jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۹۷۴۶۴ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

شهداد یکی از خشک‌ترین مناطق ایران است که درجه حرارتش در تابستان گاه به بالای ۵۰ می‌رسد، اما تلاش کشاورزان این شهر محصولات کشاورزی شهداد را سر سفره روس‌ها برده و موجب رونق اقتصادی این منطقه شده است.

خشکسالی منطقه مردم را بر آن داشت که به سمت کشت‌های جایگزین بروند و به همین دلیل کشت سیر به جای مرکبات و خرما از کشت‌های بومی منطقه محسوب می‌شود، در شهداد رونق قابل توجهی یافت. کیفیت و طعم بسیار مطلوب سیر شهداد موجب شده است تاجران روس از مناطق سردسیر روسیه هر سال به کویر شهداد سفر کنند و در گرمای این شهر به دنبال خرید محصول سیر باشند. نکته قابل توجه این‌که سیر یکی از پرطرفدارترین و پر‌مصرف‌ترین محصولات کشاورزی در روسیه محسوب می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: شهداد نمونه‌ای موفق از تغییر الگوی کشت کشاورزی باتوجه به تغییرات اقلیمی سال‌های اخیر است، با افزایش روزهای گرم سال و کم شدن آب بهترین راهکار برای کشاورزان تغییر الگوی کشت است و این کار در شهداد انجام شده است. بیژن افضلی افزود: در این شرایط محصول سیر که از آب کمی برای تولید بهره می‌برد و با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگاری خوبی دارد، به‌عنوان جایگزین در نظر گرفته شده است و اکثر محصول پس از برداشت به روسیه صادر می‌شود که موجب ایجاد ثروت در منطقه و بهبود وضعیت شده است. وی تصریح کرد: در کنار صادرات محصول به روسیه صادرات به کشورهای همسایه نیز در دستور کار قرار دارد و کشاورزانی که در این شهرستان به دلیل خشک شدن باغ‌ها در مرز ورشکستگی بودند، هم‌اکنون در شرایط اقتصادی مساعدی قرار دارند. وی همچنین از ایجاد کارگاه بسته‌بندی و درجه‌بندی سیر در بخش شهداد خبر داد.

وی منطقه تکاب در شهداد را مرکز تولید سیر دانست و افزود: کاشت این محصول، مانع مهاجرت کشاورزان از شهداد به کرمان شده و هم‌اکنون مهاجرت معکوس برای کشت محصول و بهره‌وری اقتصادی آغاز شده است. وی ادامه داد: باتوجه به درجه کیفیت محصول، قیمت آن نیز متفاوت و از کیلویی880 تومان تا 2250 تومان متغیر است. محمد ایرانمنش تولیدکننده و صادر‌کننده سیر در شهداد نیز اظهار کرد: بی‌آبی موجب شده بود بسیاری از روستاها از ساکنانشان خالی شود و امکان ادامه کشاورزی نباشد، اما جایگزین کردن کشت در برخی شهرستان‌ها در زمینه مبارزه با خشکسالی تاثیرگذار بوده و وضعیت اقتصادی کشاورزان را نیز بهبود بخشیده است. علی ابراهیمی نیز از دیگر کشاورزان شهداد گفت: انتظار داریم محصول سیر شهداد به صورت مستقیم و بدون واسطه به روسیه صادر شود و در کنار حذف دلالان، محصول با بسته‌بندی با نام شهداد به کشورهای دیگر صادر شود.

وی ادامه داد: در کنار روسیه سیر شهداد به آلمان، قرقیزستان و آذربایجان نیز صادر می‌شود و از نظر کیفیت محصول، رتبه نخست را در کشور طبق اعلام وزارت کشاورزی کسب کرده است و هر سال نیز بر وسعت مزارعی که به تولید سیر اختصاص می‌یابد افزوده می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر