مقاله وزیر خارجه کشورمان در روزنامه فایننشال تایمز منتشر شد

ظریف: توافق هسته ای؛ انتخابی بین همکاری و تنش

رایزنی روحانی با نخست وزیر ژاپن در باره مبارزه با تروریسم

رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ژاپن عصر چهارشنبه در جاکارتا دیدار و درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند. مبارزه با تروریسم و افراطی گری و کاهش فقر مهمترین محورهای این مذاکرات بود.
کد خبر: ۷۹۰۷۴۰
رایزنی روحانی با نخست وزیر ژاپن در باره مبارزه با تروریسم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای آسیایی – آفریقایی برگزار شد، با اشاره به روابط همواره مثبت میان دو کشور گفت: تهران علاقه مند به گسترش همکاری ها در زمینه های مورد علاقه بوی‍‍ژه در عرصه های علمی، فناوری، زیست محیطی و اقتصادی با توکیو است.

وی با اشاره به حضور گسترده شرکتهای بزرگ از اروپا و سایر کشورهای جهان در ایران، افزود: ژاپن نیز این فرصت را دارد که از فرصت های همکاری اقتصادی با ایران بهره گیرد.

روحانی با اشاره به آغاز همکاریهای تهران – توکیو در حوزه محیط زیستی، گفت : این همکاری ها بویژه در زمینه های مقابله با آلودگی هوا و حفاظت از آب های ساحلی، می تواند تعمیق و گسترده تر شود.

رییس جمهوری ضرورت همکاریهای مشترک برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری را خاطر نشان کرد و افزود: یکی از مهمترین ریشه های تروریسم در منطقه، فقر و عدم توسعه یافتگی است. ایران و ژاپن می توانند با همکاری مشترک جهت پیشرفت و توسعه کشورهای منطقه همکاری کنند و با همکاری مشترک اقتصادی، زمینه های فقر را کاهش دهند.

روحانی با اشاره به وضعیت یمن و نیاز شدید مردم این کشور به کمکهای درمانی و انساندوستانه، گفت : ثبات و صلح در هر منطقه به نفع کل جهان و نا آرامی و درگیری در مناطق مختلف نیز به ضرر جامعه بین المللی است. ایران با این دیدگاه از هر گونه همکاری مشترک استقبال می کند.

نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با رییس جمهور کشورمان گفت: روابط ایران و ژاپن در دوره جدید پیشرفت خوبی دارد و توکیو از گسترش همکاریها استقبال می کند.

شینزو آبه اظهارداشت: همکاری های دو کشور در عرصه های انسان دوستانه، محیط زیست و مبارزه با مواد مخدر همچنان ادامه دارد و علاقمندیم که در زمینه های پزشکی هم این همکاریهای مشترک آغاز شود.

نخست وزیر ژاپن در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد همکاری های دوکشوردر زمینه استفاده صلح آمیزاز انرژی هسته ای و درخصوص ایمنی نیز توسعه یابد.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم ایران نقش سازنده خود را در خاورمیانه همچنان ادامه دهد، افزود: تبادل نظر در خصوص مسایل منطقه ای و بین المللی، بین دو کشور باید ادامه یابد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها