jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۸۳۱۵۶   ۰۹ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۲:۰۹

رئیس جمهور مخلوع یمن با تاکید بر لزوم توقف عملیات "توفان کوبنده" و آغاز گفتگوها میان طرف‌های مختلف یمنی، از موافقت خود با انجام این مذاکرات در خارج از یمن و با نظارت اتحادیه عرب یا سازمان ملل خبر داد.

موافقت عبدالله صالح با انتقال مذاکرات به خارج از یمن

به گزارش شبکه خبری الجزیره، علی عبد الله صالح، رئیس جمهور مخلوع یمن در سخنرانی عملیات طوفان کوبنده را "وحشیانه" توصیف کرد و از رهبران کشورهای عربی که در مصر گرد هم آمده‌اند خواست با توقف جنگ، فورا اقدامی برای آغاز مذاکرات میان طرف‌های مختلف یمن انجام دهند.

عبدالله صالح تاکید کرد: ادامه گفتگوها تنها راه حل است نه عملیات نظامی.

رئیس جمهور مخلوع یمن طرف‌های مختلف یمن را به صندوق‌های رای‌ فراخواند و گفت: ما با هر فردی از هر تشکیلات سیاسی که در انتخابات پیروز شود، موافق هستیم.

وی در عین حال که کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یمن را حق خود و یا یکی از افراد خانواده‌اش دانست، گفت: حتی در صورتی که تمامی گروه‌های مختلف یمن با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موافقت کنند، این مساله اتفاق نخواهد افتاد و ما نامزد نخواهیم شد.

صالح حوادثی که از سال 2011 در یمن آغاز شده است را نبرد گروه‌های سیاسی مختلف از جمله حزب اصلاح یمن و اخوان المسلمین بر سر قدرت توصیف کرد.

صالح با انتقاد از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن، وی را به دست داشتن در این بحران، تلاش برای باقی ماندن در قدرت و تمدید دوره ریاست خود از طریق گفتگوها متهم کرد و گفت: از دوستان می‌خواهم حق را انکار نکرده و از یک شخص شکست خورده حمایت نکنند.

صالح با اعلام موافقت خود با انجام گفتگوهای یمن در خارج از این کشور با نظارت اتحادیه عرب یا سازمان ملل، از سازمان ملل خواست مسئولیت خود را انجام دهد و در مساله بحران یمن بی‌طرف نباشد.

صالح در این سخنرانی هیچ اشاره‌ای به عملیاتی که علیه گروه انصار الله (حوثی‌ها) انجام شده، نکرد.

پیش از این صالح خواستار توقف این عملیات شده بود و از حوثی‌ها، نیروهای وابسته به هادی و اعضای القاعده خواسته بود عملیات نظامی در یمن را متوقف کنند.

رئیس جمهور مخلوع یمن از همه گروه‌های سیاسی خواسته بود مذاکرات را با حسن نیت از سرگیرند و مکان برگزاری این مذاکرات به امارات یا یکی از مراکز سازمان ملل منتقل شود.

همچنین منابعی آگاه در گفتگو با روزنامه الوطن عربستان از فرار علی عبد الله صالح از صنعاء به شبوه خبر دادند.

این منابع اعلام کردند: صالح با استفاده از یک خودروی نظامی و با حمایت چند خودروی زرهی به شبوه گریخته است.

این منابع افزودند: حوثی‌ها با خودروهای گشتی به تعقیب صالح در مسیر صنعاء - شبوه پرداختند. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر