jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۴۱۳ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

محمدجواد محبت با اشاره به دورشدن کودکان از مطالعه، از خانواده‌ها خواست تا برای کتابخوان کردن فرزندانشان برنامه‌ریزی کنند.

این شاعر پیشکسوت و خالق شعر معروف «دو کاج» با بیان این که عادت دادن افراد به مطالعه و خواندن کتاب کار مشکلی است، به ایسنا گفت: مطالعه کتاب دارای کارکردهای زیادی در زندگی افراد است و این مساله اهمیت توجه به مقوله مانوس کردن افراد با کتاب را از دوران کودکی و نوجوانی نشان می‌دهد.

«محبت» با بیان این که کتاب‌های خوب کتاب‌هایی هستند که افراد را به تفکر وادار کنند، گفت: انتخاب کتاب خوب می‌تواند نقش مهمی در سمت و سو دادن افراد به سمت مطالعه داشته باشد.

او با اشاره به کارکردهای ادبیات کودک و نوجوان گفت: کتابخوان کردن افراد از سنین کودکی و نوجوانی موجب بازتر شدن ذهن و اندیشه آنان شده و سبب خواهد شد ضمن تبحر در انشا‌نویسی، از دیگر مهارت‌های اجتماعی مثل قدرت بیان، توان بیان خواسته و... نیز برخوردار شوند.

او شیوه‌ صحیح کتابخوانی در کودکان و نوجوانان را کتابخوانی همراه با پرسش و پاسخ دانست و گفت: این نوع از کتابخوانی می‌تواند به تقویت مهارت‌های فرد کمک کند.

«محبت» در ادامه از زیاد شدن سی‌دی و فیلم در کشور به عنوان یکی از آفت‌های پیش روی ادبیات کودک و نوجوان یاد کرد و گفت: قیمت ارزان و فراوانی سی‌دی‌های موجود در کشور سبب شده تا میزان استفاده کودکان و نوجوانان از آنها زیاد شود و این مساله آنها را از مطالعه کتاب غافل خواهد کرد.

این شاعر کرمانشاهی در پاسخ به این پرسش که چرا نویسندگان کمتری به کار در حوزه کودک و نوجوان می‌پردازند، یکی از دلایل این اتفاق را کم‌ بودن سوژه دانست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر