یک تیم جراحی در دانشگاه شهید صدوقی یزد برای اولین بار در ایران از فناوری پرینتر سه‌بعدی برای بهبود روش جراحی فک و صورت استفاده کرد که به کاهش قابل توجه زمان بیهوشی بیمار و کاهش هزینه‌های عمل منجر شد.
کد خبر: ۷۹۴۱۲۱
پرینترهای سه‌بعدی در خدمت جراحان فک و صورت

عمل جراحی فک و صورت در بسیاری ازموارد منجر به برداشتن بخشی از استخوان بیمار می‌شود. پزشکان برای ترمیم بخش برداشته شده از قطعه‌ای به نام پلیت بازسازی استفاده می‌کنند که باید تا حد ممکن منطبق بر اندام طبیعی فرد باشد تا از تغییر ناهنجار چهره افراد پس از عمل جلوگیری شود. ساخت یک پلیت بازسازی کاملا منطبق بر چهره بیمار از وقت‌گیرترین بخش‌های یک عمل جراحی فک و صورت است. پزشکان برای این کار باید هنگام بیهوشی بیمار پس از دیدن موضع، پلیت‌ بازسازی را همان‌جا بسازند که این کار معمولا به چهار تا پنج ساعت زمان نیاز دارد، اما پرینتر سه‌بعدی ساخت یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به تیم جراحی دانشگاه شهید صدوقی یزد به سرپرستی دکتر علیرضا نواب اعظم کمک کرد تا پیش از عمل جراحی، نمونه دقیق فک یک بیمار چهل و هشت ساله مبتلا به سرطان فک تحتانی را با کمک متخصصان ساخته و با استفاده از آن پلیت بازسازی را با چهره بیمار منطبق کنند. بنا به گفته متخصصان، این روش موجب شد زمان عمل جراحی ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این امر صرفه‌جویی قابل توجهی را در هزینه عمل به دنبال داشت.

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان که محصولشان اکنون به تولید صنعتی نیز رسیده‌ است، با تحلیل عکس‌های سی‌تی‌اسکن بیمار، نمونه فک تحتانی را با خطایی کمتر از ۳۲ میکرون ساختند. تیم جراحی با بررسی دقیق این نمونه سه بعدی ضمن به دست آوردن اطلاعات دقیق از شرایط بیمار، پیش از عمل جراحی اقدام به ساخت پلیت بازسازی کردند. دکتر نواب اعظم درباره مزایای در اختیار داشتن نمونه دقیق سه‌بعدی به خبرنگار جام‌جم گفت: «پیش از این برای ساخت مدل استخوان‌های صورت از استریولیتوگرافی استفاده می‌شده ‌ که به دلیل هزینه بالای خدمات و عدم امکان خرید و استفاده در مطب یا کلینیک، توسط لابراتوارهای ساخت مورد سفارش و ساخت قرار می‌گرفته‌ است. این در حالی است که قیمت بسیار مناسب پرینترهای سه‌بعدی و خدمات مدلسازی، حتی‌ امکان خریداری و استفاده از آن را برای همکاران در مطب و کلینیک فراهم می‌کند.» وی افزود: «استفاده از این روش برای بیمارانی که قرینگی در مفاصل صورت آنها وجود ندارد یا به عبارتی بعضی از قسمت‌ها دچار ناقرینگی مفصل هستند در این نوع عمل جراحی بسیار مفید خواهد بود.»

محمدامین آهنگری ‌/‌ جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
لادن درود
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
۰
۰
یك شركت معتبر ایرانی كه در زمینه تولید پرینتر های سه بعدی و مواد مصرفی آن كار میكنه
...
Hamid
-
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
۰
۰
سلام اقای دكتر امپول تقویتی بعد از گذشت بیست روز از عمل جراحی فك زدنش مشكلی داره

نیازمندی ها