jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۸۱۳۹۳   ۲۶ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۵

رییس جمهور ایالات متحده آمریکا پیدایش داعش را نتیجه سیاست خارجی جمهوریخواهان زمانی که در قدرت بودند دانست.

ریشه پیدایش داعش را در تهاجم بوش به عراق جستجو کنید

رییس جمهور آمریکا ریشه های تاریخی پیدایش داعش را به دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش و تهاجم نظامی آمریکا به عراق نسبت داد.

وی افزود: رشد این گروه افراطی از نتایج ناخواسته جنگ عراق بوده است.

در مصاحبه با پایگاه خبری وایس نیوز، باراک اوباما پیدایش گروه داعش را در ارتباط مستقیم با تهاجم نظامی به عراق تحت فرمان جرج دبیلو بوش توصیف کرد.

اوباما در این مصاحبه گفت: داعش نتیجه مستقیم حضور القاعده در عراق است که آن نیز در پی تهاجم ما به این کشور به وجود آمد. این از نتایج ناخواسته یک جنگ است و به همین دلیل ما می بایست پیش از هر اقدامی به عواقب آن بیاندیشیم.

وی در ادامه اظهار داشت راه حل غلبه بر افراط گرایی پایان بخشیدن به منازعات درونی کشورهای خاورمیانه است.

رییس جمهور آمریکا با اشاره به نامناسب بودن شرایط تحصیلی و عدم دستیابی جوانان به آینده ای روشن گفت «ما نمی توانیم دو مقوله مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت را از دیپلماسی، توسعه و تحصیل جدا کنیم.»

اوباما با رد ادعای مخالفان خود مبنی بر افراط آمریکا در اختصاص کمک مالی به کشورهای خارجی گفت تنها بیش از یک درصد از بودجه ایالات متحده صرف کمک به دیگر کشورها می شود.

وی در ادامه بر این نکته تاکید کرد که سرمایه گذاری های خارجی نیاز آمریکا به دخالت نظامی در دیگر کشورها را کاهش خواهد داد.

این نخستین بار است که باراک اوباما پیداش گروه افراط گرای داعش را نتیجه سیاست خارجی غلط آمریکا می داند.

پیشتر، جمهوریخواهان وی را به دلیل خروج نیروهای آمریکایی از عراق سرزنش می کردند و پیدایش داعش را به خلاء امنیتی به وجود آمده در این کشور نسبت می دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر