jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۳۸۱۴   ۱۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۲۰:۳۸

برداشت ویژه روزنامه ایتالیایی از خبر شماره یک جهان

روزنامه ایتالیایی: شیطان بزرگ به توافق تاریخی با ایران رسید

«شیطان بزرگ به توافق تاریخی با کشوری رسید که دولت بوش آن را شر خوانده بود»، برداشت ویژه روزنامه ایتالیایی «ایل فاتو کوئوتیدانو» از ماراتن مذاکرات هشت روزه لوزان است که پنجشنبه شب با تفاهم بین ایران و 1+5 پایان یافت و به خبر شماره یک جهان تبدیل شد.

روزنامه ایتالیایی: شیطان بزرگ به توافق تاریخی با ایران رسید

روزنامه ایل فاتو کوئوتیدانو امروز جمعه نوشت: پس از روزها مذاکره میان قدرت های جهانی و ایران، سرانجام یک توافق مبنی بر لغو تحریم ها و چراغ سبز برای تقویت تاسیسات اتمی ایران پیدا شد که به عقیده اوباما، جهان را امن تر می کند.

این روزنامه افزود: سرانجام شیطان بزرگ (آمریکا) در خصوص برنامه هسته ای با دولت ایران به توافق رسید. بدین ترتیب مذاکرات قدرت های جهانی در سوییس با تفاهمی تاریخی میان تهران و واشنگتن خاتمه یافت و درحالی که سران دولت ها صحبت از امنیت نظامی می کنند برای تهران پایان تحریم ها به معنی بازاری 800 میلیارد دلاری است.

روزنامه ایتالیایی ادامه داده است: این توافق پس از روزها مذاکره به نتیجه رسید و این موفقیت مخالف دیدگاه راستگرایان دارای اکثریت در کنگره آمریکا و همچنین برخی منتقدین در تهران محسوب می شود و البته این توافق با مخالفت سخت اسراییل مواجه شد.

فدریکا موگرینی چهارشنبه شب در کنفرانس مشترک مطبوعاتی گفت: به توافق رسیدیم و امروز گامی تاریخی به سوی جهانی بهتر برداشتیم.

این روزنامه نوشت: پس از دهها سال سردی میان واشنگتن و تهران اکنون دو کشور نه تنها قادر به گفت وگو هستند بلکه با یکدیگر توافق کرده و یک مرحله جدید در داخل جامعه بین المللی را رقم زدند. این به خاطر اراده و قاطعیت دو رییس جمهور ایران و آمریکا که از بدو ماموریت خود بر عزم قاطع برای تغییر اوضاع تاکید داشتند. راهی که از تماس تلفنی اوباما با روحانی در سپتامبر 2013 آغاز شد.

این روزنامه افزود: با غروب رویای کمک به صلح در خاورمیانه، توافق با ایران برای اوباما معرف بزرگترین شرط بندی دوران ریاست جمهوری محسوب می شود. توافق هسته ای علاوه بر لغو تحریم ها منجر به آینده بهتر برای ایرانی ها شده و این کشور را در عرصه بین المللی خاورمیانه تقویت می کند. اوباما تصمیم گرفت به روحانی اعتماد کند و بطور بی سابقه ای برای رسیدن به راه حلی که شامل لغو تحریم ها در قبال محدودیت برنامه هسته ای ایران نیز بشود، فشار وارد کرد.

حسن روحانی، رییس جمهور نیز در «توییتر» خود نوشت که راه حل در خصوص پارامترهای کلیدی هسته ای ایران پیدا شد و کار تدوین آن فورا آغاز می شود.

شبکه خبری رای نیوز ایتالیا نیز گزارش داد: در پی اعلام این توافق در لوزان سوییس، صدها ایرانی در خیابان های تهران به جشن پرداختند و خیابان ولی عصر مملو از خودروها شد که با بوق زدن ابراز شادمانی کرده و عده ای دیگر برای ادای احترام به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مقابل وزارت خارجه تهران تجمع کرده و جشن گرفتند. این درحالی که بنیامین نتانیاهو این توافق را اشتباهی تاریخی خوانده و تشکیل کابینه امنیتی برای بحث در خصوص ان داد.

بدین ترتیب ایران و کشورهای 1+5 به نکات کلیدی در مذاکرات هسته ای رسیدند.

به گزارش رای نیوز، ظریف اظهار داشت: ایران در گذشته قربانی بسیاری از وعده های شکسته شده بود و ما می خواهد مطمئن باشیم که دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا) گزارش داد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز ضمن ابراز نگرانی شدید از تفاهم روز گذشته مخالفت خود را با بارک اوباما اعلام کرد و در یک تماس تلفنی با رییس جمهور آمریکا گفت که توافق نهایی برپایه این تفاهم موجودیت اسراییل را به مخاطره می اندازد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها