Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۷۴۲۸۰ ۰۵ اسفند ۱۳۹۳  |  ۲۱:۵۰

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در نشست کمیته تخصیص بودجه سنای این کشور با بیان اینکه هنوز توافقی با تهران صورت نگرفته و کسانی که علیه توافق صحبت می‌کنند، چیزی از آن نمی‌دانند، گفته به زودی تکلیف مذاکرات مشخص می‌شود.

کری: به زودی تکلیف مذاکرات هسته ای روشن می شود

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت انتظار دارد که «به زودی» مشخص شود که آیا ایران یک توافق قابل قبول و قابل راستی‌آزمایی را می‌پذیرد یا نه.

وزیر خارجه آمریکا که در کمیته تخصیص بودجه سنا صحبت می‌کرد، همچنین گفت: «روشن است که ما بر ایران متمرکز هستیم. رئیس‌جمهور (باراک) اوباما به صراحت اعلام کرده است که ایران یک سلاح هسته‌ای نخواهد داشت و من هم قاطعانه‌تر از او نمی‌توانم بر این امر تأکید کنم.»

وی با بیان اینکه هنوز توافقی صورت نگرفته و منتقدان مذاکرات عجله می‌کنند، افزود: «سیاست ما این است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد، کسانی هم که این طرف و آن طرف می‌روند و می‌گویند که توافق چنین و چنان است، نمی‌دانند که توافق چگونه است، چراکه هنوز توافقی وجود ندارد.»

کری افزود: «به آن‌ها توصیه می‌کنم که منتظر بمانند و ببینند که این مذاکرات به کجا می‌رسد. از سال 2013 داریم می‌آزمائیم که ببنیم آیا می‌شود از طریق دیپلماتیک به نتیجه رسید یا نه، هنوز هم نمی‌دانیم. اما طی چند هفته و چند ماه آینده ثابت می‌کنیم که این موثرترین راه است.»

وی ادامه داد: «از زمان برنامه اقدام مشترک (توافق موقت)، مذاکرات 1+5 پیشرفت‌هایی داشته است. پیشروی برنامه هسته‌ای ایران تعلیق شده و ما به شناخت بی‌سابقه‌ای از این (برنامه) دست یافته‌ایم. فکر می‌کنم به زودی هم متوجه می‌شویم که آیا ایران حاضر است طرحی قابل قبول و قابل راستی‌آزمایی را بپذیرد یا نه.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این نشست که با هدف بررسی بودجه درخواستی دولت برگزار شده، مدعی شد که حمایت‌های ایران از حوثی‌های یمن به فروپاشی دولت این کشور «کمک کرده است»، اما تصریح کرد که وقایع رخ داده، تهران را هم «غافل‌گیر» کرده و ایران می‌خواهد شاهد «گفت‌وگوی ملی» در یمن باشد.

وی همچنین با بیان اینکه اسرائیل و کشورهای عربی به طور کامل در جریان روند مذاکرات هسته‌ای با ایران قرار دارند، گفت روز جمعه با اعضای شورای همکاری خلیج فارس دیدار می‌کند، تا با آن‌ها در رابطه با ایران گفت‌وگو کند.

نتانیاهو: «۱+۵» به ایران چراغ سبز نشان داده است

به نظر می رسد سخن جان کری درباره گمانه زنی های پیرامون توافق احتمالی هسته ای متوجه « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی باشد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سخنانی گفت: متاسفانه اطلاعاتی که من دریافت کرده‌ام حکایت از توافق محتمل بین ایران و قدرت‌های جهانی دارد.

نخست وزیر اسرائیل امروزسه شنبه هشدار داد که حصول احتمالی توافق هسته‌ای چراغ سبز گروه« 1+5 »به تهران در گسترش قابلیت‌های هسته‌ای به جهت ساحت بمب هسته‌ای است.

به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نتانیاهو در جریان بازدید از بخش جنوبی واحد فرماندهی ارتش اسرائیل همراه با «موشه یعلون» وزیر جنگ و نیز تیمسار «گادی ایسنتوک» رییس ستاد مشترک جدید اسرائیل به انتقاد از مذاکرات کنونی هسته‌ای ایران با گروه 1+ 5 پرداخت.

نتانیاهو در این باره گفت:«ایران آشکارا نیت خود در نابودی اسرائیل را بیان داشته است. متاسفانه اطلاعاتی که من دریافت کرده‌ام حکایت از توافق محتمل بین ایران و قدرت‌های جهانی دارد.»

نتانیاهو در ادامه افزود که این توافق به ایران این امکان را می‌دهد تا کشوری هسته‌ای شود. به عبارت دیگر ایران مجوز پیشبرد توانایی در ساخت بمب هسته‌ای را دریافت خواهد کرد.»

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خاتمه از عزم خود در سخنرانی در مجلس سنای آمریکا مجددا دفاع کرد و آن‌را « فرصت پایانی برای ایجاد مانع در مسیر توافق بین ایران و قدرت‌های جهانی» نام نهاد. (فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۵
برو جمعش كن بینیم.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
والدین نگران و مدیران مستاصل

والدین نگران و مدیران مستاصل

شیوه تصمیم‌گیری درباره نحوه بازگشایی مدارس در سال‌ تحصیلی جدید و البته نوع ابلاغ این تصمیم نشان داد مسؤولان دولتی اصولا خودشان در این زمینه دچار سردرگمی بودند و سوال بزرگی که مطرح می‌شود، این است دولتی که نمی‌تواند درباره نحوه آغاز سال‌تحصیلی تصمیم بگیرد، چگونه می‌تواند برای مسائل مهم‌تر کشور تصمیم‌گیری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر