فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امورخارجه آلمان می گوید ایران و شش قدرت جهانی «بر لبه یک توافق سیاسی هسته ای نهایی» هستند.
کد خبر: ۷۸۲۳۹۵
ایران و 1+5در آستانه توافق هسته ای هستند

وزیر امور خارجه آلمان این موضوع را عصر شنبه در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست مشترک وزیران امورخارجه آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا با حضور فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد.

اشتاین مایر با اشاره به مذاکرات طولانی سال های گذشته تصریح کرد: اکنون یک راه حل سیاسی در دسترس قرار گرفته است.

وزیر امورخارجه آلمان گفت: در حالی که هیچ کس نمی تواند درباره از بین بردن شکاف های موجود بین ایران و1+5 مطمئن باشد ایران به راه حل جامع سیاسی علاقه مند است و این یعنی مذاکرات جدی است.

فلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پایان نشست عصر روز شنبه با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همتایان فرانسه و آلمانی خود تصریح کرد، مذاکرات 1+5 با ایران بر سر برنامه هسته ای به «پیشرفت مهمی» در مسائل اصلی دست یافته است.

به گزارش رویترز، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز شنبه از لوزان سوییس راهی لندن شد تا با همتایان خود در تروئیکای اروپایی (وزیران امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه) و همچنین فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نشستی داشته باشد.

فلیپ هاموند وزیر امورخارجه انگلیس پس از این نشست در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتایان خود در لندن گفت: همگی متفقیم که پیشرفت خوبی در عرصه های اساسی (در مذاکرات با ایران)حاصل شده است.

وی در این حال افزود: همچنان مسایل مهم دیگری وجود دارد که تا کنون درباره آنها توافقی صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: اکنون زمان آن رسیده که ایران تصمیم های دشواری را اتخاذ کند.

این اظهارات هاموند درباره تصمیم دشوار تکرار سخن جان کری وزیر امور خارجه آمریکا - بدون اشاره به ایران- پیش از ترک سوییس بود که گفت: مذاکرات هسته ای با ایران واقعا پیشرفت کرده و اکنون زمان تصمیم گیری دشوار برای دستیابی به یک پیمان اصولی فرارسیده است.

کری پیش از ترک سوییس به مقصد لندن برای مذاکره با همتایان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی خود، افزود: ما شتاب نمی کنیم، اما درک می کنیم که اکنون تصمیم های اساسی باید گرفته شود که با گذشت زمان آسان نخواهند شد.

وی در عین حال تاکید کرد که برای دستیابی به توافق بد با ایران شتاب نخواهد کرد.

کری گفت: ما هنوز به خط پایان نرسیده ایم. اما شک نداشته باشید که ما فرصت برای تلاش به منظور دستیابی به این هدف را داریم که به اراده سیاسی و گرفتن تصمیم دشوار بستگی دارد و همه باید در روزهای پیش رو خردمندانه انتخاب کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه پس از دیدار نوروزی از مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در مذاکرات گام هایی به پیش گذاشته شد، افزود: در این دور از مذاکرات در برخی از موارد که اختلاف نظر وجود داشت، نقطه نظرات مشترکی بوجود آمد که می تواند مبنای توافق نهایی باشد، اما همچنان برخی موارد و اختلاف نظرها باقی مانده است. (ایرنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
نرم افزار موبایل
-
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
۰
۰
محمد پاكمنش
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
۰
۰
امیدوارم هر چه زودتر توافقی خوب و عالی صورت بگیرد.در غیر اینصورت مسئولیت شكست مذاكراتبر عهده ی آمریكا و دولت آمریكا و هم پیمانانش است. مرگ بر آمریكا.مرگ بر انگلیس.مرگ بر فرانسه. مرگ بر اسرائیل
نرم افزار موبایل
-
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
۰
۰
.سلام بااروزی موفقیت وسربلندی تیم هسته ای ایران
Mohammad
Hong Kong
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
۰
۰
آقای محمد پاكمنش، ایا اسم كشور دیگه ای رو هم بلدی كه احیانا مرگ بر بهش نگفته باشی؟؟
نرم افزار موبایل
-
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۷
۰
۰
بابا بسه دیگه هی مرگ مرگ نكنید ،بسه دیگه

نیازمندی ها