jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۹۰۴۲۳   ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۲۱:۳۴

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، آموزش احزاب به مردم را ضرورت امروز دانست و با یادآوری امتیازات ایران در طول تاریخ، گفت: سه جریان اصولگراها، اصلاح طلبان و معتدل ها، باید برای اعتلای کشور برنامه ریزی و افکار خود را معرفی کنند تا مردم براساس آن، نظرات خود را در انتخابات بیان کنند.

اصولگراها، اصلاح طلبان و معتدل ها افکار خود را معرفی کنند

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه در دیدار اعضای شورای مرکزی و مسؤولان کمیته های اجرایی و اعضای دفتر سیاسی و مسؤولان استانی حزب وحدت و همکاری ملی این مطلب را بیان کرد.

وی با تأکید بر این نکته که در انقلاب های اخیر، به خاطر نبود احزاب فراگیر و قدرتمند، مردم ثمره مبارزات را نچشیدند، گفت: به خاطر میدان داری گروه های افراطی، مردم به خاطر نا امنی ها نگران و کم کم از انقلاب خود پشیمان می گردند و اوضاع دوباره به شرایط همان استبدادی بر می گردد که استعمارگران می خواهند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری مثلث استعمار، استبداد و گروه های افراطی را از پدیده های اجتماعی سال های اخیر دانست و با اشاره مصادیقی از این نوع همکاری در چند کشور اسلامی، گفت: بدیهی ترین نتیجه این همکاری، گسترش جنگ های داخلی و تقویت اختلافات قومی و مذهبی است.

هاشمی رفسنجانی با تشریح تاریخ دین و تمدن مصر و توصیف جایگاه آن کشور در مقاطع مختلف تاریخ اسلام، به شرایط فعلی اشاره کرد و افزود: سلفی های تندرو کار را به جایی رسانده اند که مردم از یک گروه ریشه دار، یعنی اخوان المسلمین برگشتند و دوباره یک نظامی به عنوان رییس جمهور انتخاب شد.

وی با یادآوری اوضاع ایران در ماه های اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که گروهک ها با غارت کلانتری ها مسلح شده بودند و حتی در دانشگاه تهران، اتاق جنگ داشتند، رهبری داهیانه امام(ره) و حضور گسترده مردم را دو امتیاز برای گذشتن از گردنه خطرناک آن مقطع دانست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: دامن زدن به شورش های کور، تجزیه طلبی های قومی و حذف نیروهای مؤثر در بسیج مردم، از توطئه های آنها بود، اما پیروی مخلصانه مردم از رهبری آگاه، تمام نقشه های دشمنان را خنثی کرد.

هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از تاریخ سیاسی سال های اول انقلاب و تشکیل شورای انقلاب، دولت موقت و انتخابات ریاست جمهوری، عدم تشکیلات منسجم را ضعف نیروهای مذهبی پیرو خط امام دانست.

وی اضافه کرد: پس از تشکیل حزب جمهوری اسلامی، در اولین انتخابات که برای پایه گذاری مجلس شورای اسلامی بود، نیروهای مذهبی پیروز بلامنازع شدند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توضیح چرایی و چگونگی تشکیل حزب جمهوری اسلامی، به جلسه خویش با امام برای مشورت در خصوص آن اشاره کرد و گفت: امام در آن جلسه گفتند که مخالفتم برای تشکیل حزب در زمان مبارزه، نگرانی از شناسایی نیروهای مؤثر توسط رژیم بود و الان بروید حزب تشکیل دهید.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری دستاوردهای تشکیل حزب جمهوری اسلامی در دهه اول انقلاب اسلامی و تأکید بر این نکته که شرایط عوض شده است به توصیف روحیات و افکار جوانان و مردم در عصر انفجار اطلاعات پرداخت و گفت: شرایط جدید کشور که مبتنی بر آگاهی و هوشیاری مردم است، زمینه را برای فعالیت احزاب مهیا کرده و راه درست، ترویج بحث های دمکراتیک در فضایی آزاد است.

وی تحزّب را ضرورت امروز جوامع مردم سالار دانست و گفت: در این فضا تنها راه موفقیت های دولت ها توجه به فعالیت های احزاب است تا مردم در محیط آزاد، افکار و اندیشه های مختلف را بررسی و برای آینده کشور انتخاب کنند.

در آغاز این دیدار حجت الاسلام والمسلمین مغیثی رئیس دفتر سیاسی حزب و محمد رضا راه چمنی دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی ضمن ارائه گزارشی از روند تأسیس حزب و برنامه ها و فعالیت های آن به بیان دیدگاه های خویش در خصوص مسایل سیاسی کشور پرداختند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها