jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۸۶۹۶۹   ۲۳ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۳:۵۱

انتشار نتایج عجیب یک بررسی

چاق ها کمتر به زوال عقل مبتلا می‌شوند

محققان علوم پزشکی نتایج عجیب مطالعاتی را منتشر کرده اند که نشان می دهد افرادی که در میانسالی به چاقی مبتلا می شوند کمتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل در سالمندی قرار می گیرند!

چاق ها کمتر به زوال عقل مبتلا می‌شوند

چاقی و اضافه وزن با بسیاری از مشکلات و اختلالات حوزه سلامت در ارتباط است که از آن جمله می توان به دیابت، انواع مختلف سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی اشاره کرد.

اما بر اساس تازه ترین مطالعه صورت گرفته در این خصوص مشخص شده است که افرادی که در میانسالی چاق می شوند، به احتمال کمتری در معرض خطر ابتلا به زوال عقل و جنون در دوران پیری قرار می گیرند. در زوال عقل فرد سالمند بخشی یا تمامی از حافظه خود را از دست داده و در عین حال سطح مطلوب عملکرد وی تا حد زیادی افت می کند.

نتایج مطالعه اخیر که در نشریه «Lancet Diabetes & Endocrinology» منتشر شده خط بطلانی بر یافته های قبلی می کشد، یافته هایی که نشان می دادند ابتلا به چاقی خطر جنون و زوال عقل را در سالمندی افزایش می دهد.

تیمی متشکل از محققان بریتانیایی به سوابق پزشکی حدود دو میلیون بیمار با میانگین سنی ۵۵ سال دسترسی داشته و به مطالعه آنها پرداخته اند.

این داده ها مربوط به سال ۱۹۹۲ به این سو می شود. در همین حال محققان شاخص توده بدنی (BMI) بیماران مبتلا به زوال عقلی را نیز مورد بررسی دقیق قرار دادند.

در خلال این مطالعه مشخص شد افرادی که از کمبود وزن رنج می برند تا ۳۵ درصد بیشتر از افراد عادی در معرض خطر ابتلا به سطحی از زوال عقل قرار دارند.

این تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که بسیار چاق هستند – و شاخص توده بدنی آنها بیشتر از ۴۰ کیلوگرم بر مترمربع است – در قیاس با افراد عادی تا ۲۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

محققانی که این بررسی را انجام داده اند از نتایج به دست آمده حیرت زده شده اند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها