jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۸۰۴۸۰۲   ۱۵ خرداد ۱۳۹۴  |  ۲۰:۳۴

بهرام رادان بازیگر سینما و سید محمد بهشتی مدیر سینمای ایران در دهه 60 تحلیل خود را از فروش آثار تجسمی در حراج تهران مطرح کردند.

اظهارنظر بهرام رادان درباره حراج تهران
چهارمین حراج تهران با فروش ٢١ میلیارد و ٤٠ میلیون تومانی تمام رکوردهای فروش آثار هنری در ایران را شکست و به پررونق ترین شب فروش آثار هنری ایران در سراسر دنیا بدل شد؛ از این رو همچنان اظهار نظرات در داخل و خارج کشور پیرامون آن داغ داغ است؛ در همین راستا دو چهره شناخته شده سینمای ایران که از نزدیک و با حضور در حراج تهران چهارم آن را رصد کردند نظراتشان را اعلان کرده اند:

بهشتی و مقایسه فروش سینما و تجسمی

سید محمد بهشتی گفت: «رقم رکورد ٢١ میلیارد که در چهارمین حراج تهران به ثبت رسید، معادل یکسال اکران اول سینمای ایران است."»

این چهره شناخته شده در عرصه های مدیریت سینما و میراث فرهنگی توضییح داد: «البته محل اکران یکی از درآمدهای سینماست،اما ٢١ میلیارد، تقریبا معادل اکران اول سینمای ایران است.»
او افزود: «به نظرمن حراج تهران تبدیل به رویدادی موثر و تعیین کننده در حوزه هنرهای تجسمی شده است . باز هم شاهد فروش همه آثار منهای یک اثر بودیم ؛از آن مهمتر آثار روی قیمت متوسط رو به بالا نسبت به کمینه و حتی بیش از برآورد بیشینه ،فروخته شدند . این ها همه نشانه های خیلی خوبی برای بازار هنر ماست و نشان می دهد که در بازار هنر تحولات مثبتی در حال رخ دادن است.

شاید رکودی که خیلی ها تصور می کنند در حوزه های دیگر هست، خوشبختانه در بازار هنر جایی ندارد و ما شاهد نشاطی زیبا در این بازار هستیم. امیدوارم از نتیجه اش همه هنرمندان بهره مند شوند و نه فقط هنرمندانی که آثارشان در حراج بود و اتفاقی که در حراج می افتد، انعکاس عملی خوبی در بازار هنر به مفهوم عمومی داشته باشد . به حتم هم همین اتفاق خواهد افتاد؛ به هر صورت پژواک این حراج در بازار هنر اهمیتش کمتر از خود بازار نیست.»

بهرام رادان و ارزیابی اش از چکش زدن کیانیان و پاکدل

بهرام رادان، بازیگر که خود عصر هشتم خرداد در تمام ساعات برگزاری حراج در سالن حضور داشت گفت: «کیفیت آثار ارائه شده در چهارمین حراج تهران را بالا دیدم؛ بخشی از آنها که ردی پررنگ از تاریخ هنر ایران داشتند و بسیاری شان از منظر زیبایی شناسی هنری قابل توجه بودند.»

برنده دو سیمرغ بلورین از دو دوره جشنواره فیلم فجر افزود: «برگزاری حراج آثار تجسمی با چنین کیفیتی در خور توجهی توسط دکتر سمیع آذر بسیار ارزشمند است، از نظر من ، سبقه ایشان در حوزه تجسمی توانسته ستون این بنا باشد که امروز شاهد اجرایی استاندارد و حرفه ای از یک حراجی هنری در ایران هستیم.»

او گفت: «من به حوزه تجسمی بسیار علاقمند هستم و آخر هفته ها به دیدار نمایشگاه های مختلف می روم و گالری گردی از تفریحات مورد علاقه ام به شمار می آید و گاهی برحسب علاقه کار می خرم اما هنوز بسیار مانده تا مرا مجموعه دار حرفه ای بدانند؛ بیشتر برای دلم اثر هنری می خرم.»

رادان در پاسخ به سوالی درباره تجربه اش در چکش زدن آثار هنری و نیز ارزیابی اش از عملکرد دو مجری حراج تهران گفت: «من یک بار تجربه چکش زدن در حراجی آثار سنتی و اسلامی را داشته ام؛ تجربه جالبی بود؛ البته به خاطر این که بیشتر آثار نقاشی خط و خوشنویسی هایی از آیات قرآن بودند قدرت مانور من کم بود اما با این حال، تجربه بسیار جذابی برای من بود.از نظرم در حراج تهران، آقایان رضا کیانیان و حسین پاکدل بسیار خوب عمل کردند، آن ها اساتید من هستند و کارشان فوق العاده بود.»

حراج تهران با فروش ١٢٥ اثر از ١٢٦ اثر راه یافته به چهارمین دوره اش، هشتم خرداد در هتل پارسیان آزادی برگزار شده بود. (خبرآنلاین)
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر