jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۳۶۷۴   ۱۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۴:۰۷

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به بیانیه لوزان گفت: خاتمه یافتن تحریم‌ها یکی از اصلی‌ترین این بیانیه است که با قطعنامه شورای امنیت تحریم‌ها برداشته می‌شود و اروپا و آمریکا تحریم‌ها را متوقف می‌کند.

با قطعنامه شورای امنیت تحریم‌ها برداشته می‌شود

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: امروز در نماز جمعه سراسر کشور مردم باید شکری مضاعف به جا بیاورند؛ یکی به دلیل نعمت الهی و بارش‌های روزهای اخیر و دیگری شکر برای توفیقی که در این مرحله حاصل شده است.

وی ادامه داد:‌ما راه بلندی را در این مدت برای دفاع از حقوق هسته‌ای وایستادگی بر آن در فضای بین‌المللی پیموده‌ایم و امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بداندیشان ملت برخی حرف‌ها را که در طول 13 سال اخیر می‌زدند تکرار نمی‌کنند.

نهاوندیان تصریح کرد: دیگر طرف مقابل به جای تحریم از همکاری بین‌المللی با ملت ایران و به جای تهدید به تکریم ملت و رهبری ایران می‌پردازد.

وی افزود:‌ به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر کسی که ایران غنی‌سازی نداشته باشد و یا ایران حق ندارد چرخه کامل سوخت داشته باشد، نمی‌زند و کسی جرات تخطئه توانایی ملت ایران را نداشته و با زبان تحریم با ملت ایران سخن نمی‌گوید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: موفقیت در این مرحله موفقیت گفتمان ملت ایران است. این موفقیت که ترکیبی هوشمندانه از مقاومت قهرمانانه و نرمش قهرمانانه ملت ایران است رویکرد مثبت ملت ایران را نشان می‌دهد که با دنیا متین و منطقی سخن گفته که ما به دنبال توافق برد-بردیم و البته از حقوق خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

وی ادامه داد:‌ ما گفتیم اگر طرف مقابل در این راه نگرانی‌های مشروعی دارد حاضریم برای رفع آنها همکاری کنیم.

نهاوندیان ادامه داد: در بیانیه صادره نیز طرف مقابل به مرحله پذیرش صلح‌آمیز بودن فناوری هسته‌ای ایران رسید؛ طرف مقابل باقی ماندن فعالیت‌های ایران در اراک، نطنز و فردو را پذیرفت و غنی‌سازی در اراک و تحقیقات پیچیده هسته‌ای در فردو مورد اذعان آنها قرار گرفت.

کسی نمی‌تواند از تعطیلی نطنز سخن بگوید

رئیس دفتر رئیس‌جمهور باتاکید بر اینکه بیانیه لوزان یک چارچوب مفهومی برای توافق نهایی است، گفت‌: معنای این بیانیه این است که دیگر کسی از تعطیلی نطنز و غنی‌سازی در ایران نمی‌تواند سخن بگوید و دیگر کسی به دانشمندان هسته‌ای این ملت فرمان ایست در اندیشه و تحقیق نمی‌تواند بدهد و کسی نمی‌تواند در صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ما تردید کند.

وی اضافه کرد: اینکه رهبران کشورهایی که روزی سخن از روی میز بودن گزینه‌های مختلف می‌گفتند امروز از فتوای رهبری به عنوان سند پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی یاد می‌کنند یک پیروزی است.

نهاوندیان در تشریح دلایل خود برای بروز دستاورد دولت و ملت در این مرحله گفت: آنچه در صحنه عمل ظاهر شد این بود که به جای آنکه از اقتصاد ما پیام ضعف و تلاطم به بیرون داده شود و دشمنان طمع کنند که شاید تحریم‌ها توانسته اقتصاد ایران را به هم بریزد ما توانستیم به همت ملت در اقتصاد یک آرامش ایجاد کرده و مهار تورم را شاهد باشیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد:‌در همین سال 93 که دسیسه‌های بازار نفت را شاهد بودیم اقتصادی ایران با ثبات کار خود را ادامه داد و حتی تورم پایین آمد و روزنه‌های رشد اقتصادی نمایان شد.

پیشبرد اقتصاد مقاومتی

وی افزود: این حقیقت و واقعیت که ملت ایران توانست با وجود کاهش قیمت نفت و برپا بودن تحریم‌ها بودجه سال 94 را با اتکای کمتر بر نفت ببندد نشانه پیشبرد اقتصاد مقاومتی است.

نهاوندیان گفت: تجلی اقتدار ایران در منطقه و حضور مؤثر و تعیین کننده آرمان‌های ملت طرف مقابل را ناگزیر به این حقیقت رساند که تحریم و تهدید بر علیه مردم ایران کارساز نیست.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به ادعاهای غرب درباره نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در راستای تولید تسلیحات اتمی گفت: هدفی که غربی‌ها ادعا می‌کنند به آن رسیده‌اند در واقع برای ما تحصیل حاصل است و ایران از آغاز سخنش این بود که ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و آنچه آنها به آن دست یافته‌اند باور نیت ملت ایران بود.

ملت ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست

وی ادامه داد:‌اگر آنها به این رسیده باشند که ملت ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست ما از آن ناراحت نیستیم چون از روز اول دنبال بازی برد-برد بودیم.

نهاوندیان تصریح کرد: نگه داشتن چرخه کامل سوخت هسته‌ای و باز کردن فعالیت‌های اقتصادی برای پیشرفت ملت ایران یک برد برای ما محسوب می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی این است که ایران در حوزه صادرات بدون مانع بتواند با دیگر کشورها رقابت کند.

نهاوندیان با تاکید بر لزوم هوشیاری ملت ایران در این مرحله گفت: کسانی در دنیا هستند که در این زمینه خدعه کنند که از جمله این خدعه‌ها این است که در این موضوع که مسئله امنیت ملی ما شده است در صفوف منسجم ملت جدایی ایجاد کنند؛ این موضوع مسئله‌ای نیست که کسی بخواهد در آن تشتت ایجاد کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پایان با اشاره به آغاز نگارش توافقنامه نهایی در روزهای آینده بر اساس بیانیه لوزان خاطرنشان کرد: دوستان ملت ما از این بیانیه خوشحالند ودشمنان ملت از آن ناراحت هستند.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها