jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۸۸۱۱۲   ۲۵ فروردين ۱۳۹۴  |  ۲۳:۴۸

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای تأمین منافع ملی باید از حرف‌های سطحی و شعاری دوری کنیم.

هاشمی رفسنجانی: از حرف‌های سطحی و شعاری دوری کنیم

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان 27 دانشگاه سراسر کشور، جوانان دانشجو را سرمایه بزرگ ایران و انقلاب دانست و گفت: خدا را شاکریم که راه برای تحصیلات عالی همه جوانان باز است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص رشد کمی و کیفی دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: باید در همه دانشگاه‌های کشور به تحقیق و پژوهش اهمیت بدهیم تا خلاقیت‌های جوانان، توسعه کشور و رفاه مردم را فراهم کند.

وی هموار کردن مسیر حرکت تحصیل جوانان در مقاطع عالی و فراهم کردن زمینه‌ها برای کاربردی‌تر کردن تحقیقات را وظیفه حاکمیت و دولت دانست و گفت: توسعه دانش‌محور به عنوان محور سند چشم‌انداز، از مصوبات مجمع تشخیص و ابلاغ مقام معظم رهبری است و نخستین و مهم‌ترین شرط آن، جوانان تحصیلکرده هستند.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های این دانشگاه و شرایط آن در زمان فترت دو ساله، افزود: یکی از برنامه‌های ما تأسیس و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان است تا تحقیقات و پژوهش‌های دانشجویان و استادان کشور پس از مراحل آزمایشی، به مرحله عمل برسد.

وی پژوهش را یک مرحله اساسی بین آموزش و اجرا خواند و گفت: رشد و پیشرفت هر کشوری در گرو توجه به علم و دانش و دانشمندان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانشان با تأکید بر مردمی بودن ساختار نظام اسلامی، اظهار داشت: مسئولان کشور از عالی‌ترین مقام تا نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری، رئیس جمهور و دولت و شوراهای اسلامی شهر و روستا با رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ساختار نظام را مترقی و متناسب با شرایط روز دانست و گفت: اگر انتقاداتی باشد، مربوط به اجراست.

وی در خصوص مسائل هسته‌ای و مذاکرات تیم ایرانی با طرف‌های 1+5، به سابقه آن در دولت‌های گذشته اشاره کرد و افزود: در تمام این سال‌ها با هدف استفاده از مواهب صلح‌آمیز و دوری از استفاده‌های نظامی کار کردیم و تمام دستاوردهای آن بومی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان زوایایی از مفاد مذاکرات برای دانشجویان و تشریح خواسته‌های جمهوری اسلامی، گفت: امضای توافق هسته‌ای، اعتراف به حق ایران و حضور ایران در باشگاه هسته‌ای بین‌المللی است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مطالبه محققانه موضوعات هسته‌ای را حق مردم به‌ویژه دانشجویان کشور دانست و تأکید کرد: باید برای تأمین منافع ملی، از حرف‌های سطحی و شعاری دوری کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اختلافات کنگره امریکا با دولت اوباما گفت: جمهوری‌خواهان نمی‌خواهند مذاکره و توافق با ایران در کارنامه دولت دموکرات‌ها باشد و به همین خاطر کارشکنی می‌کنند و درصدد کم کردن دل نگرانی‌های رژیم جعلی اسرائیل هستند و اگر دولت امریکا بخواهد در این مسئله موفق شود می‌تواند قبل از آنکه صهیونیست‌ها و مخالفان دولت مشکل ایجاد کنند در مذاکرات فشرده، سریع کار توافق را به نتیجه برسانند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با توجه به اهمیت فاصله زمانی تا امضای نهایی توافقنامه افزود: در سراشیبی شرایط کنونی باید هوشیار باشیم که خواسته و ناخواسته آب در آسیاب دشمنان، به خصوص صهیونیست‌های کینه‌جو و غیرمنطقی نریزیم.

وی با توضیح سابقه بحث سامانه موشکی اس-300 بین ایران و روس و امتیاز این سیستم موشکی برای کشور، اعلام آمادگی جدید پوتین برای دادن اس-300 را نخستین تأثیر توافق ایران با غرب در موضوعات هسته‌ای دانست و گفت: به شما جوانان اطمینان می‌دهم که وضع کشور از لحاظ دفاعی بسیار خوب است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با مقایسه اجمالی ایران و کشورهای دیگر خاورمیانه، امنیت موجود را نتیجه همدلی و همزبانی مردم و دولت دانست و تأکید کرد: باید با همین سرمایه به راه انقلاب تا رسیدن به اهداف آرمانی ادامه دهیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود به اتفاقات یمن اشاره کرد و با تشریح تاریخ و جغرافیا و توضیح درباره فرقه‌ها و ترکیب جمعیتی این کشور، گفت: هیچ کشوری، به‌خصوص مدعیان مسلمانی حق ندارند به مردم مظلوم، قانع و هوشیار یمن ظلم کنند.

وی با بیان اعتقادات زیدی‌ها و تفاوت‌های آنها با دیگر فرقه‌های اسلامی، افزود: هیچ کشوری حق ندارد به خاطر مسائل مذهبی در کشور دیگری دخالت کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اشتباه راهبردی عربستان در ارتکاب جنایت بمباران مناطق غیرنظامی یمن گفت: همه باید بدانند که تنها راه حل مسائل، مذاکرات سیاسی است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص مطالبات دانشجویان، به‌خصوص آزادی بیان و پس از بیان، گفت: هیچ مسئولی حق ندارد با هیچ توجیهی جلو سخنان عقلانی دانشجویان را بگیرد، چون با دلسوزی و مانند فرزندی صالح، اشکالات خانواده را با هدف اصلاح می‌گویند.

وی گسترش حضور دانشجویان از همه قشرهای جامعه و در همه نقاط کشور را بسیار امیدوارکننده توصیف کرد و افزود: بدون شک آینده کشور به دست توانای شما جوانان دانشجو اداره می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان تفاوت‌های تخریب و انتقاد، گفت: انتقادهای سازنده دانشجویان علاوه بر اصلاح اشکالات گذشته، مسیر آینده را هموار می‌کند.

در ابتدای این دیدار آقایان ذوالفقاری، نقاشی، دیده‌ور و خانم آیلار امیری از دانشجویان دانشگاه‌های تهران و سراسر کشور به بیان نظرهای خود درباره معضلات و مشکلات فعالیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها، مسائل سیاسی و اجتماعی روز کشور و مشکلات پیش‌ روی دانشجویان پرداختند و محمدمهدی متولی، شعری زیبا و حماسی درخصوص مسائل سیاسی کشور خواند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها