jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۸۰۴۵۱۴ ۱۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۳۰

کناره گیری ژوزف سپ بلاتر از ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال ( فیفا ) که سه شنبه شب صورت گرفت ؛ با استقبال گسترده اروپایی ها و کشورهای غربی مواجه شد، اما کنفدراسیون فوتبال آسیا بار دیگر با حمایت از بلاتر اعلام کرد که با کشورهای عضو در این باره مشورت می کند.

استقبال اروپایی ها از استعفای سپ بلاتر

به گزارش ایرنا، سپ بلاتر که اواخر هفته گذشته برای پنجمین دوره چهارساله در شصت و پنجمین کنگره فیفا به ریاست این نهاد حاکم بر فوتبال جهان رسید و با فشارها وانتقادهای زیاد کشورهای غربی بویژه آمریکا وانگلیس روبرو شد، شب گذشته اعلام کرد که از این سمت کناره گیری می کند.

پلیس سوییس یک روزقبل ازبرگزاری کنگره فیفا 9نفرازمسوولان ارشد این نهاد را به جرم فساد مالی و دریافت رشوه دستگیر و اعلام کرد که این اقدام با درخواست دادگستری آمریکا صورت گرفته است و آنان تحویل این کشور خواهند شد.

ماری هارف، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا درامورارتباطات راهبردی روز سه شنبه تکذیب کرد که واشنگتن بر سپ بلاتر فشار آورده است تا از ریاست فیفا استعفا کند.

وی در پاسخ به سوالی در باره این که آیا آمریکا به بلاتر فشار آورد تا استعفا کند گفت:خیر.

رئیس فدراسیون فوتبال هلند و یکی از رقبای بلاتر برای احراز ریاست فیفا نیز روز سه شنبه، استعفای بلاتر را خبری بسیار خوب توصیف کرد و گفت مطمئن نیست دوباره به صحنه انتخابات ریاست فیفا بازگردد.

میشل فان پراگ که قبلا نامزد ریاست فیفا شده بود، افزود: باید روز شنبه در برلین در نشست هیئت اجرایی یوفا حضور یابم و پس از آن، برنامه خود را مشخص کنم.

وی همزمان با لوییس فیگوی پرتغالی از انتخابات ریاست فیفا کناره گرفت تا زمینه را برای انتخاب بن علی اردنی به ریاست فیفا، هموار سازد.

بلاتر رئیس 79 ساله سوئیسی که 17 سال در این مسند در فیفا بوده است و روز جمعه باز هم به ریاست فیفا انتخاب شد در بیانیه استعفای خود گفت کنگره ای ویژه برای انتخاب رئیس بعدی، در اولین فرصت ممکن، تشکیل می شود.

بلاتر گفت رسوایی اخیر فیفا، نیازمند بازنگری عمیق است و وی از زمان انتخاب دوباره اش، ریاست خود را به طور کلی بازنگری کرده است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا روز چهارشنبه اعلام کرد برای یافتن بهترین مسیر به سمت جلو، با فوتبال جهان همراه خواهد بود.

این کنفدراسیون دربیانیه ای کوتاه که در آن از بلاتر حمایت شده است اعلام کرد انگیزه بلاتر از استعفا را بررسی خواهد کرد، ولی از موضع گیری درباره استعفای بلاتر خودداری کرد.

ای اف سی افزود:این کنفدراسیون وضعیت رااز نزدیک کنترل می کند و با فدراسیون های فوتبال آسیا و دیگر کنفدراسیون ها مشورت خواهد کرد تا بهترین روش برای پیشرفت فوتبال جهان و فیفا رابیابد.

رسانه های آمریکا سه شنبه شب و اندکی پس از اعلام استعفای غیرمنتظره سپ بلاتر از سمت ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) اعلام کردند وی در کانون تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) درباره فساد مالی قرار دارد.

سخنگوی اف بی آی ازاظهارنظردرباره سخنان هفته پیش لورتالینچ، دادستان کل آمریکا و جیمز کومی، رئیس اف بی آی در خصوص تحقیق درباره فساد مالی مقامات فیفا خودداری کرد.

روزنامه نیویورک تایمز و شبکه ای بی سی نیوزبه نقل از مقامات ناشناس نهادهای مجری قانون آمریکا و منابع آگاه گزارش کردند که چنین تحقیقاتی آغاز شده است، اما جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکردند.

ولفسگانگ نیرزباخ رئیس فدراسیون فوتبال آلمان روزسه شنبه با استقبال ازاستعفای بلاتر از ریاست فیفا گفت این کار را می شد زودتر انجام داد.

وی که ازمنتقدان بلاتر بود گفت اکنون فیفا به رئیسی جدید نیازمند است تا به بازسازی این سازمان مهم جهانی، اقدام کند.

راینهارد رائوبال رئیس لیگ فوتبال آلمان نیز هشدار داد، با استعفای بلاتر، همه مشکلات فیفا حل نخواهد شد.

رائوبال گفت: امروز، روزی خوب برای جهان فوتبال است؛ سپ بلاتر با استعفای خود، خدمتی بزرگ به فیفا کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیامی که دربی برای فوتبال ایران داشت

پیامی که دربی برای فوتبال ایران داشت

امیر حاج‌رضایی کارشناس فوتبال درباره دربی اخیر پایتخت یادداشتی را در اختیار روزنامه جام جم قرار داده و این مسابقه را تجزیه و تحلیل کرده است. یادداشت این کارشناس را در ادامه بخوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر