jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۹۱۷۱۱ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

نشریه «نیویورک پست» در گزارشی تاکید کرد جهان باید به سخنان رهبر معظم ایران در مورد مسیر مذاکرات هسته‌ای گوش فرا دهد.

به گزارش ایرنا، این نشریه در مطلبی به قلم «ریچ لوری» نوشت: زمانی‌که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران سخنرانی می کند، جهان باید گوش دهد. وی نسبت به «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا حس دقیق‌تری در مورد مسیر مذاکرات برنامه هسته‌ای ایران دارد و بر اساس شواهد و قراین صریح‌تر در این مورد سخن می گوید.

نشریه آمریکایی افزود: ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها چارچوب توافق به دست آمده در مورد برنامه هسته‌ای ایران را به شکل متفاوتی توصیف می‌کنند. «آمریکا تاکید دارد تحریم ها صرفا به‌تدریج لغو می‌شود و نظارت‌ها باید شفافیت را تضمین کند. آیت‌الله خامنه‌ای در صفحه توییتر خود این موضوع را منتشر کرد که هنوز توافقی حاصل نشده است، تحریم‌ها باید به سرعت و بعد از رسیدن به توافق لغو شود و نظارت‌ها نباید امنیت ایران را مخدوش سازد، به عبارت دیگر سایت های نظامی را در بر نمی گیرد.»

در ادامه مطلب «نیویورک پست» آمده است: زمانی که اوباما از توافق با ایران دفاع و آن را تنها گزینه در برابر جنگ دانست، او به کلی قدرت خود را از دست داد... در حالی که ایرانی‌ها با صدای بلند اصرار دارند لغو تحریم‌ها سریع خواهد بود، اوباما بار دیگر در مورد لغو تدریجی تحریم‌ها مصر بود و خواستار مذاکرات خلاقانه برای رسیدن به توافقی شد که به طرف مقابل اجازه می‌دهد به فضای سیاسی داخلی خود نشان دهد، توافق قابل قبول است.

نیویورک پست نوشت، ایرانی‌ها توانسته‌اند در مورد همه موضوعات مهم از دولت اوباما امتیاز بگیرند، از ادامه کار چند هزار سانتریفیوژ تا ادامه غنی‌سازی و حفظ سایت فردو که زیر کوه‌هاست. عقب‌نشینی اوباما به آخرین سنگر یعنی بازگشت سریع تحریم‌ها در صورت نقض تعهد ایران نیز بی‌فایده است، اما ایران در این صورت می‌تواند به روسیه و چین تکیه کند. روس‌ها همین تازگی با فروش سامانه دفاع موشکی به ایران نادرستی فرضیات اوباما را نشان دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر