jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۴۲۱ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

مراسم شنبه شب افطار مقامات ارشد ترکیه که عبدالله گل، رئیس جمهور پیشین این کشور سخنران اصلی آن بود، به محلی برای اعتراض و انتقاد به سیاست خارجه این کشور تبدیل شد.

به گزارش روزنامه تودی زمان، عبدالله گل در سخنرانی خود گفت: مایه تاسف است که کشورهای اسلامی وقت را هدر می‌دهند و ما همچنان شاهد این هستیم که بسیاری از مسائل از جمله موضوع فلسطین در خاورمیانه همچنان حل نشده باقی مانده است. عبدالله گل با تاکید بر این‌که ترکیه باید مناسبات با کشورهایی از مصر و لیبی تا یمن و کشورهای حوزه خلیج فارس را ارتقا دهد، گفت که این اقدامات نیازمند و وابسته به بازنگری در سیاست خارجی ترکیه است.

وی افزود: صادقانه باید بگویم که سیاست‌های ما خصوصا در حوزه خاورمیانه و جهان عرب نیازمند آن است که رویکرد بسیار واقع بینانه‌تری به خود بگیرد. گزارش شده که مقام‌های ارشد ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه در این مراسم حضور داشتند.

احمد داوود اوغلو که وزیر خارجه بوده و هم اکنون نیز نخست وزیری ترکیه را در دست دارد، به عنوان معمار سیاست خارجی ترکیه شناخته می‌شود. زمانی که وی در سمت وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد، سیاست «مشکلات صفر با همسایگان» را در پیش گرفت اما به عقیده تحلیلگران، با اقدامات و سیاست‌های ترکیه از زمان شروع بهار عربی این روند تبدیل به سیاست «همسایگان صفر» شد و همسایگان ترکیه یکی پس از دیگری از آن دور شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر