jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۶۳۱۶ ۲۲ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در بخشی تحت عنوان «فرانچسکو رزی: متعهد و منتقد» ۹ فیلم مطرح از این کارگردان را به نمایش و بحث خواهد گذاشت.

به گزارش تسنیم، تعداد 9 فیلم از فرانچسکو رزی، کارگردان سرشناس سینمای ایتالیا در بخش «فرانچسکو رزی: متعهد و منتقد» در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش درمی‌آید.

فرانچسکو رزی از برجسته‌ترین کارگردانان صاحب سبک سینمای ایتالیا و از مهم‌ترین چهره‌های سینمای سیاسی جهان بود که با نگاهی شفاف، متعهدانه و انساندوستانه، سینمای سیاسی منتقد در دهه 60 میلادی را پایه‌گذاری کرد و با جرات و دقت نظر توانست آثار ماندگاری را در این حوزه خلق کند.

این رویکرد سبب شد تا علاوه بر تقدیرها و جوایز متعدد بین‌المللی که این کارگردان برای فیلم‌هایش به‌دست آورد، امروز پس از گذشت شش دهه از آغاز فعالیتش همچنان از او به عنوان یک فیلمساز پیشرو در سینمای ایتالیا و جهان یاد کنند که آثار برجسته‌ای درباره فساد سیاسی، قدرت، فقر، فاشیست، مافیا، بحران‌های اجتماعی معاصر ایتالیا و... دارد.

سالواتوره جولیانو (1962)، دست‌ها روی شهر (1963)، قضیه ماتئی (1972)، لوکی لوچیانو (1973)، جسدهای سرشناس (1976)، مسیح در ابولی توقف کرد (1978)، سه برادر (1980)، بدرود پالرمو (1990) و ترک مخاصمه (1996) از جمله آثار این هنرمند هستند که قرار است در ایران به نمایش درآیند.

این کارگردان جوایز بین‌المللی متعددی را دریافت کرده است که از جمله آن می‌توان به خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای کارگردانی «سالواتوره جولیانو»، شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز برای «دست‌های روی شهر»، نخل طلایی جشنواره فیلم کن برای «قضیه ماتئی»، جایزه طلایی جشنواره فیلم مسکو برای «مسیح در ابولی توقف کرد»، خرس طلای افتخاری جشنواره فیلم برلین (2008) و شیر طلای افتخاری جشنواره فیلم ونیز (2012) اشاره کرد.فرانچسکو رزی که دی‌ماه سال گذشته در 92 سالگی در رم درگذشت، دو بار در دهه 50 و سال 78 در جریان هجدهمین جشنواره فیلم فجر به تهران سفر کرده است.

بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر امسال برای نخستین بار به‌صورت مستقل از پنجم اردیبهشت در تهران برپا می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر