jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۹۶۶۱ ۳۱ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌هاست. به‌گونه‌ای که چندی پیش رئیس هیات مدیره انجمن جراحان عمومی ایران در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد از هر چهار زن ایرانی یک نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود. به گزارش ایسنا، بتازگی محققان دانمارکی آزمایش خون جدیدی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان در آینده را پیش‌بینی ‌کند. این روش از ماموگرافی که فقط برای درمان مبتلایان انجام می‌شود، بهتر است. آزمایش خون فوق با آنالیز همه متابولیت‌ها می‌تواند با دقت 80 درصد پیش‌بینی کند که احتمال ابتلای یک خانم به سرطان پستان طی دو تا پنج سال آینده چقدر است. البته توسعه این روش به عنوان یک روش رسمی هنوز به آزمایش‌های بیشتری نیاز دارد.

تهیه پودرهای ضدپوکی استخوان

قرص‌های ضد پوکی استخوان که برای افزایش جذب کلسیم در استخوان‌ها مورد استفاده افراد بالای ۵۰ سال بویژه خانم‌ها قرار می‌گیرد، عوارض جانبی زیادی دارد. بیمار ضمن این‌که این قرص‌ها را باید به صورت ناشتا مصرف کند، باید حدود نیم ساعت نیز به حالت ایستاده باشد. بعلاوه مصرف این دارو در برخی بیماران موجب سوزش معده، درد عضلانی و درد در ناحیه سینه می‌شود.

به گزارش مهر، محققان ایرانی موفق به ساخت پودرهایی شده‌اند که می‌تواند جایگزین مناسبی برای قرص‌های ضد پوکی استخوان باشد. مقرون به صرفه بودن، عدم استفاده از حلال‌های آلی، سهولت ساخت، راندمان بارگیری بالا و زیست سازگاری از مزایای پودر دارویی جدید است که در صورت تامین بودجه تحقیقاتی قابلیت تجاری‌سازی خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر