منابع مسئول در استان آذربایجان غربی، جزییات مرگ یکی از کارکنان زن هتل تارای شهر مهاباد را که هفته گذشته به دلایلی نامعلوم از طبق چهارم هتل سقوط کرد و جان باخت، اعلام کردند.
کد خبر: ۷۹۵۹۰۷
پشت پرده مرگ زن جوان مهابادی در هتل و حوادث پس از آن

بنا به گزارشها، این حادثه روز یکشنبه گذشته رخ داد اما انتشار مطالب نادرست و شایعات مختلف در این زمینه بویژه دامن زدن به آن از سوی برخی رسانه های ضد انقلاب موجب شد گروهی از جوانان شهر مهاباد روز گذشته - پنجشنبه- ضمن برگزاری یک تجمع اعتراض آمیز، به هتل تارا حمله کرده و بخشهایی از آن را آتش بزنند. برخی منابع خبر می دهند: این حادثه شماری مجروح برجای گذاشته است.

خبرگزاری فارس در این زمینه گزارش داد: هفته گذشته دختر جوانی در حادثه ای مشکوک خود را از طبقه چهارم هتلی در شهرستان مهاباد آذربایجان غربی که به عنوان مهماندار در آن فعالیت می کرده به پائین پرت می کند و در دم جان می بازد.

بلافاصله پس از این حادثه، تحقیقات برای مشخص شدن ابعاد مختلف آن از سوی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی آغاز می شود اما هنوز چند ساعت از وقوع این حادثه نگذشته که خبرهای جهت دار و عجیبی از آن روی شبکه های اجتماعی ظاهر می شود.

روایت های کاربران این شبکه ها که عمدتا با استفاده از عنوان «اخبار منابع محلی و مطلع» شکل گرفته است، سعی می کند این موضوع را به گونه ای با نهادهای امنیتی مرتبط کند.

در حالی که هنوز چند ساعت از بروز این حادثه نگذشته بود، شبکه های مذکور به گفته خود، شروع به بیان جزئیات واقعه کرده و مدعی شدند اقدام به خودکشی دختر جوان برای فرار از مورد تجاوز قرار گرفتن توسط یک مامور امنیتی بوده است؛ موضوعی که آنقدر عجیب بنظر می رسید که حتی برخی رسانه های ضدانقلاب نظیر رادیو فردا که اخبار این واقعه را به شکلی جهت دار منتشر می کردند، تاکید داشتند که نمی توانند صحت اخبار را تائید کنند.

جزییات حادثه از زبان معاون استاندار

در پی این رخدادها، علیرضا رادفر معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌غربی امروز در یک نشست خبری در ارومیه، ابعاد و جزئیات مربوط به واقعه هتل تارای مهاباد را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی گفت: در روز یکشنبه 13 اردیبهشت ماه در هتل تارای مهاباد، یک خانم به علت سقوط از طبقات هتل به پایین متاسفانه جان خود را از دست داد که در این ارتباط رسانه‌های معاند و ضد انقلاب سعی دارند با فضاسازی و ارائه اخبار کذب، چهره مهاباد را مخدوش و زمینه آشوب را در این شهرستان فراهم کنند.

رادفر ضمن تسلیت به خانواده متوفی افزود: متهم احتمالی این حادثه، دستگیر شده و قوه قضاییه با دقت و قاطعیت در حال بررسی موضوع تا حصول نتیجه است.

وی ادامه داد: به دنبال حادثه مذکور، برخی سایت‌های عمدتا بیگانه و ضد انقلاب، شروع به فضاسازی کردند که یک نفر از نیروهای امنیتی باعث شده که این خانم در حین فرار سقوط کند.

معاون استاندار تاکید کرد: شخصی که متهم احتمالی است، فردی است مربوط به بخش خصوصی و هیچ ارتباطی با نهادهای دولتی و امنیتی ندارد؛ این شخص به عنوان مشاور در هتل مستقر شده بود تا در خصوص ارتقای درجه هتل به مسئولان هتل کمک کند.

ماجرای آتش زدن هتل

رادفر همچنین به تجمع برخی از جوانان مهابادی در روز گذشته(پنج شنبه) در جلوی هتل تارا اشاره کرد و گفت: به دنبال فضاسازی رسانه‌های معاند، متاسفانه عده ای از جوانان مهابادی تحریک شده و دیروز جلوی هتل تارا تجمع و اقدام به آتش زدن هتل کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به فضای بوجود آمده و اینکه احساسات مردم و جوانان در این موضوع جریحه دار شده ما این را طبیعی می دانیم و ممکن است چنین اتفاقی در هر هتلی بیفتد اما لازمه اش این نیست که از این احساسات سوء استفاده شود.

معاون استاندار افزود: در تجمع روز گذشته، نیروهای انتظامی ما با خویشتن داری تمام و با هدف مدیریت موضوع، اقدام کردند اما متاسفانه عده‌ای از این جوانان، از خویشتن داری پلیس سوء استفاده کرده و به هتل خساراتی را وارد کردند؛ برخی از این تجمع کنندگان مسئول هتل را مقصر حادثه می دانند که این موضوع نیز در حال بررسی است.

رادفر در ادامه با بیان اینکه تجمع روز گذشته متاسفانه آن جایگاهی را که مهاباد در چند سال اخیر در حوزه سرمایه گذاری، سرمایه پذیری و گردشگری بدست آورده بود، زیر سوال برد، افزود: در همین نوروز 94، نزدیک به 100 هزار گردشگر به مهاباد سفر کردند؛ این فرصت و ظرفیتی است که به سادگی بدست نیامده و حاصل فضای امن و آرامشی است که مردم فهیم، نخبگان مهاباد و مسئولان در این شهرستان بوجود آورده‌اند.

وی ادامه داد: در چند روز آینده نیز یک همایش سرمایه گذاری در مهاباد برگزار خواهد شد که مهمانان آن قرار بود در همین هتل تارا - که تنها هتل چهار ستاره شهر است- مستقر شوند؛ با این اوضاع آیا سرمایه گذاران رغبتی برای حضور و فعالیت در مهاباد خواهند داشت؟ لذا از مردم فرهنگی و فهیم مهاباد، والدین آن جوانان و منتفذین می خواهیم که این جوانان را توجیه کنند تا در مسیر اهداف معاندین نظام و عناصر ضد انقلاب کومله و دموکرات قرار نگیرند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار خاطرنشان کرد: عناصر ضد انقلاب در تلاش هستند که اوضاع مهاباد را در این موضوع، به گونه دیگری نشان دهند و با انتشار اخبار کذب تیراندازی و کشته شدن افراد، می خواهند فضا را مخدوش کنند.

رادفر همچنین گفت: اکثر تجمع کنندگان روز گذشته در جلوی هتل تارا، جوانان بین 15 تا 22 سال بودند که تجربه کافی ندارند و به صورت احساسی با موضوع برخورد کردند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار در رابطه با انتشار اخبار کذب در برخی رسانه‌ها مبنی بر تیراندازی نیروهای پلیس به تجمع کنندگان در روز گذشته نیز گفت: هیچ تیراندازی توسط نیروهای انتظامی ما در تجمع روز گذشته ی مهاباد صورت نگرفته و مامورین انتظامی، فقط با روش‌های ضد اغتشاش و با خویشتن داری کامل، سعی در متفرق نمودن تجمع کنندگان داشتند.

رادفر تاکید کرد: البته باید اذعان کنیم که این خویشتن داری همیشگی نخواهد بود و اگر ملاحظه شود که این احساسات و هیجان جوانان را به مسیر و کانال‌های مورد نظر معاندین و عناصر ضد انقلاب می ‌کشانند با قاطعیت تمام با موضوع برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: ما بصورت جدی پیگیر موضوع هستیم و مراحل لازم را طی می کنیم و مطمئنا با خاطیان این قضیه با قاطعیت برخورد خواهد شد.

تعداد مجروحان حادثه

معاون استاندار همچنین در رابطه با مجروحین تجمع روز گذشته مهاباد گفت: با توجه به وقوع آتش سوزی در هتل، عده ای جلوی ماشین های آتش نشانی را برای ورود به محوطه گرفته بوند و درگیری بین طرفین در محل بوجود آمد که در این درگیری، 25 نفر مجروح شدند که 7 نفر آنها از ماموران نیروی انتظامی هستند.

رادفر اضافه کرد: مجروحین بلافاصله جهت مداوا به مراکز درمانی اعزام شدند که به غیر از 2 نفر آنها،‌ بقیه به صورت سرپایی مداوا و مرخص شدند.

وی گفت: این دو مجروح نیز یکی در مهاباد مورد عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر حال وی مساعد است و دیگری نیز که به علت برخورد یک شیء به چشمش دچار جراحت شده بود جهت انجام مداوا به تبریز اعزام شد.

قربانی مورد تعرض قرار نگرفته بود

معاون سیاسی و امنیتی استاندار در ادامه این نشست در رابطه با علت وقوع این حادثه گفت: آنچه که سایت های معاند نظام و ضد انقلاب به عنوان علت وقوع حادثه مذکور در فضای رسانه‌ای و مجازی انتشار دادند، واقعیت ندارد و هیچگونه تعرضی نسبت به آن مرحومه با توجه به گزارش پزشکی قانونی، صورت نگرفته است.

رادفر همچنین در رابطه با فراخوان عناصر ضد انقلاب برای برگزاری تجمع های مختلف در مهاباد نیز گفت: هم تجمع روز گذشته و هم فراخوان هایی که ضد انقلاب برای برگزاری تجمع های دیگر در مهاباد مطرح می‌کند، همه اش با هدف ایجاد آشوب و آلوده نمودن فضاست و به هیچ وجه دلشان به حال مهاباد و مهابادی نمی سوزد.

وی اضافه کرد: از مردم فهیم مهاباد مخصوصا جوانان می خواهیم که به این فراخوان‌ها توجه نکنند؛ چون هدف این فراخوان‌ها که عمدتا توسط ضد انقلاب هدایت می شود، ایجاد آشوب و از بین بردن فرصت های توسعه مهاباد است که با زحمت و تلاش چندین ساله مردم مهاباد بدست آمده است.

معاون استاندار تاکید کرد: اقدامات پیشگیرانه در استان برای مدیریت موضوع انجام گرفته است.

رادفر همچنین با بیان اینکه خود مردم مهاباد از موضوع آتش زدن هتل ناراحت اند نیز گفت: آنچه که با توجه به رصد فضای مجازی محلی در مهاباد بدست آمد این نکته بود که خود مردم مهاباد از موضوع آتش زدن تنها هتل 4 ستاره شهرستان، ناراحتند؛ چرا که این حادثه بسیاری از فرصت های سرمایه گذاری در مهاباد را از بین می برد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار در ارتباط با پخش برخی تصاویر تجمع روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی نیز افزود: بسیاری از تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، اصلا مربوط به تجمع روز گذشته در مهاباد نیست و بیشتر این تصاویر جعلی و با هدف فضاسازی و مخدوش نمودن چهره مهاباد است.

نحوه ارتباط قربانی و متهم پرونده

خبرگزاری مهر هم به نقل از رادفر در باره نحوه ارتباط متهم و قربانی این حادثه اظهار داشت: آنچه روشن است اینکه یک آشنایی قبلی بین این دو وجود داشت و احتمالا آن‌ها قصد ازدواج داشته‌اند به طوریکه متهم، زن قبلی خود را طلاق داده بود، اما بر اساس معاینات پزشکی قانونی روی جسد متوفی، هیچ رابطه غیر اخلاقی بین این دو نفر شکل نگرفته است، اما بدلیل نحوه برخورد و دخالت مدیر هتل که خانواده مرحومه را در جریان آشنایی و دیدار این دو در یکی از اتاق‌ها قرار داده بود، مرحومه تلاش کرده تا برای حفظ آبروی خود و روبرو نشدن با مادرش که به دعوت مدیر هتل به این مجموعه دعوت شده بود از اتاقی به اتاق دیگر از طریق بالکن داخل شود که در همین حین سقوط کرده و جان می‌بازد.

وی افزود: خانواده متوفی همکاری خوبی با ماموران داشته و نقشی در تهییج جوانان برای تجمع در مقابل هتل نداشتند و اتفاقا شدیداً اصرار دارند که از طریق مراجع قانونی به موضوع رسیدگی شود و مردم مهاباد نیز عمدتاً از اتفاقات روز گذشته ابراز ناخشنودی کرده و اظهار تاسف کرده‌اند چرا که به عینه مشاهده می‌کنند این اتفاقات بر خلاف منافع عمومی ساکنان شهر مهاباد است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی افزود: گرچه اختلالاتی در کمک رسانی تیم‌های امدادی در تجمع روز گذشته صورت گرفت اما با این حال آتش نشانان حتی سه نفر مظنونی که احتمال می‌رود از آتش زنندگان هتل بودند را از طبقه بالای هتل که در آتش گرفتار بودند نجات دادند.

وی افزود: در تجمع دیروز فقط 5 نفر بازداشت شده و با دیگر افراد با شیوه کاملاً ارشادی برخورد شده است اما در صورتی که جرم عده‌ای در این جریان ثابت شود به شدت با آن برخورد می‌شود.

اظهارات فرماندار مهاباد

فرماندار مهاباد هم درباره حادثه هتل تارا این شهر گفت: ماجرای سقوط و مرگ یکی از مهمانداران زن این هتل با جدیت در دادسرا در حال بررسی و موشکافی است .

جعفر کتانی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما افزود : این حادثه متاسفانه با تهیج احساسات برخی افراد که از چند و چون واقعه خبر نداشتند و انتشار برخی شایعات درخصوص احتمال تعرض به دختر جان باخته آغاز و سبب به آتش کشیدن هتل تارا و تخریب قسمتهای از این هتل شد.

وی افزود : هنوز مشخص نشده است که علت سقوط این خانم از طبقه چهارم هتل ، لغزش بوده یا کسی او را پرت کرده است.

فرماندار مهاباد تصریح کرد : این پرونده در دادگستری توسط دادستانی با جدیت و دقت در حال پیگیری است و متهم پرونده نیز دستگیر شده و در بازداشت بسر می برد که بزودی اطلاعات دقیقتری از سوی مقامات قضایی شهرستان اعلام خواهد شد .

کتانی همچنین امروز جمعه به پایگاه خبری کردپرس گفت: علی رغم تاکید خانواده قربانی حادثه هتل تارا این شهرستان، بر پیگیری این حادثه از طریق قانون، عصر روز گذشته عده ای از جوانان مهاباد که احساسات آنها جریحه دار شده بود، در مقابل ساختمان هتل تارا تجمع کردند.

وی افزود: در این تجمع هیچ گونه شعار سیاسی سر داده نشد و تنها تجمع کنندگان علیه مدیر این هتل شعار دادند وبه گواه آنها خشونتی از سوی نیروی انتظامی اعمال نشد ولی متأسفانه هتل تارا به آتش کشیده شد و مقداری از وسایل و تجهیزات هتل از ساختمان خارج شد.

کتانی شایعه کشته شدن یک شهروند مهابادی در جریان این تجمع را به شدت تکذیب کرد و گفت: به علت سنگ پراکنی تجمع کنندگان و پرت کردن وسایل از داخل هتل به بیرون توسط تجمع کنندگان، تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی و تجمع کنندگان زخمی شدند.

فرماندار مهاباد تصریح کرد: شب گذشته وضعیت شهر مهاباد به حالت عادی برگشت و در تماسی که خانواده قربانی حادثه هتل تارا با بنده داشته اند این خانواده بر پیگیری این حادثه از طریق قانون تاکید کردند و بنده باز اعلام می کنم به حرمت این خانواده و شهروندان عزیز مهاباد، پرونده این حادثه را تا آخر پیگیری می کنم.

رسیدگی خارج از نوبت به پرونده

دادستان مهاباد هم گفت: تحقیقات لازم در زمینه پرونده مرگ مشکوک یک دختر جوان در این شهرستان با دقت کامل در حال انجام است.

اصلان حیدری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پرونده این حادثه به بازپرس دادسرای مهاباد ارجاع شده و تحقیقات توسط وی در حال پی گیری است.

وی اظهار کرد: مسوولان شهر و دستگاه قضایی شهرستان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا حقی در این زمینه ضایع نشود..

حیدری یادآوری کرد: بر اساس دستورات داده شده، این پرونده خارج از نوبت و در حداقل زمان ممکن رسیدگی می شود.

وی گفت: هم اکنون یک نفر متهم در همین زمینه دستگیر شده و تحقیقات از وی برای روشن شدن قضیه ادامه دارد.

قدردانی امام جمعه مهاباد از هوشیاری مردم

امام جمعه مهاباد هم گفت: مردم فهیم این شهرستان باید با هوشیاری کامل آن چنان عمل کنند که اجازه ندهند به خوراک تبلیغاتی دشمنان نظام تبدیل شوند.

به گزارش ایرنا، ماموستا ملاقادر سهرابی در خطبه های نماز جمعه مهاباد افزود: اعتماد خوبی بین ما و نظام حاکم است و نباید اجازه دهیم برخی سودجویان با اعمال خود به این اعتماد خدشه وارد سازند.

وی با دعوت مردم به خویشتن داری در خصوص مرگ بانوی مهابادی گفت: ای کاش اجازه می دادیم تا جزییات این حادثه روشن شود سپس در مورد آن قضاوت می کردیم.

ماموستا سهرابی با قدردانی از شهروندان مهابادی که بر خلاف خواسته بدخواهان نظام از رنگ و بوی سیاسی دادن به این حادثه جلوگیری کردند گفت: پرونده این اتفاق زیر نظر قاضی و دادستانی به طور کامل و با دقت در حال بررسی و پیگیری است.

امام جمعه مهاباد همچنین با قدردانی از برخورد مناسب و عقلانی نیروی انتظامی با معترضان گفت: نباید اجازه دهیم تا برخی شایعات که در سایت های مختلف به قصد تحریک مردم انتشار می یابد بر اذهان عمومی تاثیر بگذارد.

وی با بیان اینکه همه باید دست به دست هم داده و روز به روز مهاباد را به سمت آبادانی و پیشرفت سوق دهیم افزود: شهروندان مهابادی بدانند این چنین برخوردهای احساسی به هیچ عنوان به نفع مردم، شهر و فرزندان ما نیست.

امام جمعه مهاباد اضافه کرد: این شهرستان در سایه امنیت و آرامش حاکم بر آن به یک شهر مهم گردشگری در کشور تبدیل شده است از این رو باید تلاش کنیم تا این امنیت و آرامش را با همدلی و وحدت خود حفظ کرده و دست سودجویان را از این شهرستان قطع کنیم.

گزارش: جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۲
طاهره
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۶ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
جوانان مهابادی عزیز'مراقب وهشیارباشید'ایران عزیز به جوانان برومند نیازدارد'دشمن رذل پوست ' دوست نداردما را در آرامش ببیند
آشنا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
یاد اتفاق اسید پاشی اصفهان افتادم كه دقیقا چند روز قبل از اینكه كشتی تجاری تفریحی كره ای بعد از گذشت از چنیدن كشور اروپایی و امریكا در نهایت به مقصد اصفهان و بقصد سرمایه گزاری و... وارد ایران شد ولی كاری كردن كه با جستجو كلمه فارسی اصفهان در گوگل اولین چیزی كه نشان داده میشد اسید پاشی در این شهر بود !
مسئولین ....
داود
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
لطفا عاقلانه تصمیم بگیرید
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۲ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
آخه چقدر میخواهید دروغ بگویید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از یك طرف میگید موضوع در دست بررسی هست و از یك طرف هم داستان ساختید كه قربانی در حال راه رفتن از بالكن افتاده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نگفته پیداست كه میخواهند با دست پاچگی موضوع رو جمع و جور كنند
هادی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
اگر مسئله باین صورت بوده كه رابطه ای بین دختر و آقا بوده دیگه جای مداخله مردم اصلا معنی ندارد فقط برخی دنبال بهانه ای برای برهم زدن نظم كشور میگردند. روزانه در اكثر نقاط ایران هزاران نفر از این رابطه ها دارند و هیچ مسئله خاصی هم رخ نمی دهد چطور برای این خانم این همه سر وصدا بپا شده است پس باحتمال قوی داعش در كردستان ایران هم شروع به فعالیت نموده است.
دكتر ابراهیم وحیدی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
درمورد قضیه هتل تارا مسیولیت بگردن مدیر هتل است كه سبب این ماجرا شد . مسله این است كه چرا به مادر دختر خبر داد و او را تا جلو درب اطاقی كه دختر در آن بود برد مگر خبر نداشت مردم ایران نسبت به اینگونه روابط متعصب می باشند به نظر من مدیر هتل سو نیت داشته و وگر این چنین نبود می توانست با دختر و آن مرد را بطور جداگانه صحبت می كرد و تذكر می داد كه اگر چنین رفتاری یكبار دیگر مشاهده شود علاوه بر اخراج از هتل به خانواده نیز اطلاع داده خواهد شد . متاسفانه سوئنیت و حسادت مدیر هتل سبب این فاجعه شد بنظر من قاتل این دختر مدیر هتل بوده نباید از مجازات دور بماند.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
... اعتصابات جوانان مهابادی هیچ ربطی به انحراف موضوع از رسانه های خارجی و معاند نیست از روی غیرته غیرت ... اگه این دو جوان همدیگر رو میخواستن و قصد ازدواج داشتن فكر نكنم به اتاق خالی نیازی بوده فكر كنید بعدا داستان بهتری رو سر هم كنید
فرشاد
United States
۱۳:۵۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
این طور احساسی و جو زده برخورد كردن چه سودی برای خانواده متوفی و مردم داره ؟ ...
اقلا صبر میكردن ببینن چه خبره
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
یه آدم بیگناه كشته شده اونوقت مقام مسئول به فكر گردشگریه
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
.... به نظر یك جای قضیه درست نیست
علی ج
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
یه جای كار میلنگه...
aapd88@yahoo.com
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۴ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
من دو سالی مهاباد بودم كه سر موضوعات شبیه این كه ممكنه هر جای دیگه كشور هم اتفاق بیفته با رفتار احساسی و بر هم زدن نظم شهر باعث ترس مردم شدن و چند روزی شهر از حالت عادی خارج میشد. علتش هم همین جو سازیه سیاسیه ...
آخرش هم خود مهابادی ها ضرر میكنن. دید مردم كشور رو به این شهرو عوض میكنن و مردم رغبتی برای سفر به این شهر نخواهند داشت.

نیازمندی ها