یک مقام آمریکایی گفته است، نیروی نظامی ۲۵ هزار نفره‌ای متشکل از قوای عراقی و پیشمرگ‌های کرد در این کشور برای عملیات بازپس‌گیری شهر موصل از گروه تروریستی داعش در حال آماده شدن هستند. به گفته این مقام آمریکایی که خبرگزاری‌ها نام او را منتشر نکرده‌اند، همه نیروهای حاضر در این عملیات از سوی مستشاران نظامی آمریکا آموزش می‌بینند، اما هنوز درباره نقش آمریکا در اجرای عملیات و پشتیبانی هوایی تصمیمی گرفته نشده است. شهر موصل در ژوئن ۲۰۱۴ به دست داعش افتاد.
کد خبر: ۷۷۲۶۳۰

آمریکایی‌ها زمان عملیات بازپس‌گیری موصل را احتمالا ماه آوریل یا می (بهار آینده) می‌دانند. موصل که دومین شهر بزرگ عراق است اکنون در تصرف هزار تا 2000 شبه‌نظامی داعش قرار دارد. این شهر جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر دارد.

پیش از این نیز حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق درسخنانی تائید کرده بود که نیروهای این کشور در حال «برنامه‌ریزی برای حمله به موصل» هستند. وی هفته گذشته در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی ابراز امیدواری کرد موصل در چند ماه آینده و با حداقل تلفات آزاد شود.

این در حالی است که فرماندهان نظامی بیش از ۲۰کشور جهان روز پنجشنبه گذشته در عربستان سعودی تشکیل جلسه دادند تا راه‌های تقویت ارتش عراق در برابر داعش را بررسی کنند. در این نشست که با میزبانی وزارت دفاع عربستان در ریاض برگزار شد و 26 کشور از حاضران در نشست، در سطح روسای ستاد ارتش‌های خود در آن مشارکت کردند، در خصوص اوضاع سوریه و عراق و مقابله با گروه‌های تروریستی همچون داعش، القاعده و دیگر گروه‌های وابسته به آنها بحث و گفت‌وگو شد. ائتلاف ضد داعش که رهبری آن را آمریکا بر عهده دارد از بیش از 60 کشور تشکیل شده است. این نشست پنجمین نشست کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش بود.

روز گذشته درخبرها آمده بود که عناصر گروه تروریستی داعش ۱۵۰ نفر را از قبیله البوعبید در شهر البغدادی به قتل رساندند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها