jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۵۳۱ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

شورای نگهبان جزئیات ایرادات خود را در مورد طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، این طرح که در جلسه 31 خرداد در مجلس تصویب شد، در جلسه مورخ دهم تیر شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که این شورا به برخی مواد این طرح ایراد گرفته است.

یکی از ایرادات شورای نگهبان به ماده 4 این طرح و تبصره‌های آن است. این شورا معتقد است با توجه به امتیازهایی که برای احزاب در مواد بعدی مقرر شده است، نسبت به سایر تشکل‌های دینی و سیاسی رسمی، تبعیض ناروا محسوب شده و مغایر بند 9 اصل 3 قانون اساسی است.

شورای نگهبان در ایراد بعدی تاکید کرده است: در ماده 7 و تبصره آن، برگزاری انتخابات مطابق مفاد مصوبه چون موجب بروز و ازدیاد اختلافات محلی، قومی، قبیله‌ای و مذهبی می‌شود و این اختلافات خلاف همبستگی و وحدت ملی است و عامل از بین رفتن توسعه و تحکیم برادری اسلامی و تعاون عمومی بین همه مردم می‌شود، بنابراین خلاف موازین شرع و مغایر بند 15 اصل سوم قانون اساسی شناخته شد. بعلاوه برگزاری انتخابات به نحو مذکور چون باعث کاهش مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت خودشان می‌شود، از این جهت مغایر بند 8 اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.

مضافا بر این در تبصره این ماده عبارت «یک یا چند کرسی» از جهت تاثیر در نتیجه انتخابات ابهام دارد، همچنین اطلاق آن از این جهت که شامل مواردی می‌شود که اتکا به آرای عمومی مصداق پیدا نمی‌کند، مغایر اصل 6 قانون اساسی شناخته شد.

شورای نگهبان افزوده است: اطلاق ماده 10، نسبت به مواردی که انتخابات یک حوزه به کلی ابطال می‌شود، اگر این ابطال به نحوی باشد که به اساس انتخابات کل استان خلل وارد کند، صحیح دانستن انتخابات آن استان اشکال دارد.

ایراد بعدی شورای نگهبان مربوط به ماده 11 طرح استانی شدن انتخابات است مبنی بر این‌که علاوه بر این‌که نسبت به حق رأی مردم در مرحله اول تبعیض ناروا محسوب می‌شود و مغایر بند 9 اصل سوم قانون اساسی است، اطلاق آن از این جهت که شامل مواردی می‌شود که اتکا به آرای عمومی مصداق نمی‌یابد، مغایر اصل 6 قانون اساسی نیز است.

شورای نگهبان تاکید کرده است: از آنجا که این مصوبه در کل، موجب افزایش هزینه‌های عمومی می‌شود، لذا مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر