jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۰۲۸۳۰ ۰۸ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۴۰

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای:

عدم بازرسی از مراکز نظامی، دستورالعمل قاطع ما است

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره درخواست غربی ها برای بازرسی از مراکز نظامی ایران گفت: انچه که توسط مقام معظم رهبری بیان شد در عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و در عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی, این دستورالعمل بسیار جدی و قاطع ما است و بطرف های مقابل هم کاملا منتقل شده است که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

عدم بازرسی از مراکز نظامی، دستورالعمل قاطع ما است

سید عباس عراقچی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره نتایج این نشست سه روزه افزود: ما در سه روز گذشته هم در سطح کارشناسی و هم در سطح معاونین مذاکرات را ادامه دادیم , کار روی نگارش خود متن و ضمائم آن و بحث قطعنامه ای که شورای امنیت باید صادر کند مشورت هایی داشتیم ، همچنین روی عناصر و مولفه های ان صحبت کردیم و بتدریج متن را کاملتر می کنیم.

وی افزود: البته هنوز میزان اختلافات زیاد است و این اختلافات هم به مسائل محتوایی مربوط می شود و هم به نحوه نگارش که همزمان در هر دو حوزه مذاکره صورت می گیرد.

عراقچی با اشاره به اینکه دربعضی از بحث ها هنوز ما نسبت به راه حل اختلاف نظر داریم، اما بحث های مفهومی و بحث های محتوایی انجام می دهیم گفت: بعضی از مسائل است که راه حل ها پیدا شده ودر باره نحوه نگارش ان بحث می کنیم امابحث ها ادامه دارد و امیدواریم که به سرانجام برسد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: البته همانطور که بارها گفتیم آنچه که از نظر ما یک سرانجام مطلوب به حساب می آید توافق خوبی است که خواسته های ما در آن رعایت شده باشد، اگر به این توافق خوب برسیم خوب طبعا مذاکرات به سرانجام خود رسیده است وگرنه ، بحث ها ادامه پیدا خواهد کرد تا به آن نقطه برسیم.

عراقچی درباره جدول زمانی همزمانی رفع تحریم ها و اجرای تعهدات ایران نیز گفت: یکی از موارد اختلافی که هنوز به یک راه حل نهایی نرسیده است بحث همزمانی فعالیت های دو طرف است که اگر ما به توافق برسیم طبعا یکسری اقداماتی را طرف مقابل ما (1+5) باید انجام دهند درخصوص رفع و لغو تحریم ها و یکسری اقداماتی که ما باید انجام دهیم. اینکه این دو سری اقدام چگونه با هم همزمان می شود یکی از مسائل اختلافی است.

وی افزود: روی اصل همزمانی توافق وجود دارد و ماهیت اقدامات طوری است که همزمان شدن آنها مشکلاتی دارد که باید به یک ترتیبابی برسیم که خواسته دو طرف رعایت شود این از مواردی است که هنوز روی ان کار می کنیم.

وی افزود: هم به لحاظ محتوایی وهم به لحاظ شکلی، هنوز به یک راه حل دقیق نهایی نرسیده ایم ولی یک ایده هایی مطرح شده است که روی یکی از ان کار می کنیم.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا در باره عدم مجوز بازرسی از افراد و تاسیسات به طرف غربی واکنشی نشان داده اید ,گفت : این لیست را مجموعه 1+5 با عنوان راه حلی برای حل موضوع " پی .ام.دی " به ما داده بود، موضوع "پی.ام.دی" موضوعی است که به گذشته مربوط می شود و یکسری سوالاتی از گذشته وجود دارد که همینطور حل نشده و مبهم باقی مانده و برای حل این سوالات راه حل های مختلفی تا کنون پیشنهاد شده است.

یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که لیستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد، دسترسی که اجازه کسب اطلاعاتی از محیط پیرامونی به بازرس داده نمی شود و در یک محدوده کاملا مشخصی , وظیفه اش را انجام می دهد،این ایده مطرح شده بود,این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد، ما روی ایده های دیگر کار می کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته ایم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود:انچه که توسط مقام معظم رهبری بیان شد در عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و در عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی, این دستورالعمل بسیار جدی و قاطع ما است و بطرف های مقابل هم کاملا منتقل شده است که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

وی افزود:روی راه حل های جایگزین دیگری که نگرانی های امنیتی و دغدغه های موجود را برطرف کند روی آنها کار می کنیم اگر بتوانیم به راه حل ها برسیم , طبعا اجرا خواهیم کرد واگرنه مذاکرات را ادامه می دهیم تا به یک راه حل مقبول برسیم.

وی در باره واکنشهای امریکا و کشورهای 1+5 گفت : اینها در مذاکرات طبیعی است و این بار اول هم نیست، در طول 17ماه گذشته مرتب از این ایده ها بوده است، ایده هایی را که آنها مطرح می کنند ما به تهران منتقل می کنیم و مخالفت می شود و ما به طرف مقابل منتقل می کنیم و ایده هایی را ما مطرح می کنیم ، آنها می بردند در پایتخت هایشان بررسی می کنند و مخالفت می کنند.

عراقچی گفت: نه فقط در باره" پی.ام.دی "راجع به همه مسائل دیگر, اگر اینطوری نبود که تا حالا بتوافق رسیده بودیم ما در باره همه مسائلی که روی میز است کار سختی را در 17ماه گذشته انجام دادیم و ساعتها و بلکه هزاران ساعت مذاکره در خصوص راه حل های احتمالی، نحوه حل وفصل این مسائل ، برای ماههای متوالی این راه حل ها بحث شده و به نتیجه نرسیدیم تا کم کم بحث ها پخته شد ،در لوزان در رابطه با عمده موضوعات روی میز به راه حل هایی رسیدیم که الان داریم انها را نگارش می کنیم.

وی افزود: بعضی از دیگر مسائل هست که هنوز به راه حل نرسیده ایم و روی راه حل ها کار می کنیم ،طبعا پیشنهادات مختلفی ارائه می شود و یا قبول می شود ،اصلاح می شود ، یا رد می شود ، یا تکمیل می شود آنقدر مذاکره صورت می گیرد تا به یک راه حل مقبول برای هر دو طرف برسیم.

وی افزود: امیدوار هستم که راجع به حل موضوع "پی.ام.دی" که مسائل و ابهامات مربوط به گذشته است، بتوانیم به یک راه حل دیگری که دغدغه های موجود را برطرف بکند برسیم، ایده هایی مطرح شده است ولی هنوز ادامه دارد.

فیلم گفتگوی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با خبرگزاری صدا و سیما را اینجا ببینید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر