دکتر فتح‌الله‌امی، رئیس پژوهشگاه هوافضا:

هواپیمای ایران ۱۴۰ را می‌توان به آسمان بازگرداند

رییس جمهوری روز سه شنبه پس از بازدید از نمایشگاه تازه ترین دستاوردهای فضایی کشور گفت: دانشمندان ایرانی برای پیشرفت و سلطه بر فضا و فناوری هوافضا، قاطع و مصمم هستند.برای پیشرفت در کسب علم و دانش از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت.
کد خبر: ۷۷۱۵۷۶
برای پیشرفت در کسب علم و دانش از کسی اجازه نخواهیم گرفت

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در بزرگداشت روز فناوری فضایی با تاکید بر اینکه "همه بخاطر داشته باشند جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت در علم و دانش از کسی اجازه نگرفته و نخواهد گرفت"، گفت: اراده ملی ایران پیشرفت در همه فناوری‌های نوین از جمله هوافضا است.

دکتر روحانی اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران رهبر معظم انقلاب و همه مردم اراده کرده‌اند که زمینه برای فعالیت صاحبنظران و اندیشمندان در فناوری‌های پیشرفته آماده و مهیا شود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه ملت ایران استعداد پیشرفت در همه فناوری‌های پیشرفته دنیای امروز نظیر بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، آی‌سی‌تی، هوافضا، داروسازی، علوم پزشکی و هسته‌ای را دارد، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در سطح دنیا دستاوردها و پیشرفت‌های خود را عرضه کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه هیچ‌کس نباید به ذهنش خطور کند که چون در حال مذاکره، تعامل و بحث با دنیا هستیم، ممکن است، علم و دستاوردهایمان را کنار بگذاریم، اظهار داشت: کار دولت این است که حربه بهانه‌گیری را از دست قدرت‌هایی که علیه ملت ایران و دستاوردهایش موضع دارند، خارج و آن را بی‌اثر کند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه گاهی اوقات دشمنان می خواهند با بهانه‌جویی درباره توسعه علمی یک کشور به مردم فشار بیاورند، افزود: کار دولت این است که بهانه را از دست دشمن بگیرد و ما این کاررا شروع کرده و ادامه خوهیم داد تا روزی معلوم شود، حربه‌های آنها تخیلی و غیرواقعی است.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد:گاهی برخی کلمات و موضع‌گیری‌ها به دشمن کمک می‌کند تا بهانه‌گیری‌های خود را ادامه دهد و اتهام‌های بی‌اساس و ناروا را به ملت ایران وارد کند و در لابلای کلمات چیزی پیدا کند و بگوید آنها خودشان نیز نسبت به اتهامات وارده معترفند.

دکتر روحانی با ابراز پیشرفت‌های کشور در عرصه بیوتکنولوژی، داروسازی و علوم پزشکی گفت: در دولت یازدهم در زمینه هسته‌ای، پیشرفت‌های بسیاری کرده‌ایم، اما این پیشرفت‌ها تحت‌الشعاع مذاکرات پر سر و صدای هسته‌ای قرار گرفته و گر نه دولت یازدهم در این زمینه با شتاب بیشتری در حال حرکت است.

رییس جمهوری گفت: علوم هوا فضا و ماهواره، علوم کاربردی و راهبردی هستند که هم برای توسعه و هم برای جلوگیری از تهدیدات مورد نیاز است و کشور در زمینه هواشناسی، معادن، کشاورزی، منابع آب و زیرزمینی، ارتباطات، آموزش و پزشکی از راه دور و صدا و سیما به آن نیازمند است.

دکتر روحانی ادامه داد: در زمینه هوا فضا گام‌های اول و دوم را برداشته‌ایم، اما راه زیادی در پیش رو داریم. دولت یازدهم متوجه شد یک برهم ریختگی در مسأله علوم فضایی از لحاظ ساختاری و تشکیلاتی وجود دارد.

رییس جمهوری ادامه داد: در بررسی‌ها دیدیم بسیاری از مراکز علمی اگر در جای خود قرار گیرند پیشرفت‌ها سریع‌تر و مطلوب‌تر خواهد بود، لذا ما هم سازمان فضایی و هم پژوهشگاه را در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دادیم.

دکتر روحانی با تأکید بر کار دقیق و تقسیم کار دقیق بین دانشگاه‌های کشور در عرصه هوا فضا، گفت: ما به چیزی شبیه کنسرسیومی از دانشگاه‌های مختلف نیاز داریم که هر کدام بخشی را دنبال کنند و در جایی کار ترکیب شود. مرکز ملی فضایی که در اختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است می‌تواند برای هماهنگی در این زمینه فعالیت نماید.

رییس جمهوری با اشاره به بحث مفصل راجع به فضا در هیأت دولت، تصریح کرد: هر مقدار لازم باشد جلساتی در این زمینه برای بهبود فعالیت، اصلاح ساختار خواهیم گذاشت تا دولت بتواند به همه بخش‌ها از لحاظ مالی، فنی و هم‌افزایی کمک کند.

دکتر روحانی ادامه داد: هم‌افزایی موجب سرعت در کارها و چابک‌سازی برای حرکت سریع‌تر رو به جلو خواهد شد، تا کشور بتواند از این دانش راهبردی و کاربردی که هم در کوتاه‌مدت و هم در دراز مدت مورد نیاز کشور است، حمایت کند.

رییس جمهوری در ابتدای سخنانش با اشاره به تصمیم قاطع دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و بخش صنعت برای پیشرفت و سلطه بر فناوری فضایی گفت: در دنیای امروز دانش هوا فضا دانشی راهبردی است و کشوری که وارد این علم شود، بعدی از اقتدار ملی خود را توسعه داده و توانمند شده است.

دکتر روحانی گفت: ملتی که می‌تواند ماهواره‌‌های مختلف بسازد و در چرخه ارسال آن به فضا، کنترل، هدایت و بهره‌برداری از ماهواره‌ها مستقل باشد، ملتی است که وارد جهان امروز شده است.
رییس جمهوری همچنین با تبریک رشد روزافزون کشور در فناوری‌های پیشرفته کشور، گفت: به نمایندگی از ملت ایران به همه دانشمندان و صاحبنظران فناوری‌های فضایی کشور تبریک می‌گویم.

مردم ما خوشحال هستند و به شما افتخار می کنیم، شما موجب دلگرمی و امید مردم و مایه مباهات کشور در جهان اسلام و منطقه هستید و ملت ایران برای دستیابی به همه فناوری های پیشرفته دنیای امروز، استعداد لازم را دارد.

پیش از سخنان رییس‌ جمهوری دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دو دهه فعالیت دانشمندان کشور در عرصه فضایی و موفقیت در ارسال ماهواره فجر، گفت: حمایت و پشتیبانی از فناوری‌های نوین نظیر فعالیت‌های فضایی، نانو و بیو برای رشد اقتصاد دانش‌بنیان، سیاست دولت یازدهم است و گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.

وی رقابت فضایی و تأثیر اقتصادی و سیاسی ماهواره‌ها در دنیای امروز را یادآور شد و اظهار داشت: اگر کشوری در امر فناوری‌های فضایی اشراف داشته باشد در بخش‌های مختلف می‌تواند کارهای علمی گسترده‌ای انجام دهد و خوشبختانه دانشمندان ما در ساخت تجهیزات مورد نیاز این فناوری موفق بودند.

وزیر ارتباطات و فناوری تصریح کرد: امروز ایران در حال تعریف برنامه ده ساله دوم در عرصه فضا است و با عبور از فاز آزمایشی وارد مرحله کاربردی استفاده از ماهواره در بخش‌های مختلف نظیر سلامت، کشاورزی، رسانه، آموزش و پرورش و حمل و نقل شده است.(پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها