jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۸۰۹۹۵   ۲۵ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۰

با وجود اینکه هنوز واقعی‌ یا جعلی بودن آثار باستانی نابود شده توسط داعش در موزه موصل نامعلوم است، رئیس اداره آثار باستانی ملی عراق تاکید کرد که مجسمه‌های نابود شده، نمونه‌های گچی شبیه‌سازی شده از آثار واقعی با ارزش بوده‌اند.

آثار تاریخی تخریب شده به دست داعش جعلی بودند

فوزیه المهدی، رئیس اداره آثار باستانی ملی عراق در مصاحبه‌ای با شبکه «دویچه‌وله» گفت: هیچ‌کدام از آثار باستانی تخریب شده در فیلم‌ها اصل نبودند.

گفته می‌شود کارشناسان موزه‌های عراق و موزه‌داران با بررسی فیلم منتشر شده از سوی داعش متوجه شده‌اند که بسیاری از آثار باستانی که به نظر می‌رسد تخریب شده‌اند در موزه بغداد نگهداری می‌شوند. آنها همچنین دریافته‌اند که بسیاری از این آثار باستانی نمایش داده شده، اصلا در عراق نیستند و در سایر کشورهای جهان نگهداری می‌شوند.

در فیلمی که داعش در این باره منتشر کرده است، یکی از اعضای این گروه تروریستی می‌گوید: این مجسمه و بت‌ها برای ما ارزشی ندارند حتی اگر میلیاردها دلار قیمت داشته باشند.

در همین حال به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، اثیل النجیفی، استاندار موصل نیز که در زمان حمله داعش به این شهر، گریخت، تاکید کرده است که اکثر آثار باستانی نابود شده، نمونه‌های شبیه‌سازی شده بوده‌اند.

نجیفی در مصاحبه‌ای با تلویزیون عراق در این باره اظهار کرد: در بین مجسمه‌های تخریب شده دو نمونه اصل بودند. یکی مجسمه گاو بالدار و دیگری خدای روژان.

در همین حال نگرانی‌هایی درباره احتمال مفقود شدن یا فروش اشیای کوچک‌تر موزه موصل وجود دارد چراکه هفت نمونه از آثار نگهداری شده در این موزه سر از آلمان درآورده‌اند. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها