امروز 27 بهمن 1393 هجری شمسی؛ 26 ربیع الثانی 1436 هجری قمری؛16 فوریه 2015 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:
کد خبر: ۷۷۱۱۶۱
27 بهمن، آغاز محاکمه و صدور حکم عوامل رژیم پهلوی

هجری شمسی

27 بهمن 1296

رضاخان پهلوی با فراخوانی قزاق‌های تحت امر خود و انتقال آنان به قزاقخانه فرماندهی قزاق‌های ایران را با صلاحدید انگلیس بر عهده گرفت.

27 بهمن 1299

فتح‌الله رشتی ـ سپهدار اعظم ـ کابینه خود را تشکیل داد. این کابینه با کودتای سوم اسفند رضاخان به پایان رسید.

27 بهمن 1300

رضاخان پهلوی وزیر جنگ دستور تشکیل امنیه حکومتی تحت نظر وزارت جنگ را صادر کرد

27 بهمن 1305

علی اکبر داور وزیر عدلیه برای آنچه که «اصلاح قوانین و تشکیلات عدلیه» خوانده شد، از مجلس شورای ملی اختیار تام گرفت.

27 بهمن 1334

آیت‌الله کاشانی به علت حمایت از ترور رزم‌آرا بازداشت شد. وی در بازجوئی نیز از قتل رزم‌آرا حمایت کرد.

27 بهمن 1357

ارتشبد نعمت‌الله نصیری رئیس ساواک به حکم دادگاه انقلاب اسلامی تیرباران شد.

هجری قمری

26 ربیع الثانی 465

عین الزمان قطان مروزی ریاضیدان، طبیب و فیلسوف مسلمان متولد شد. او در شهر مرو از شهرهای قدیم خراسان واقع در تکمنستان امروزی زاده شد و در ریاضیات، فلسفه، ادبیات، طب و علوم دینی مهارت داشت. اما بیشتر به طب علاقه مند بود و در مرو به طبابت و مداوای بیماران مشغول بود. او کتاب های متعددی هم به رشته تحریر درآورد که کتاب کیهان شناخت در علم ریاضی ازجمله آنهاست. قطان مروزی به هنگام مرگ 83 ساله بود.

26 ربیع الثانی 518

حسن صباح داعی فرقه اسماعیلیه در الموت در نزدیکی قزوین درگذشت. او بعد از قبول مذهب اسماعیلیه مدتی در مصر بود و بعد از بازگشت به ایران ابتدا در خوزستان، اصفهان، یزد، کرمان و دامغان به دعوت مذهب اسماعیلیه پرداخت. او در 483 به قلعه الموت در نزدیکی قزوین دست یافت و به گسترش دایره دعوت خود پرداخت. مرگ ملکشاه سلجوقی و قتل نظام الملک وزیر مقتدر سلجوقی بیش از پیش فرصت را در اختیار حسن صباح و اسماعیلیان قرار داد و فدائیان اسماعیلی بزرگان مخالف مذهب اسماعیلیه را به قتل می رساندند. حسن صباح حتی سلطان سنجر را تهدید به مرگ کرد. اما با مرگ حسن صباح فعالیت اسماعیلیه به تدریج رو به افول نهاد.

میلادی

16 فوریه 1946

نخستین بار از حق وتو در سازمان ملل استفاده شد. نمایندگان روسیه در مخالفت با پیشنهاد مطرح شده در شورای امنیت سازمان ملل متحد از حق وتو استفاده کردند. حق وتو به پنج عضو دایمی و موسس سازمان ملل یعنی آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه و چین اعطا شده است. اصل حق وتو در کنفرانس یالتا در سال 1945 به تصویب رسید.

16 فوریه 1994

شرکت اپل اولین دوربین دیجیتالی را ارائه کرد. این دوربین بلافاصله پس از عکسبرداری تصاویر را به رایانه منتقل می کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها