jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۶۹۸۸۳   ۲۳ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۶:۴۷

معاون رییس جمهوری از نمایندگان سیاسی و سازمان بین المللی خواست تا در ترسیم چهره واقعی گردشگری ایران اهتمام کافی به عمل آورند.

سازمان های بین المللی چهره واقعی گردشگری ایران را ترسیم کنند

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز پنج شنبه در آیین افتتاح هشتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران اظهار داشت: ما همانگونه که با عضویت در مجامع جهانی خود را ملزم به رعایت اصول و قواعد آنها می دانیم متقابلا خواسته های مشروعی را دارا هستیم که باید به آنها توجه شود.

وی تصریح کرد: سازمان های جهانی می توانند ما را در حفاظت از منابع گردشگری و تقویت ظرفیت های ملی که از جمله آنها میراث فرهنگی کم نظر ما است، کمک کنند.

جهانگیری افزود: همچنین سازمان های جهانی می توانند در مرمت و نگهداری آثار تاریخی ایران، با توجه به وسعت بسیار آنها کمک کرده و نقش موثرتری داشته باشند.

برنامه دولت برای ارتقا امنیت گردشگران

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه یکی از زیرساخت های مورد توجه دولت ارتقای امنیت گردشگران بوده است گفت: این کار با همکاری وزارت کشور و دستگاه های امنیتی و انتظامی به فرجام رسید و دولت در زمینه تامین حقوق صنفی گردشگران خارجی توجه دارد.

جهانگیری افزود: گردشگری از جمله مسائل محوری و مورد توجه دولت است و دولت به گردشگری به عنوان پدیده ای جدید، جهانی و صنعتی موثر در توسعه ملی می نگرد.

وی ادامه داد: توسعه صنعت گردشگری از جمله اولویت های راهبردی دولت و از اولویت های مساله محور است.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سطح اول این اولویت ها استراتژی قوه مجریه توجه و اهتمام جدی به گسترش و تقویت گردشگری در سطوح و زمینه های مختلف است.

جهانگیری تصریح کرد: برمبنای همین توجهات دولت در برنامه ششم خود اهتمام جدی به ایجاد و تامین زیرساخت های مورد نیاز گردشگری دارد؛ این توجهات در زمینه های فرهنگی، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.

وی اضافه کرد: یکی از زیرساخت های مورد توجه ما که با همکاری وزارت کشور و دستگاه های امنیتی انتظامی به فرجام رسیده مساله ارتقای امنیت گردشگران است؛ دولت در زمینه تامین حقوق صنفی گردشگران خارجی به این مهم توجه دارد که باید حتی گردشگران غیرمسلمان در کشور ما به عنوان یک سرزمین اسلامی از حقوق مشروع و برابر برخوردار باشند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: حقوق گردشگران غیرمسلمان در سرزمین های اسلامی واقعیتی است که از دیرباز مورد توجه مراجع، علما و متفکران مسلمان بوده و در ایران نیز منجر به اتخاذ تدابیر ارزنده از سوی صاحبنظران دین و حقوقدانان ایرانی، نظام حقوقی، نظام سیاسی و نظام اجرایی کشور شده است.

جهانگیری با بیان اینکه دولت فراهم ساختن زمینه های لازم برای تحقق فرهنگ مدارا، تفاهم، صلح و دوستی را در جهان امروز به عنوان یکی از مهمترین کارکردهای گردشگری ضروری می داند گفت: گردشگری به عنوان مقوله ای فرهنگی، اجتماعی، و سیاسی محسوب می شود و این ظرفیت را در خود دارد که از تفاوت های قومی و مذهبی فرصت های جدیدی می آفریند تا جاذبه های فرهنگی تاثیرگذاری خلق کند.

وی اضافه کرد: گردشگری به عنوان مقوله ای است که می تواند تاثیرگذار باشد و به جای تنازع و درگیری، دوستی و دیگرپذیری بنشاند و باید مورد لحاظ قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین به وقایع شکل گرفته در برخی کشورهای همچون خشونت و افراطی گری اشاره کرد و گفت: در جهانی به سر می بریم که متاسفانه از سویی افراطی گری و تعصب های کور به هویت های خشن قومی و مذهبی شکل داده که از جانبی دیگر دستیابی گروه ها و جریان های متحجر به انواع فناوری های نوین و سلاح های مخرب زندگی بشر را با مخاطره و ریسک همراه کرده است که در چنین وضعیتی ایجاب می کند که مداراجویی در جهان ترویج شود و روح آشنایی و آشتی در میان جوامع و ملت ها اشاعه یابد که گردشگری در این زمینه می تواند اثربخش باشد.

جهانگیری اضافه کرد: گردشگری در این پیچ تاریخی و در چنین شرایطی می تواند نقش موثری را در تقویت هم پذیری جهانی ایفا کند؛ باید همه کمک کنیم تا فلسفه وجودی گردشگری که ادراک نیک نفسانه از جهان است بر فهم تاریک اندیشانه جهان امروز غلبه کند.

وجود بیش از یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی

وی به بیش از 31 هزار اثر ثبت شده تاریخی کشور اشاره کرد و گفت: اینها فقط بخش کوچکی از بیش از یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی موجود ما است؛ و حفظ و نگهداری این بخش بزرگ نیاز به مشارکت بیشتر جامعه جهانی دارد که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه امروز با مسأله کاهش شدید و سریع بهای نفت مواجه شده ایم و باید به ظرفیت های جایگزین در اقتصاد منهای نفت بپردازیم، گفت: گردشگری برای جلب سرمایه های داخلی و خارجی و تحقق رونق اقتصادی و حفظ روند رشد اقتصاد کشور منبعی مهم و اساسی است.

جهانگیری خاطر نشان کرد: از مدیران صنعت گردشگری کشور که فعالیت آنها سبب تحرک و تکاپو در فضای کسب و کار کشور شده قدردانی می کنم و اعلام می کنم که ما در دولت در حال تدوین برنامه ششم توسعه کشور همه ملاحظات صنعت گردشگری را مدنظر قرار دادیم.

وی با بیان این که برنامه ششم توسعه کشور به عنوان سند راهبردی ما برای پنج سال آینده از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری از جمله سازمان هایی است که در تدوین پیش نویس برنامه های خود جلوتر از سایر دستگاه ها حرکت کرده و در کمیته تنظیم برنامه ششم شورایی به نام شورای میراث فرهنگی و گردشگری در صدر شوراهای تدوین کننده برنامه قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه تصریح کرد: ایران جاذبه های گردشگری متنوعی دارد. این درست نیست که امکان سفر به ایام، مناطق و شیوه های خاص و استفاده از وسایل خاص حمل و نقل محدود شود. این رویه متأسفانه سبب آسیب دیدن تن و روان مسافران و نیز تخریب محیط زیست شده است. ما که در اندیشه و فرهنگ خود زمین را مادر خویش می دانیم باید برای حفظ محیط زیست از این فرهنگ و باور کمک بگیریم. بنابراین باید نسبت به تمرکز و تراکم سفر و انباشت فشار و تقاضای سفر در ایام محدود و آثار زیان بار آن از جمله خسارت های مالی، مادی و انسانی حساس باشیم و با سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب، توازن و تعادل را عملاً در توسعه گردشگری محقق کنیم.

جهانگیری افزود: صنعت گردشگری صنعتی دولتی نیست و دولت باید تنها خود را تسهیل گر و زمینه ساز حضور فعال سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه بداند.

توسعه صنعت گردشگری ضرورت و فرصت جدید ملی ما است

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم صنعت گردشگری کشور ما همانند گردشگری کشورهای توسعه یافته به عنوان منبع پایدار درآمد و منشأ مطمئنی برای رونق و رشد اقتصاد ملی تبدیل شود و توان کشور را در مواجهه با تهدیدهای اقتصادی، نوسان های بازارهای بین المللی و فراز و فرود قیمت محصولات زیرزمینی بالا ببرد. لذا توجه کنیم که توسعه صنعت گردشگری ضرورت و فرصت جدید ملی ما است.

معاون اول رییس جمهوری همچنین به راهپیمایی شکوهمند مردم در روز 22 بهمن اشاره کرد و افزود: جای خوشحالی است که امروز خانواده بزرگ گردشگری کشور در فضای ملی متأثر از حضور کم نظیر و باشکوه 22 بهمن گرد آمده اند.

وی افزود: دولت خود را وامدار و قدردان مردمی می داند که نشان دادند 22 بهمن همچنان روز ملت، ایران، نظام، روز امام و رهبری و روز همه با هم است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر