تشکل ها برگزار شد.

حسین انتظامی در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر تغییر رویکرد معاونت مطبوعاتی درخصوص بیمه خبرنگاران و واسپاری این امر به رسانه ها با تاکید بر اینکه به کرات درباره این موضوع صحبت شده است تصریح کرد: به ٣ دلیل اصرار داریم بیمه روزنامه نگاران از طریق رسانه ها انجام شود؛ حفظ استقلال حرفه ای آنان تا وامدار دولت نباشند، تثبیت اصول حرفه ای زیرا با رابطه استخدامی، یکی از دلایل پدیده خانه به دوشی روزنامه نگاران منتفی می شود.

وی افزود: اما بدلیل اینکه از مشکلات رسانه ها اطلاع داریم نباید بار جدید مالی برای آنان ایجاد می کردیم لذا مبالغ واریزی به حساب تامین اجتماعی را به رسانه ها پرداخت می کنیم.

در ادامه خبرنگاری ابهاماتی را درخصوص آگهی های دولتی و غیر دولتی و نحوه نظارت وزارت ارشاد بر آگهی ها مطرح کردکه انتظامی پاسخ داد: اگر به دستورالعمل توزیع آگهی های دولتی که مثل سایر دستورالعمل هایمان، روی سایت معاونت مطبوعاتی قرار دارد، مراجعه شود مشاهده می کنید که به روزنامه هایی که در اکثر دکه های مطبوعاتی حضور ندارند دیگر آگهی نمی دهیم البته برای اطمینان کامل از اجرای این دستورالعمل، آن را در قالب نرم افزار طراحی کردیم که از اوایل شهریور ماه بصورت یکپارچه در کل کشور اجرا می شود.

عضو هیات نظارت بر مطبوعات در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ارائه جزئیات قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، ضمن توصیه به همکاران رسانه ای برای مطالعه قانون 23 ماده ای مذکور، به جهت انقلاب رویکردی آن گفت: کمیسیون ماده ١٨ این قانون با دستور رئیس جمهور تشکیل و تاکنون ٤ جلسه برگزار شده است.

آیین نامه اصلی و آیین نامه ماده ١٨ در هیات وزیران به تصویب رسیده و آیین نامه ماده ٨ (نحوه دسترسی به اطلاعات)، تا یک ماه دیگر در هیات وزیران به تصویب می رسد.

در ادامه خبرنگار روزنامه ای سوالی را درخصوص راهکارهای معاونت مطبوعاتی برای بیمه خبرنگارانی که به صورت کوتاه مدت در رسانه ها کار می کنند مطرح کرد که انتظامی پاسخ داد: اگر روزنامه نگاری کارنیمه وقت دارد برای بیمه خود از یکی از راه های زیر اقدام کند:

از رسانه ای که بیشتر با او کار می کنند تقاضا کنند آنان را بیمه کند (با توجه به این که هزینه بیمه توسط ارشاد عودت می شود.)، از طریق سایت سمان درخواست کارت حرفه ای روزنامه نگاری کنند. اگر امتیاز خبرنگاری افزون بر ٣٠ از ١٢٠ باشد بیمه به آن تعلق می گیرد، اگر امتیازشان کمتر از ٣٠ شود به عنوان خبرنگار آماتور در صندوق اعتباری هنر بیمه می شوند.

معاون وزیرارشاد در ادامه با اشاره به لیست بالغ بر 800 نفری که اسامی آن ها اخیرا در سایت معاونت مطبوعاتی منتشر شده است بر مطالعه اطلاعیه اداره کل مطبوعات داخلی تاکید و تصریح کرد: ظرف روزهای آینده اطلاعیه ای درخصوص بیمه تکمیلی و حالت های مختلف آن( رایگان، نیم بها و بدون تخفیف) صادر می شود.

انتظامی یادآور شد: برای حرفه ای ها (آنان که بیمه پایه شان توسط رسانه پرداخت شده یا دارندگان کارت حرفه ای روزنامه نگاری) این بیمه کاملا رایگان خواهد بود.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پاسخ به سوالی درخصوص اقدامات این معاونت برای شناسایی خبرنگاران واقعی، بر مطالعه دستورالعمل صدور کارت حرفه ای روزنامه نگاری تاکید کرد.

همچنین در ادامه این نشست مجازی خبرنگاری از اقدامات و سیاست های تشویقی معاونت مطبوعاتی در جهت ارتقای بُعد تربیتی مطبوعات پرسید که انتظامی در پاسخ به جلسات هم اندیشی که در این خصوص با مدیران رسانه ها برگزار می شود اشاره و تصریح کرد: ٧ موضوع اولویتی امسال شامل مناطق مرزی، نشریات محلی، تعیین ضریب کیفی در ٣ مولفه (رسالت مطبوعاتی، اخلاق حرفه ای و تولید اختصاصی) و ارزیابی آن توسط کمیته ٧ نفره که با حضور نمایندگان صنوف، استادان دانشگاه، کارشناس منتخب هیات نظارت بر مطبوعات و... از جمله ابزارهای مورد نظر شماست که در حال انجام است.

در ادامه خبرنگاری در سوال خود به موضوع هایی چون قطع بیمه خبرنگاران و کارت خبرنگاری آزاد اشاره کرد و انتظامی پاسخ داد: اسامی خبرنگارانی که بیمه آنان قطع شده به اداره خبرنگاران اداره کل مطبوعات داخلی بدهید تا پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه کارت خبرنگاری حرفه ای توسط کمیته ذیربط در حال صدور است چاره کار را در تشکیل سازمان نظام رسانه ای عنوان و اضافه کرد: دولت نه صلاحیت دارد و نه مصلحت است که در امور حرفه ای و صلاحیت های حرفه ای روزنامه نگاران دخالت کند.

انتظامی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاری درباره بازگشایی انجمن صنفی و شعارهای انتخاباتی رییس جمهوری در این زمینه ضمن اشاره به سخنان رئیس جمهور در ١٧ مرداد ٩٣ کنفرانس مطبوعاتی و عمل کردن دستگاه های ذیربط در چارچوب همان موضع افزود: مرجع صدور مجوز و امور انجمن های صنفی، وزارت کار است که البته در هر حوزه ای با وزارتخانه موضوعی هماهنگ است.

معاون مطبوعاتی همچنین در پاسخ به سوال مطرح شده توسط خبرنگاری درخصوص حمایت های مستقیم وزارت ارشاد از خبرنگاران، آموزش های رایگان یا ارزان توسط مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها، اجبار رسانه ها به بیمه همکاران و انجام بیمه تکمیلی رایگان را از جمله حمایت های مستقیم معاونت مطبوعاتی از خبرنگاران عنوان کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه برآورد ما این است که امسال نزدیک به ٢٠ میلیارد تومان برای طرح بیمه هزینه شود، خاطرنشان کرد: امسال به نشریات گفته شده اگر لیست بیمه نداشته باشند انتظار هیچگونه حمایتی را از ارشاد نداشته باشند. همه این مشوق ها و سختگیری ها برای این است که تضامین لازم ایجاد شود و فرهنگ و رفتار سازمانی به نفع روزنامه نگاران اصلاح شود.

خبرنگاری در سوال خود به تاکید دولت بر سپردن امور به تشکل های صنفی اشاره و چگونگی تحقق آن را در حوزه مطبوعات جویا شد. این خبرنگار با اشاره به اینکه انتظار آن است همانطور که رسیدگی به تخلفات پزشکان در سازمان نظام پزشکی مورد رسیدگی قرار می گیرد در حوزه مطبوعات نیز افراد خبره به تخلفات خود رسیدگی کنند از برنامه های معاونت مطبوعاتی در این خصوص پرسید.

انتظامی با بیان اینکه اساسا مبنای پیشنهاد ما برای تشکیل سازمان نظام رسانه ای همین بود کارکرد و کارویژه سازمان با تشکل را متفاوت از یکدیگر دانست و افزود: سازمان نظام پزشکی و مثلا انجمن جراحان عمومی یا انجمن چشم پزشکان استان اصفهان نه تنها مغایرتی با یکدیگر ندارند بلکه در یک سپهر حرفه ای، مکمل همدیگرند اما کارویژه های متفاوتی دارند و همین شکل در موضوع رسانه ها نیز مصداق دارد.

وی یادآور شد: بخاطر همان باور در دولت، در بسیاری از تصمیم گیری ها و شوراها، از نمایندگان صنوف استفاده شده است که این روش کمک به نهادسازی است.

انتظامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا رسیدگی به درخواست های تغییر وضعیت یا موارد مشابه به کندی صورت می گیرد تاکید کرد: اگر تغییر وضعیت ها بیش از ٢ ماه طول بکشد( بجز مواردی چون تغییر صاحب امتیاز و مدیر مسئول که حدود ٤-٣ ماه طول می کشد) لطفا به بنده یا دبیر محترم هیات نظارت خبر بدهید.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص صدور مجوزها نیز گفت: به این استانداردها رسیده ایم و مجوزها حداکثر ٦ ماه پس از تکمیل مدارک صادر می شوند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر