کارت های زرد طیب نیا از نگاه نمایندگان

وزیر اقتصاد عصبانی است یا بی تخصص؟

رشد اقتصادی ایران که در دولت پیشین و در سال 91 منفی 6.8 درصد و در سال 92 منفی 1.9 درصد بوده است، در فصل ابتدایی سال 93 به مثبت 4.6 درصد رسید. البته خبر اولیه رشد اقتصادی در شهریور امسال از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی با رشد نیم درصدی اعلام شد.
کد خبر: ۷۸۰۶۹۷
مثبت شدن رشد اقتصادی کشور و خروج از رکود

در آن زمان علی طیب‌نیا فقط از مثبت‌شدن رشد اقتصادی در فصل اول امسال خبر داد و گفت: رشد اقتصادی در دوره مورد بررسی مثبت شده و امیدواریم تا انتهای سال این روند صعودی به صورت فصل به فصل ادامه یابد.

وی افزود: اولین برآوردهای اجمالی از تولید ناخالص داخلی حکایت از این دارد که نرخ رشد اقتصادی سه ماهه اول مثبت شده است. وی ادامه داد: گرچه این رقم کوچک است، ولی روند روبه رشد دارد. وی با بیان این‌که نرخ رشد اقتصادی در سال 91 منفی 6.8 درصد و در سال 92 منفی 1.9 درصد بوده است، اظهار کرد: این رقم در زمستان 92 منفی یک درصد بوده است.

چندی بعد بانک مرکزی نیز این رشد را تائید کرد و رقم 4.6 درصدی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. بانک مرکزی اعلام کرد: تولید ناخالص داخلی کشور در فصل اول سال 93 به 480491 میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه فصل اول سال 92 به میزان 4.6 درصد رشد نشان می‌دهد.

بر این اساس می‌توان گفت اقتصاد ایران پس از یک دوره رکود طولانی در فصل اول سال ۹۳ بهبود معنی‌داری را تجربه کرده است. در بررسی رشد ارزش افزوده بخش‌های مختلف این نکته حائز اهمیت است که تمام گروه‌های عمده اقتصادی (اعم از کشاورزی، نفت، صنایع و معادن و خدمات) در سه ماهه اول امسال از رشد مثبت برخوردار بوده‌اند.

این در حالی است که در فصل اول سال ۹۲، بجز گروه کشاورزی، سایر گروه‌های عمده با رشد منفی ارزش افزوده مواجه بودند. بانک مرکزی تصریح کرد: باید توجه داشت که باوجود رشد 4.6 درصدی تولید ناخالص داخلی در فصل اول سال 93 نسبت به رقم مشابه سال قبل و ورود اقتصاد کشور به مرحله رونق اقتصادی، سطح تولید در فصل اول سال 93 به میزان 8.7 درصد پایین‌تر از رقم مشابه در فصل اول سال 90 بوده و کماکان ظرفیت فعال نشده (خالی) قابل توجهی در اقتصاد وجود دارد. با وجود این، شروع رشد مثبت اقتصادی در کنار کاهش قابل ملاحظه تورم نشان می‌دهد اقتصاد ایران طی یک سال گذشته در جهت صحیح گام برداشته است و این امیدواری وجود دارد که با استمرار سیاست‌های صحیح و ثبات بخش اقتصادی و بهبود فضای کلی اقتصاد و کسب و کار، شاهد تداوم و تقویت این روند و بهبود هرچه بیشتر عملکرد فعالیت‌های اقتصاد کشور باشیم.

با این حال اعلام رشد اقتصادی کشور چندان به مذاق منتقدان دولت خوش نیامد و آنان مستندات آماری این رشد را زیرسوال برده و حتی ادعای دستکاری در آمار رسمی را مطرح کردند؛ موضوعی که در دولت قبل نمونه‌های متعددی از آن به چشم آمده است. چنین موضعگیری باعث بروز بگومگویی میان دولت و منتقدان شد که تا مدت‌ها ادامه داشت و سرانجام با پیش آمدن اولویت‌های جدید برای انتقاد از دولت فروکش کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها