رییس جمهور با تاکید بر اهمیت همکاریهای جنوب - جنوب و کشورهای آسیایی و آفریقایی در شرایطی کنونی جهانی، گفت: همکاریهای کشورهای این دو قاره دربرابر یکجانبه گرایی ، اقدامی بسیار با اهمیت و بزرگ در عرصه جهانی است.
کد خبر: ۷۹۱۰۵۲
همکاری آسیا و آفریقا در برابر یکجانبه گرایی اقدامی مهم در عرصه جهانی است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که در بازگشت از اندونزی و در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: قرن کنونی، قرن آسیا نام گرفته و روز به روز پیشرفت و توسعه در آسیا بیشتر می شود و در افریقا نیز این حرکت توسعه، رو به جلو است.

رییس جمهور در تشریح دستاوردهای اجلاس سران آسیا و آفریقا در جاکارتا گفت: در این اجلاس که به مناسبت شصتمین سال برگزاری اجلاس باندونگ برگزار شد، مقام های ارشد بیش از یکصد کشور جهان شرکت داشتند و موضوعات مختلف از جمله راههای گسترش همکاری های اقتصادی میان کشورهای این دو قاره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

روحانی افزود: با توجه به وضعیت کنونی منطقه و جهان، موضوع مبارزه با تروریسم بر همه مباحث تقریبا سایه افکنده بود و وضعیت کشورهایی که با این معضل مواجه اند همانند سوریه و عراق و معضلاتی که مردم یمن با آن مواجه هستند، مورد بحث قرار گرفت.

رییس قوه مجریه به دیدارهای حاشیه ای که در جریان این اجلاس دو روزه انجام شد، اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با روسای جمهوری چین، ویتنام، اندونزی و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش ملاقات هایی داشتیم. همه آنان خواهان گسترش و توسعه روابط با ایران بودند و با تبریک به خاطر مقاومت ملت ایران، اشاره داشتند در مسیر مذاکرات با 1+5 در قدم های نهایی هستید.

وی با تاکید بر اینکه همکاریهای اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهارداشت: مذاکرات با رییس جمهوری چین در خصوص موضوعات گسترده تری از جمله مذاکرات هسته ای ، پروژه های اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی تهران - پکن و مسایل منطقه ای بود.

رییس جمهور همچنین به نشست خود با علما ، اساتید و فرهیختگان اندونزی اشاره کرد و افزود: در این نشست، راجع به شرایط منطقه و نظرات ایران اسلامی در خصوص وحدت اسلام و مبارزه با تروریسم صحبت شد.

روحانی در این سفر دو روزه علاوه بر سخنرانی در جمع سران کشورهای آسیایی– آفریقایی، در حاشیه این اجلاس با شماری از سران کشورهای شرکت کننده از جمله ژاپن، چین، اندونزی، ویتنام و بنگلادش دیدار و گفت و گو کرد.

همچنین رییس جمهوری با علما، بزرگان، فرهیختگان و دانشگاهیان اندونزی دیدار کرده و در سخنانی در جمع آنان بر حفظ وحدت دنیای اسلام تاکید کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها