در دیدار قائم مقام وزیر خارجه سوییس

ولایتی: مبارزه با تروریسم یک وظیفه جهانی است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص گفت:بازدید از سایت‌های نظامی جمهوری اسلامی براساس دیدگاه‌های بسیار دقیق مقام معظم رهبری ممنوع است و به هیچ غریبه‌ای اعم از آمریکایی‌ و غیرآمریکایی اجازه بازدید از مراکز نظامی و حساس جمهوری اسلامی را نخواهیم داد.
کد خبر: ۸۰۵۹۸۴
اجازه بازدید از مراکز نظامی را به هیچ غریبه ای نمی‌دهیم

علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار با سیرید کاگ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لبنان که عصر امروز دوشنبه برگزار شد، با اشاره به اهمیت لبنان در منطقه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران روابط بسیار خوبی با لبنان داشته و خواهد داشت.

وی جایگاه مردم لبنان در جهان عرب را ویژه خواند و تصریح کرد: لبنان دارای مردمی فرهیخته و نخبه است و همیشه در دنیای عرب دارای نقش تاثیرگذاری بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص گفت: در لبنان گروه‌ها و تفکرات مختلف در کنار هم به خوبی و آرامش زندگی می‌کنند و به نظر می‌رسد که مهمترین مشکل لبنان انتخاب رئیس‌جمهور است که این موضوع می‌تواند با کمک مردم و مسئولان لبنانی مرتفع شود.

ولایتی با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح گفت‌وگوهای این دیدار پرداخت و تصریح کرد: دیداری که با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لبنان داشتم درباره وضعیت کنونی و آینده لبنان گفت‌وگو کردیم.

وی ادامه داد: خانم کاگ پیرامون وجود بیش از 2 میلیون آواره سوری و فلسطینی در لبنان و همچنین وضعیت سوریه که تروریست‌ها علیه دولت قانونی سوریه می‌جنگند و با توجه به مسائل مشترکی که بین این دو کشور وجود دارد، ابراز نگرانی کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص اضافه کرد: نگرانی وی از این بود که وضعیت سوریه به داخل خاک لبنان کشیده شود.

ولایتی همچنین با بیان اینکه خانم کاگ اخیرا دیداری با نمایندگان لبنانی داشته است، گفت: من در پاسخ به نگرانی وی توصیه کرده‌ام اگر نگران 2 میلیون آواره سوری و فلسطینی در لبنان هستید، این وظیفه دبیرکل سازمان ملل متحد است که از طریق کمیساریای عالی پناهندگان به مردم لبنان که در یک کشور کوچک و بدون امکانات طبیعی، مدنی و زیرزمینی هستند، کمک کند تا بتواند آواره‌هایی را که به مردم لبنان تحمیل شده بپذیرند.

وی گفت: خانم کاگ معتقد بود سازمان ملل باید با هرگونه حرکت مسلحانه توسط گروه‌های معارض مخالفت کند و آرامش را به سوریه و عراق بازگرداند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص با بیان اینکه بنده نیز نظر جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کردم، گفت: باید از حکومت‌های قانونی عراق و سوریه حمایت کرد و کشورهایی را که بدون هیچ‌گونه مشروعیت و مجوز قانونی ضمن حمایت از تروریست‌ها، آنها را نیز مسلح کردند و از مرزهای مشترک به داخل سوریه راه دادند و برای مردم سوریه ایجاد مشکل کردند، سازمان ملل باید ضمن حفظ امنیت این کشورها حکومت قانونی آنها را بپذیرند.

ولایتی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از حقوقدانان آمریکایی در اظهارنظری خواسته که آمریکایی‌ها برای بازدید از سایت‌های نظامی ایران و برای جلب رضایت طرفداران اسرائیل در توافق هسته‌ای در تلاش است، گفت: صرف‌نظر از اینکه آمریکایی‌ها برای بازدید از مراکز نظامی جمهوری اسلامی چیست، باید بگویم که بازدید از سایت‌های نظامی جمهوری اسلامی براساس دیدگاه‌های بسیار دقیق مقام معظم رهبری ممنوع است و به هیچ غریبه‌ای اعم از آمریکایی‌ و غیرآمریکایی اجازه بازدید از مراکز نظامی و حساس جمهوری اسلامی را نخواهیم داد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا باید به 1+5 بی‌اعتماد بود، ادامه داد: باید بین برخی کشورهای عضو 1+5 تفکیک قائل شد، برخی مانند روسیه و چین علنا نظر خودشان را اعلام می‌کنند و لاوروف اعلام کرده که نیازی به بازدید از مراکز نظامی ایران نیست و طرف مقابل که همان‌ آمریکایی‌ها هستند، می‌گویند باید بازدید از مراکز نظامی و هسته‌ای ایران صورت گیرد و هدف آنها طرح مسئله هسته‌ای در ایران نیست و براساس آنچه که سازمان انرژی اتمی اعلام کرده هیچ نشانه‌ای از انحراف ایران در مسیر صلح‌آمیز هسته‌ای وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص ادامه داد: مطمئن هستیم که آنها به دنبال بهانه‌ای جدید برای ایجاد مزاحمت در ایران هستند، ولی مردم ایران از ابتدای انقلاب به نوعی با تحریم‌ها مواجه بودند و آموختند که چگونه در تحریم‌ها زندگی کنند و بدانند که بقیه دنیا نیز از آنها تبعیت نخواهند کرد.

ولایتی تصریح کرد: چین و روسیه و برخی کشورهای اروپایی در ماه‌های اخیر کمپانی‌های خود را برای آمدن به ایران تشویق کردند و قصد دارند که با ایرانی‌ها وارد مذاکرات شوند و هر چه که می‌گذرد اثر حصر اقتصادی قطعا با مقاومت جمهوری اسلامی، دولت و تدبیر نظام جمهوری اسلامی کمرنگ خواهد شد و کسانی نیز که مصمم بودند ایران را به محاصره اقتصادی در بیاورند شکست خواهند خورد.(تسنیم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها