jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۸۴۰ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

شناسایی کارگران فاقد هویت بالاخره پس از گذشت یک سال کلید خورد و کارگران از هفته بعد از ماه مبارک می‌توانند برای ثبت‌نام و دریافت کارت هوشمند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

به گزارش تسنیم، کارگران غیررسمی همواره یکی از معضلات بازار کار بوده و دولت‌ها نیز در شناسایی کارگران زیرزمینی دچار ضعف بوده‌اند و این ضعف، این قشر از جامعه را که پشتیبانی قانونی هم ندارند بیش از دیگر اقشار جامعه کارگری متحمل فشارهای اقتصادی کرده است. اما ظاهرا این ضعف در حال برطرف شدن است.

هادی ابوی، دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران از ایجاد بانک اطلاعاتی کارگران خبر داد و گفت: این طرح از هفته اول پس از ماه مبارک رمضان به صورت پایلوت در خراسان رضوی و شهر مشهد آغاز می‌شود و پس از آن در یک دوره زمانی یکساله در کل کشور اجرایی خواهد شد. وی ادامه داد: بر این اساس کارگران به صورت خوداظهاری پس از اعلام آدرس سایت در هفته آینده به ده دفتر پیشخوان در شهر مشهد مراجعه کنند و پس از آن اطلاعات خود را وارد کنند.

ابوی خاطرنشان کرد: متأسفانه بانک اطلاعاتی کاملی از کارگران وجود ندارد و تأمین اجتماعی لیست‌های بیمه‌‌های خویش‌فرما و غیراجباری را در سازمان ساماندهی نکرده است.این مقام صنفی به پیگیری کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در این باره اشاره کرد و گفت: پیش از این هم گفته بودیم که دنبال راه‌اندازی سامانه‌ای برای ساماندهی کارگران هستیم تا از این طریق بتوانیم همه فعالان کارگری کشور را شناسایی و برای آنها بانک اطلاعاتی تشکیل دهیم.

ابوی بیان کرد: متاسفانه گروه‌هایی از کارگران را داریم که حتی حقوق‌های کمتر از 712 هزار تومان دریافت می‌کنند و از هیچ گونه مزایای بیمه‌ای برخوردار نیستند. برآوردها نشان می‌دهد، شش میلیون کارگر فاقد شناسنامه در کشور وجود دارد.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهار کرد: همچنین در جهت شناسایی کارگران، پیگیری کارت هوشمند را در دستور کار داریم. از آنجا که قصد داشتیم آمار و اطلاعات کارگران را به صورت تفکیکی در بخش‌های مختلف داشته باشیم، ایجاد سامانه شناسایی کارگران طولانی شد.

وی با اشاره به این که هدف اصلی این طرح شناسایی کارگران زیرزمینی است، گفت: در کارت هوشمند سوابق کاری، رزومه کاری، سوابق بیمه‌ای، سوابق فعالیت صنفی و کارگری اشاره می‌شود. به دنبال این هستیم که آمارها کاربردی باشد نه مانند گذشته که بدون استفاده به صدور شناسنامه کار ختم می‌شد. این سامانه طراحی می‌شود و کارگرانی که شناسامه ندارند به آن مراجعه و اطلاعات خود را وارد می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر