jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۹۵۸۰ ۳۱ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: 86 درصد تعهدات سفر رئیس‌جمهور درخصوص جنگل‌های بلوط ایلام اجرا شده است.

خیراله آذرکردار افزود: با توجه به این‌که یکی از مصوبات سفر رئیس‌جمهور بررسی پدیده خشکیدگی درختان بلوط در استان بود، از سال گذشته تاکنون پیگیری برای توقف این معضل در جنگل‌های استان ادامه داشت.وی گفت: بر اساس این مصوبه تعهد شده بود 11 هکتار از جنگل‌های استان احیا و صیانت و عملیات احیا و توسعه جنگل‌ها انجام شود.وی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: برای رفع معضل پدیده خشکیدگی درختان بلوط 76میلیارد و 500 میلیون ریال مصوب شده بود.وی ادامه داد: چهار پروژه شامل اجرای تشتک احداث سطوح آبگیر باران، نهالکاری با گونه‌های اقتصادی و مثمر، سرشاخه‌زنی و تولید نهال به منظور رفع پدیده خشکیدگی درختان بلوط و متوقف شدن این پدیده در دستور کار قرار گرفت.آذرکردار گفت: اکنون احداث تشتک‌های سطوح آبگیر به صورت کامل انجام شده، 3700 هکتار نهالکاری انجام گرفته، 3800 هکتار از جنگل‌های آفت زده سرشاخه زنی شده و بیش از یک میلیون اصله نهال نیز در استان تولید شده است.

وی اظهار کرد: از میزان اعتبار در نظر گرفته شده حدود 6‌/‌19درصد دریافت شده و 50 درصد اعتبار نیز مصوب و تخصیص داده شده که هنوز نقدینگی آن تامین نشده است.وی افزود: فعلا در پی دریافت اعتبار برای اجرایی شدن بقیه تعهدات خود هستیم تا بتوانیم معضل خشکیدگی درختان بلوط را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: با توجه به بررسی‌های انجام شده روند خشکیدگی درختان بلوط در استان تا حدودی کاهش یافته، اما این معضل ادامه دارد و باید برای پیشگیری و مقابله با آن برنامه‌های احیا همچنان ادامه داشته باشد.استان ایلام 640 هزار هکتار جنگل از نوع غنی، متوسط و فقیر دارد که در سال‌های اخیر به دلیل بروز آفت لورانتوس، ورود پدیده گرد و غبار، کاهش نزولات جوی و... حدود 60 درصد آن دچار پدیده خشکیدگی شده است.دکتر روحانی، رئیس‌جمهور اردیبهشت ماه سال گذشته در سفر به استان ایلام و بازدید از پدیده خشکیدگی درختان بلوط استان، دستور پیگیری و رفع معضل خشکیدگی درختان را صادر کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر