گفت‌وگو با غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی درباره کتابخانه‌های کربلا و نجف

میراث مکتوب شیعه در معرض تهدید است

با وجود اینکه هنوز واقعی‌ یا جعلی بودن آثار باستانی نابود شده توسط داعش در موزه موصل نامعلوم است، رئیس اداره آثار باستانی ملی عراق تاکید کرد که مجسمه‌های نابود شده، نمونه‌های گچی شبیه‌سازی شده از آثار واقعی با ارزش بوده‌اند.
کد خبر: ۷۸۰۹۹۵
آثار تاریخی تخریب شده به دست داعش جعلی بودند

فوزیه المهدی، رئیس اداره آثار باستانی ملی عراق در مصاحبه‌ای با شبکه «دویچه‌وله» گفت: هیچ‌کدام از آثار باستانی تخریب شده در فیلم‌ها اصل نبودند.

گفته می‌شود کارشناسان موزه‌های عراق و موزه‌داران با بررسی فیلم منتشر شده از سوی داعش متوجه شده‌اند که بسیاری از آثار باستانی که به نظر می‌رسد تخریب شده‌اند در موزه بغداد نگهداری می‌شوند. آنها همچنین دریافته‌اند که بسیاری از این آثار باستانی نمایش داده شده، اصلا در عراق نیستند و در سایر کشورهای جهان نگهداری می‌شوند.

در فیلمی که داعش در این باره منتشر کرده است، یکی از اعضای این گروه تروریستی می‌گوید: این مجسمه و بت‌ها برای ما ارزشی ندارند حتی اگر میلیاردها دلار قیمت داشته باشند.

در همین حال به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، اثیل النجیفی، استاندار موصل نیز که در زمان حمله داعش به این شهر، گریخت، تاکید کرده است که اکثر آثار باستانی نابود شده، نمونه‌های شبیه‌سازی شده بوده‌اند.

نجیفی در مصاحبه‌ای با تلویزیون عراق در این باره اظهار کرد: در بین مجسمه‌های تخریب شده دو نمونه اصل بودند. یکی مجسمه گاو بالدار و دیگری خدای روژان.

در همین حال نگرانی‌هایی درباره احتمال مفقود شدن یا فروش اشیای کوچک‌تر موزه موصل وجود دارد چراکه هفت نمونه از آثار نگهداری شده در این موزه سر از آلمان درآورده‌اند. (ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها