jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۹۵۱۰۵ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۲۳:۵۹

پیدا و پنهان مذاکرات نیویورک در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب (15 اردیبهشت) با حضور سید عباس عراقچی عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سوء تفاهمی درباره توافق ژنو و بیانیه سوئیس به وجود آمده است

سید عباس عراقچی عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای ایران طی گفتگوی زنده از نیویورک در پاسخ به سؤال اول مجری برنامه مبنی بر این که آیا این دور از مذاکرات در نیویورک به اتمام رسیده است گفت: بله، مذاکرات در این دور به اتمام رسیده است به طوری که 4 روز کاملاً فشرده با طرف مقابل درباره نگارش متن پیش نویس نهایی را پشت سر گذاشتیم.

دور بعدی مذاکرات هفته آینده در وین خواهد بود

عراقچی با اشاره به اینکه مذاکرات نیویورک به پایان رسیده است افزود: دور بعدی هفته آینده در وین از سر گرفته خواهد شد.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با اشاره به این که هنوز پرانتزهای زیادی باقی مانده است گفت: متن نهایی پیچیده و مفصل است به طوری که همه ابعاد مذاکره را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به این که قسمتی از مذاکرات مربوط به فعالیت‌های هسته ای است و بخشی دیگری مرتبط با شفافیت‌ها نظارت‌ها است اظهار داشت: بخش دیگری هم نیز مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها است.

عراقچی با بیان این که متن کاملاً مفصل است به طوری که ضمایم زیادی خواهد داد افزود: بحث تحریم‌ها مهم‌ترین مبحث مذاکرات بوده است بنابراین طبق آن چیزی که مد نظر ما است تحریم‌ها باید در همان ابتدای شروع توافق برداشته شود.

تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرایی شدن توافق باید لغو شود

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با تاکید بر این که باید تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرایی شدن توافق لغو شود عنوان کرد: باید قوانین مرتبط با تحریم‌ها مشخص شود.

وی گفت: در همان روزی که توافق به جمع بندی برسد هر دو طرف باید اقداماتی را برای اجرا انجام دهند.

عراقچی با اشاره به این که کنگره آمریکا در حال تصویب لایحه ای است که ممکن است اجرای توافق را به تعویق بیاندازد افزود: بازده زمانی برای رفع تحریم‌ها در متن توافق جامع ذکر می‌شود .

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با اشاره به این که هر دو طرف باید آماده انجام اقداماتی باشند گفت: ما به توافقات خود عمل خواهیم کرد بنابراین برخی اقدامات اولیه باید صورت گیرد.

بر اساس توافق ژنو همه تحریم‌های هسته ای برداشته می‌شود

وی با اشاره به این که در ابتدای توافق، غرب تحریم‌های خود را لغو می‌کند ادامه داد: بر اساس توافق ژنو همه تحریم‌های هسته ای برداشته می‌شود.

عراقچی با اشاره به این که اجرایی شدن لغو تحریم‌ها در روزی خواهد بود که توافق توسط هر دو طرف انجام شود گفت: باید برای انجام اقداماتمان آماده شویم.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با اشاره به این که طرف مقابل در روز توافق ، اعلام خواهند کرد که تحریم‌ها را لغو خواهد شد گفت: در روز اجرایی شدن تصمیمات هر دو طرف تعهداتشان را انجام خواهند داد.

وی با اشاره به این که تمامی تحریم‌های مرتبط با هسته ای لغو خواهد شد افزود: دسترسی ایران به بازارهای تجاری، مالی ، انرژی و فناوری با توافق ایجاد خواهد شد.

عراقچی با اشاره به این که ایران به بازارهای انرژی و تکنولوژی دسترسی پیدا خواهد کرد افزود: سوء تفاهمی درباره توافق ژنو و بیانیه سوئیس به وجود آمده است به طوری که بیانیه سوئیس بسیار مختصر بود.

تمامی تحریم‌های چند جانبه و یک جانبه باید برداشته شود

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با بیان این که در حال تبدیل بیانیه لوزان به متن توافق نامه هستیم خاطر نشان کرد: در توافق نامه ژنو به تمامی تحریم‌های چندجانبه و یک جانبه اشاره شده است.
وی تمامی تحریم‌ها را شامل تحریم‌های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا دانست و عنوان کرد: همه این تحریم‌ها باید برداشته شود.

عراقچی با بیان این که بیانیه لوزان بیانیه مطبوعاتی مختصر است خاطر نشان کرد: لغو تمامی تحریم‌ها در متن نهایی مورد پذیرش است بنابراین تمامی تحریم‌های اتحادیه اروپا، شورای امنیت و آمریکا باید برداشته شود.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با اشاره به این که ما به عنوان عضو ام پی تی دسترسی آژانس به تأسیسات هسته ای را پذیرفته‌ایم گفت: پروتکل الحاقی را پذیرفته‌ایم که اجرایی کنیم اما این امر منوط به تصمیم مجلس است.

وی ادامه داد: بیانیه مطبوعاتی لوزان که در پایان مذاکرات لوزان صادر شد کلیتی بود از آن چه که اتفاق می‌افتد لذا حتماً ملاحظه فرمودید که یک صفحه و نیم یا دو صفحه بیشتر نیست که مقداری از آن نیز مقدمات است ولی توافق نهایی که ما خواهیم داشت حداقل بیش از 20 صفحه فقط اصل توافق و تفاهم خواهد بود که گمان می‌کنم این توافق بیش از 50 صفحه ضمایم خواهد داشت.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که تیم مذاکره کننده هسته ای در حال حاضر روی متن لوزان کار می‌کند یا توافق نامه ژنو اظهار داشت: ما در لوزان متنی نداریم بلکه در لوزان تنها یک بیانیه صادر شد، در لوزان به یک مجموعه ای از راه حل‌ها رسیدیم، راه حل‌هایی که در مذاکرات مفصل چند ساعته بین همه وزرای خارجه بحث شد و نهایتاً مورد توافق واقع شد.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای یادآور شد: در لوزان به این راه حل‌ها رسیدیم که در اراک، فوردو و نطنز چه اتفاقی قرار است بیفتد و بحث نظارت‌ها، بحث رفع تحریم‌ها من جمله تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت چگونه خواهد بود و بر سر قطعنامه های شورای امنیت چه خواهد آمد و همه این‌ها راه حل‌هایی است که ما در لوزان به آن رسیدیم و الآن در مرحله ای هستیم که این راه حل‌ها را مکتوب کنیم.

وی ادامه داد: در پایان لوزان یک بیانیه مطبوعاتی دو صفحه ای صادر شد این بیانیه هیچ متن خاصی نیست که بخواهد ملاک ما قرار گیرد بلکه فقط بر اساس آن اعلام شده که این راه حل‌ها وجود دارد و اشاره به راه حل‌ها کردند و آن چه ما الآن روی آن کار می‌کنیم بر اساس راه حل‌هایی است که در لوزان به آن رسیدیم.

در حال تبدیل بیانیه لوزان به متن توافقنامه هستیم

عراقچی ادامه داد: ما آلان در مرحله ای هستیم که بیانیه لوزان را به متن یک تفاهم نامه تبدیل می‌کنیم.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که همزمان با این دور از مذاکرات هسته ای چند تن از مقامات آمریکایی حرف‌هایی در خصوص بازرسی‌های تا ابد و بازرسی‌های فراتر از پادمان صحبت‌هایی کردند آیا قرار است ما فراتر از پروتکل الحاقی کاری را انجام دهیم یا خیر اظهار داشت: بنده نمی‌دانم چرا فضاسازی روانی طرف مقابل به خصوص طرف آمریکایی انجام می‌دهد این قدر راحت در ایران پذیرفته و منعکس می‌شود.

وی تاکید کرد: این موضوع چیز عجیبی نیست و این موضوع حتی بدون توافق ژنو نیز وجود داشته و ما به عنوان یک عضو ام پی تی وقتی موافقت نامه پادمان را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کردیم قبول کردیم که تمام تأسیسات هسته ای خودمان را در معرض بازرسی و بازدیدهای آژانس قرار دهیم تا در مقابل این حق برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ایجاد شود.

عراقچی تصریح کرد: این اقدام ، اقدامی نیست که تنها ما آن را انجام داده باشیم بلکه همه کشورهایی که به ام پی تی ملحق شدند همه آن‌ها با این برداشت ملحق به ام پی تی شدند که در مقابل برخوردار از حق استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای و همکاری که کشورهای دیگر با آن‌ها خواهند کرد تأسیسات، برنامه های هسته ای خود را در معرض نظارت آژانس قرار دهند و فعالیت خود را شفاف سازی کنند تا از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای آن‌ها اطمینان حاصل شود.

ما به عنوان عضو ان پی تی دسترسی آژانس به تأسیسات هسته ای را پذیرفته‌ایم

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با بیان این که این صنعت، صنعتی است که می‌تواند خطرناک باشد تصریح کرد: بنابراین طبق توافق نامه پادمان که ما با آژانس امضا کردیم بازرسی از تأسیسات هسته ای ایران طبق روال مشخص شده و این بازرسی برای همیشه و تا زمانی که ما عضو ان پی تی هستیم خواهد بود.

کری یک امر بدیهی را به یک بحث روانی تبدیل می‌کند

وی در ادامه با بیان این که آن چیزی که آقای کری مطرح می‌کنند یک امر بدیهی است و بیش از 10 کشور دیگر هم بر اساس ان پی تی و موافقت نامه پادمان این امر را پذیرفته‌اند و آن را اجرا می‌کنند اما این که وی یک امر بدیهی را به یک فضای روانی تبدیل می‌کند و آنقدر این بحث در کشور ما آسان پذیرفته می‌شود و همه روی آن حساس می‌شوند این جای تعجب دارد.

عراقچی تاکید کرد: ما در مذاکرات پذیرفته‌ایم که پروتکل الحاقی را اجرا کنیم به شرطی که مجلس شورای اسلامی نیز اجرای آن را بپذیرد لذا تصویب نهایی پروتکل الحاقی در دست دولت نیست بلکه در دست مجلس شورای اسلامی است البته ممکن است دولت برای مقطعی داوطلبانه آن را اجرایی کند که آن هم باز منوط به دیدگاه نمایندگان است.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای با تاکید بر این که مقصود از پروتکل الحاقی اطمینان سازی بیشتر است گفت: ما هیچ نظام بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی را نپذیرفتیم و نخواهیم پذیرفت و در چارچوب پروتکل الحاقی در چارچوب تفسیرهایی که از پروتکل الحاقی می‌شود اقدام به اعتماد سازی خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: پروتکل الحاقی دسترسی‌های بیشتر و امکان نظارت و اعتماد سازی بیشتری را برای آژانس فراهم می‌کند و همان طور که گفته شد بیش از صد کشور دنیا در حال حاضر این پروتکل را اجرا می‌کنند و با توجه به دغدغه های امنیتی کشورها پروتکل الحاقی به نحوی تنظیم شده که بازرسان آژانس نتوانند از نظارت‌هایی که انجام می‌دهند سوء استفاده کنند.

عراقچی تاکید کرد: ما روی این نکته به شدت حساس هستیم و همه راه‌هایی که این نظارت‌ها و بازرسی‌ها بتواند منجر به سوء استفاده‌هایی احتمالی توسط بازرسین آژانس شود را شناسایی کرده و آن‌ها را بسته‌ایم لذا نظارت‌هایی که پذیرفته شده با در نظر گرفتن دغدغه های امنیتی است. (باشگاه خبرنگاران جوان)

فیلم کامل این گفتگو را اینجا ببینید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

یکی از موضوعات مهمی که امروز به‌شدت به آن نیاز داریم این است که قوا خارج از مسائل جناحی به موضوعات نگاه کنند و منافع مردم را مرجح بر نگاه سیاسی و جناح‌بازی‌ها و سیاست‌زدگی ببینند.

بوی نفت و خون

بوی نفت و خون

حالا می‌خواهید بگذارید پای سنگدلی یا احساس نداشتن یا هر چیز دیگر. هر چه باشد، دیوارها و خیابان‌ها خیلی دیرتر از انسان‌ها خاطرات را فراموش می‌کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر