رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

نباید از مذاکره بترسیم

آیت الله هاشمی‌ رفسنجانی:

عربستان ‌سعودی در خدمت استکبار است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شرایط منطقه، جهان و کشورمان در وضعی است که باید بسیار هوشیار باشیم.
کد خبر: ۷۹۴۴۱۵
عربستان ‌سعودی در خدمت استکبار است

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز دوشنبه با حضور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم بزرگداشت مقام استاد در این دانشگاه شرکت کرد و در جمع اساتید این دانشگاه به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک روز معلم و گرامیداشت بزرگداشت حضرت زینب(س) اظهار داشت: بنده از کسانی هستم که دو سه سال بعد از تاسیس دانشگاه امیرکبیر در جریان مسائل این دانشگاه بودم. آن زمان به عنوان طلبه و در ابتدای فعالیت‌ها و مبارزات انقلابی به دانشگاه امیرکبیر رفت و آمد داشتم و در این دانشگاه سخنرانی‌هایی را انجام می‌دادم که همه آنها مسئله‌ساز می‌شد. بخشی از دانشجویان انقلابی، اسلامی و ارزشی یک طرف این مسائل قرار داشتند و در طرف دیگر دانشجویان مارکسیست و طرفدار شاه قرار داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین زمینه خاطرنشان کرد: البته اینگونه مسائل برای ما که سرمان برای این‌گونه مسائل درد می‌کرد، بسیار شیرین بود.

هاشمی‌رفسنجانی افزود: پس از انقلاب نیز توفیق پیدا کردیم و به این دانشگاه رفت و آمد داشتیم. دانشگاه امیرکبیر امتیاز فراوانی به ایران داده و امروز از استوانه‌های علم و صنعت و تکنولوژی محسوب می‌شود.

وی ضمن توصیه‌ای به مسئولان دانشگاه امیرکبیر گفت: به نظر می‌رسد دانشگاهی با این قدمت و افتخار باید آلبومی داشته باشد تا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و اساتید آن در یک مکانی خاص و در یک آلبومی مشخص تمام افتخارات خود را مشاهده کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه دارالفنون به عنوان اولین مدرسه ایران توسط امیرکبیر تاسیس شد و همچنان این افتخار در تاریخ برای او ثبت شده است، ادامه داد: امیرکبیر شخصیتی بود که بسیار خوب می‌فهمید و خوب عمل می‌کرد. او درزها را خوب فهمیده بود. یک درز را در استعمار می‌دید و اینکه دخالت‌های صریح قدرت‌های خارجی وجود د اشت و درز دیگر هم از نظر او استبداد بود که خودش نیز در دامان آن بزرگ شده بود.

هاشمی‌رفسنجانی در همین زمینه افزود: امیرکبیر با این دیدگاه وقتی مسئولیت گرفت ناچار بود با برخی مظاهر استبداد درگیر شود و آن هم به قیمت جانش تمام شد، البته استبداد نیز با او نمک‌نشناسی کرد و در حالی که او باعث حفظ جایگاه ناصرالدین شاه شده بود سرنوشتی که می‌دانید برای او رقم زدند، اما امروز نام امیرکبیر در ایران، منطقه و جهان از تمامی پادشاهان دنیا پرافتخارتر است و هنوز هم خونش در تاریخ ما کار می‌کند.

وی با اشاره به عنوان معلم و گرامیداشت روز معلم گفت: مقام معلم نیز مربوط به شخص خداوند است. بزرگ‌ترین مقامی که خداوند برای فضیلت‌های انسانی قائل است، جایگاه عالم و دانشمند بودن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به خلقت بشریت و واکنش ملائکه به خلق انسان، گفت: وقتی خداوند انسان را خلق کرد، ملائکه سوال‌گونه اعتراض کردند که ما هستیم و برای چه می‌خواهید موجودی را خلق کنید که روی زمین خون خواهد ریخت. خداوند سوالاتی را از ملائکه پرسید که آنها از دادن پاسخ ناتوان بودند و وقتی سوالات را از آدم پرسید او جواب داد و ملائکه مبهوت شدند و خود آنها به خداوند گفتند علم ما محدود است و خداوند انسان را خلق کرد و به او دانش و علم آموخت. علمی که تا قیامت ادامه دارد و تمام شدنی نیست.

هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه جایگاه معلم در این بین روشن است، گفت: از مکتب‌خانه تا مقاطع بالای تحقیقات هر کسی دانش و علم می‌آموزد و به دیگران منتقل کند معلم است و حق تعلیم دارد. در این میان اساتید دانشگاه‌ها جایگاه بالاتری دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز معلمان مشکلاتی دارند که باید بزودی حل شود. این روزها روز معلم است و معلمان ما به خاطر اعتراضات به حقی که دارند کلاس خود را تعطیل می‌کنند، البته حق دارند و کسی هم مانع آنها نمی‌شود، ولی وظیفه این است که مشکلات آنها را برطرف کنیم و کمک کنیم تا معلمانی شاد و با نشاط بر سر کلاس‌های درس حضور یابند و شاگردان را تعلیم دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: مهمترین وظیفه ما در حکومت اسلامی این است که مقام شایسته معلم را مراعات کنیم که اگر این کار را کنیم می‌توانیم سرآمد دانش جهان شویم.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به شخصیت والای شهید مطهری(ره) گفت: شهید مطهری حقیقتا از جمله نخبگان تاریخی و علمی ماست. او هم عارف بود و هم عالم. البته کلماتی که بنده در مورد ایشان به کار می‌برم اغراق نیست، زیرا شخصیت او شخصیت بسیار بالایی بود.

وی ادامه داد: مطهری فیلسوف و فقیه بزرگی بود که فقه را به خوبی‌ می‌فهمید و د رعین حال مسائل اجتماعی کشور را آن‌گونه که یک انسان عالم و عارف می‌شناخت، می‌دید. نوع مبارزه او در شان یک عالم و اندیشمند بزرگ بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین زمینه یادآور شد: وقتی مبارزه انقلاب اسلامی ایران آغاز شد، وی به دنبال شبهات و امکانات علمی موجود در کشور رفت و در این بخش مسئولیت دفاع از اسلام را برعهده گرفت. آن زمان استبداد کشور را به شدت تحت فشار قرار داده بود و در آن شرایط وظیفه خود را آغاز کرد.

هاشمی‌رفسنجانی تصریح کرد: شهید مطهری یک متفکر و یک متکلم کم‌نظیر در دنیا بود و امام(ره) به خوبی حق او را ادا کرد و اینکه عنوان کردند من همه آثار ایشان را تایید می‌کنم.

وی ادامه داد: در دوران آخر مبارزه بخشی از کار که به دوش ایشان بود اینگونه بود که قرار شد ایشان و دوستان همراهش بنیان‌های فکری، اسلامی و ملی را خوب تبیین کنند و نسل جوان را خوب در این زمینه آماده سازند. در آن زمان بنده و آقای خامنه‌‌ای بخش تهاجمی مبارزه را برعهده گرفتیم و براساس همین تقسیم‌بندی نانوشته حرکت کردیم و کارها جلو رفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه شهید مطهری در دوران حیات خود با امام به بیرون از کشور رفت، گفت: یک بار عراق و بار دیگر در فرانسه رفته بود و کار بزرگی را انجام داد.

هاشمی‌رفسنجانی درباره این مسئله گفت: زمانی که امام در فرانسه بود و قبل از اینکه به ایران بیاید، جمعی از مبارزان و همرزمان امام شورای انقلاب را تاسیس کردند که وظیفه آن هدایت مبارزه بود.

وی افزود: آقای مطهری جزو این همراهان بود و برای تعریف و تشریح این شورا به محضر امام در پاریس رفت. وقتی امام توضیحات وی را شنید، اعلام کرد که شورا باید کار خود را آغاز کند و حکم آن را صادر کردند، البته این شورا در آن زمان با 5 نفر مطمئن و مشخص نظام کار خود را آغاز کرد، بنابراین وقتی انقلاب شد در شرایطی که جایگاه‌های رسمی وجود نداشت، انقلاب صاحب مدیریت بود و پیش‌بینی امام و شهید مطهری باعث شد کشور دچار تفرقه نشود و قبل از تاسیس مجلس و تصویب قانون اساسی و همچنین ایجاد دولت منتخب، شورای انقلاب کشور را اداره می‌کرد.

"شهید مطهری نقش واسطه‌گری مهمی را برای تشکیل این شورا بر عهده گرفت که البته خشم التقاطی‌ها و چپی‌ها او را از انقلاب گرفت."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آن روزها در کشور آزادی فراوانی وجود داشت و هر کسی در هر نشریه‌ای هرگونه که می‌خواست قلم می‌زد، اما صدایی باید به آنها پاسخ می‌داد که آن هم شهید مطهری بود.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به شرایط منطقه و کشورمان، یادآور شد: شرایط منطقه، جهان و کشورمان در وضعی است که باید بسیار هوشیار باشیم. برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها یعنی استکبار شرایط آن‌گونه نشده که دنیا را به آن شکلی که می‌خواهند، بسازند، بنابراین آنها می‌خواهند تفکرات خود را به شکل دیگری پیش ببرند تا به نتیجه برسند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنها می‌دانند وجود یک کشور مقتدر و آزادمنش در منطقه که وابستگی‌های مادی هم به آنها نداشته باشد در منطقه به نفع آنها نیست.

وی با اشاره به شرایط کشورهای اطراف ایران نیز گفت: شرایط عراق، سوریه و یمن برای همه مشخص است. عربستان که همواره در خدمت آنهاست. مصر نیز که قبلا دژی در مقابل اسرائیل بوده در شرایط دیگری به سر می‌برد و پاکستان نیز درگیر مسائل داخلی خود است.

هاشمی افزود:‌ در این شرایط آنها به فکر افتادند و البته اظهارات مسئولان کنگره آمریکا نشان‌دهنده طرحی است که آنها دنبال می‌کنند و آن این است که منطقه را باید به تعدادی کشورهای کوچک‌تر تبدیل کنند. در گذشته این طرح را انجام دادند و آن زمانی بود که امپراطوری عثمانی به کشورهای کوچک‌تر تبدیل شد، اما امروز این کشورهای کوچک‌تر بزرگ شدند، البته ایران همواره در این دوران مقابل آنها قرار داشته است.

وی افزود: طی روزهای اخیر مسائلی از سوی آنها مطرح شده و آن اینکه سوریه، عراق و یمن هر کدام باید به دو کشور تبدیل شوند. البته آنها این نکته را در مورد ایران نگفتند، زیرا می‌دانند ایران مستحکم است و لذا ایران در این میان تنها لنگر مطمئن منطقه است که می‌تواند نقش اساسی را در حفظ منطقه داشته باشد.

هاشمی‌رفسنجانی افزود: در این شرایط ما به عنوان نیروی اسلامی منطقه وظیفه داریم همان‌گونه که رهبری اعلام کرده‌اند وحدت و همدلی خود را حفظ کنیم و اجازه ندهیم جامعه دچار تشتت شود، البته در هر جامعه‌ای اختلاف سلیقه و دیدگاه حتی در میان قومیت‌های مختلف و مسائل و موضوعات مختلف وجود دارد، اما باید آن قدر هوشیار باشیم که وحدت، انعطاف و همدلی‌مان را در اصل به عنوان یک نیاز واقعی حفظ کنیم.

وی افزود: خودمان کاری نکنیم که باعث تفرقه شویم، آن هم در سالی که سال انتخابات است. باید وحدت خود را حفظ کنیم. امروز در شرایطی هستیم که طبق اعلام منابع خبری روز گذشته 30 بار به فرودگاه یمن حمله شده و طبق اخباری حمله زمینی به یمن آغاز شده، البته این مسئله هنوز روشن نیست، اما در سوریه قدم به قدم به سمت محاصره دمشق پیش می‌روند و لذا شرایط منطقه شرایطی نیست که به همدلی و وحدت توجه نکنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به واکنش مسئولان عراق به این اظهارات، گفت: پس از مطرح شدن این مسائل سران مختلف کشور عراق شیعه و سنی با این چنین مسائلی مخالفت کردند، اما باید هوشیار بود.

هاشمی‌رفسنجانی افزود: در این میان به عنوان یک مسئولیت اسلامی و منطقه‌ای باید آماده باشیم و پایگاه خود را در منطقه به خوبی حفظ کنیم. این پایگاه بدون حضور جدی مردم نگرانی‌هایی را خواهد داشت و لذا رابطه دولت و مردم و مسئولان می‌تواند به این شرایط کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: ما در ابتدای دوران انقلاب اسلامی در شرایطی پیروز شدیم که بیش از 98 درصد مردم با انقلاب، نظام و امام بودند و با همین پشتیبان دو سال ابتدای انقلاب و مشکلات آن را پشت سر گذاشتیم.

رئیس دولت سازندگی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ به تنهایی مقابل کشوری که از شرق و غرب حمایت می‌شد و پول سلاح به آن می‌رسید، مقاومت کردیم و جنگ را به شکلی پیش بردیم که هم در بخش نظامی پیروز شدیم و هم در میدان دیگر آن یعنی در فضای بین‌المللی به پیروزی رسیدیم، به طوری که سازمان ملل 100 میلیارد دلار غرامت برای ایران در نظرن گرفت که البته هنوز آن را به ایران ندادند، اما می‌بینید که شرایط عراق امروز چگونه است و شرایط ایران به دلیل مبارزه، صبر، مقاومت‌های بی‌نظیر و حمایت قاطع مردم در کنار تاسی به اهل‌بیت در کجا قرار گرفته‌ است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما چنین شرایطی را پشت سر گذاشته‌ایم. اساتید دانشگاه باید این مسائل را برای جوانان ما بازگو کنند که ایران چگونه از یک استبداد مطلق به پیروزی رسید و امروز در این شرایط است، البته تحت تحریم و فشار به این جامعه بوده است.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به نقش دولت در این میان، گفت: دولت دردها را خوب فهمید‌ه است. اولین کار این است که متحد شویم. اینکه امکاناتی را که داریم رشد دهیم و اضافه کنیم. از طرفی دولت مبارزه خوبی را در دنیا شروع کرده، به شکلی که امروز دنیا فهمیده است منطق ما در هسته‌ای منطق صلح‌آمیز است. البته مزاحم‌های بسیاری داریم که کنگره آمریکا که بیشتر اعضای آن با این مسئله مخالفند و لابی اسرائیل که اکثر انتخابات و مسائل اروپایی‌ها با نظر آنها همراه می‌شود. لذا ما در داخل خودمان نباید دردسرهای دیگری را برای کسانی که در این شرایط هستند ایجاد کنیم. در این شرایط با همدلی و همزبانی می‌توانیم پیش رویم. اختلاف نظر هست، اما منطق باید حاکم باشد. از این اختلاف نظرها معمولا چیزهای خوبی خارج می‌شود و اشکال ندارد و برای کشور لازم است.

وی افزود: انتخابات که می‌شود نمی‌توانیم به مردم بگوییم مانند یک ماشین همه یک جور باشند. لذا اختلاف نظر وجود دارد، اما این اختلاف نظر باید با آزادی، با ادب، با امان دادن به دیگران و در فضای منطق مطرح شود و به نظر اکثریت احترام گذاشته شود. در چنین شرایطی می‌توانیم خود را حفظ کنیم و اگر تحریم‌ها حل نشد مسیرمان را ادامه دهیم و اگر هم حل شد خواهید دید که چه فضایی برای توسعه کشور و اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره و بیکاری جوانان ایجاد می‌شود و تورمی که حقیقتا بیشتر از تحمل مردم متوسط و رو به پایین است. از اینها فساد بیرون می آید و خیلی‌ها ناامید می‌شوند.

وی در پایان خطاب به اساتید دانشگاه امیرکبیر گفت: اساتید، بزرگان و طلاب ما باید وضعیت کشور را در منطقه و جهان برای مردم توضیح دهند و از طرفی هم نشاط سیاسی را از مردم نگیرید و آنها را نگران نکنید تا از این گردنه که سخت‌تر از گردنه‌های گذشته و جنگ نیست عبور کنیم، گردنه‌ای که فقط وحدت و آمادگی به سلامت برای رد شدن نیز می‌خواهد تا بتوانیم به راحتی عبور کنیم.(تسنیم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها