jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۸۴۲۲۴ ۱۶ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

بیشترین شیوع آلزایمر در سنین بالای 60 سال است، اما در موارد نادری بروز این بیماری در سنین سی یا چهل و پنج سالگی هم دیده می‌شود. هرچه سن بالاتر می‌رود احتمال شیوع دمانس بیشتر است به طوری که در سنین بالای 80 سال از هر دو نفر یک نفر مبتلا می‌شود.

به گزارش جام‌جم، دکتر فاطمه خمسه، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با بیان این‌که دمانس به معنی زوال عقلی است که شایع ترین علامت آن اختلال حافظه است، افزود: آلزایمر، شایع‌ترین علت دمانس است. دمانس به معنای اختلال عملکرد شناختی مغز است به طوری که فرد قادر به توانایی انجام عملکردهای روزانه و اجتماعی خودش نیست.این بیماری پیش رونده است.البته با دارو می‌توان روند رو به پیشرفت آلزایمر را کند کرد، اما متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد. وی شایع‌ترین علامت آلزایمر را اختلال حافظه دانست و تاکید کرد: آلزایمر موجب می‌شود فرد قادر به انجام کارهای روزمره خود نباشد و توانمندی‌ برنامه‌ریزی را از دست دهد. اختلال در روابط بین فردی و کارهای اجتماعی و در نهایت وابستگی کامل به اطرافیان برای انجام کارها از مراحل بعدی آلزایمر است. وی افزود: در مراحل اولیه بیماری، حافظه دوررس، دیرتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فرد اتفاقات همان روز و اخیر را فراموش می‌کند. این افراد به مرور اختلال جهت یابی پیدامی کنند. به این معنی که زمان و مکان و شخص را از دست می‌دهند. وی گفت:‌ اختلال مکان یابی در بیماری که دچار دمانس شده است در اوایل بیماری به این صورت است که نشانی‌ها را گم می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر