رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

نباید از مذاکره بترسیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زیبنده جمهوری اسلامی با این همه ظرفیت‌ها، منابع طبیعی، موقعیت‌ جغرافیایی و مردم نجیب نیست که جمعی از تحصیلکرده‌هایش بیکار باشند.
کد خبر: ۷۸۷۶۰۷
هاشمی رفسنجانی:  استعدادهای درخشان مثل شمع می‌سوزند

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمع کثیری از نخبگان جوان، با تبریک پیروزی تیم ملی کشتی آزاد به مردم، جوانان و بویژه خانواده‌های این ورزشکاران غیور، گفت: امیدواریم شاهد استمرار قهرمانی‌ تیم‌های ملی در مسابقات بین‌المللی باشیم.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این دیدار که شرکت‌کنندگان در هفتمین هم‌اندیشی چهره‌های استعداد درخشان و مخترعان باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند، مبتکران و مخترعان جوان را سرمایه‌های ارزشمند و گنج‌های واقعی کشور خواند.

وی با تأکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت این باشگاه افزود: استعدادهای درخشان که مثل شمع می‌سوزند تا جامعه آنها در تاریکی جهل و عقب ماندگی علمی و فنی نماند، پایه‌های کشور را محکم می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح تأسیس «شهر دانایی» را از طرح‌های خوب توصیف کرد و گفت: باید از امکانات گسترده دانشگاه آزاد اسلامی و آزمایشگاه‌های پیشرفته آن در اقصی نقاط کشور استفاده کرد و امکانات خوب را در اختیار پژوهشگران جوان قرار داد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری موفقیت‌های کشورهای پیشرفته مانند آلمان و ژاپن، افزود: هر دو کشور پس از جنگ، در عطش نیاز جامعه به سوی علم و فناوری حرکت کردند.

وی با بیان محوریت دانش در سند چشم‌انداز 20 ساله نظام و اهداف آن به عنوان رتبه اول علمی و فناوری در منطقه، گفت: سربازان این راه، پژوهشگران، مخترعان، مبتکران و استعدادهای درخشان هستند که باید راه را برای عملیاتی کردن علم آنان هموار کرد.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری گردش مالی دانشگاه، به قراردادها با بانک‌ها اشاره کرد و گفت: باید از این منبع در جهت احداث، تقویت و گسترش کارهای دانش‌بنیان استفاده کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه انتظار داشتیم طرح احداث شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به نیازهای جامعه هر چه سریع‌تر در کشور آغاز شود، از تأخیر پیش‌ آمده در این راه ابراز نارضایی کرد و افزود: 10 هزار اختراع و ابتکار ثبت شده در اختیار باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان است که اگر 10 درصد آنها به مرحله تجاری‌سازی برسند، علاوه بر کم کردن مشکل بیکاری و افزایش تولید و توسعه، باعث ارتقای علمی کشور می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر خارج کردن کشور از وابستگی به نفت و توجه کردن به شاخص‌ها و بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی، گفت: زیبنده جمهوری اسلامی با این همه ظرفیت‌ها، منابع طبیعی، موقعیت‌ جغرافیایی و مردم نجیب نیست که جمعی از تحصیلکرده‌های ما بیکار باشند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با مقایسه نگاه‌های بعضی از مسئولان امروز با مسئولان سال‌های اول پیروزی انقلاب که سرمایه‌داری را بد می‌دانستند، افزود: امروز همه، حتی رهبری نظام بر این نکته تأکید می کنند که کارآفرینی نه‌تنها بد نیست، بلکه افتخار است.

وی پس از شنیدن گزارش دو تن از دانشجویانی که از چاپ نشدن مقاله‌های علمی‌شان در نشریات بین‌المللی به خاطر تحریم گله می‌کردند، خاطرنشان کرد: این نهایت ظلم به فرزندان یک ملت آزاده است که حتی از چاپ مقاله که می‌تواند موجب اعتبار علمی نشریات آنها شود، جلوگیری می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ظرفیت بخش خصوصی در کشور، گفت: مدیریت کشور نباید دست مردم را ببندد و باید افتخار کند که مردم می‌خواهند به کمک دولت و مسئولان بیایند و کشور خود را بسازند.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه «هیچ وقت این قدر ظرفیت حرکت بر بنیان دانش در کشور فراهم نبوده است»، افزود: مسئولان بخش‌ها باید خوشحال باشند که بودجه‌های مربوط به پیشرفت‌های علمی را عملیاتی می‌کنند و بدانند که سخت‌گیری در این زمینه، جلوگیری ناخودآگاه از حرکت علمی کشور است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها