روحانی در بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس:

توسعه کشت گلخانه‌ای می تواند به حل بحران کم آبی کمک کند

رئیس جمهوری در دومین روز سفر استانی به استان اصفهان ضمن بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس؛ بزرگترین شهرک گلخانه‌ای صیفی جات کشور واقع در محمود آباد شهرستان شاهین شهر، در جریان روند تولید محصولات کشاورزی در این مجموعه قرار گرفت.
کد خبر: ۷۶۷۵۲۹
توسعه کشت گلخانه‌ای می تواند به حل بحران کم آبی کمک کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی امروز پنجشنبه در حاشیه بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس در جمع خبرنگاران گفت: پیام بازدید امروز این است که با توجه به شرایط کم آبی در کشور باید الگوی کشاورزی را تغییر داده و به سمت شیوه های نوین آبیاری در کشاورزی حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: در کشت های گلخانه‌ای از این جهت که سم و کود شیمیایی استفاده نمی شود برای سلامت و بهداشت مردم بسیار مفید و مهم است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه کشور در مسیر خسکسالی قرار دارد، بر ضرورت توسعه کشت های گلخانه‌ای در کشور تاکید کرد و گفت: در حال حاضر راهی جز استفاده بهینه از منابع آب برای توسعه کشور نداریم و کشت گلخانه‌ای می تواند در این خصوص کمک بسیاری به رشد کشاورزی کند.

روحانی با اشاره به نقش شهرک گلخانه ای پارادیس برای کمک به پیشرفت کشاورزی در منطقه گفت: این شهرک الگویی برای نشان دادن مصرف بهینه آب و تولید محصولات کشاورزی سالم است.

رئیس جمهوری همچنین در خصوص برنامه های دولت برای رسیدگی به معوقات بانکی سرمایه گذاران بخش خصوصی در کشور گفت: عده ای از سرمایه گذاران در سالهای گذشته تسهیلات بانکی دریافت کرده‌اند اما نتوانسته اند به موقع اقساط خود را بپردازند. باید در این میان کسانی را که در زمینه معوقات مقصر نیستند و شرایط اقتصادی کشور در دوره ای باعث شد نتوانند اقساط خود را بپردازند، یاری کرد، دولت با تشکیل کمیته هایی درحال بررسی مسایل این سرمایه گذاران است.

شهرک گلخانه ای پاردایس که مورد باید رئیس جمهوری و هیات همراه قرار گرفت، یکی از بزرگترین شهرک های گلخانه ای صیفی جات کشور با ۱۶۰ هکتار وسعت در ۳۰ کیلومتری شمال اصفهان و در نزدیکی شاهین شهر قرار دارد.

تغییر در الگوی کشت، خلاقیت و استفاده از روش های جدید آبیاری، برخورداری از بخش های جداسازی و بسته بندی مدرن از ویژگی های این مجموعه عنوان شده است.

طراحی سیستم جمع آوری نزولات آسمانی از طریق شبکه های به هم پیوسته سطوح گلخانه ها و ذخیره سازی این آب ها برای آبیاری از نکات قابل توجه این مجموعه است که باتوجه به وضعیت اقلیمی و خشکسالی طراحی و بکار گرفته شده است.

در این مجموعه گلخانه ای سالانه بیش از پنج هزار تن انواع صیفی جات تولید و بسته بندی می شود که از این میزان حدود ۵۰ درصد به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای خزر صادر و بقیه در بازارهای داخلی عرضه می شود.

این شهرک در سال ۱۳۹۱ با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است و طرح توسعه یا فاز سوم این مجموعه قرار است در سال ۹۴ به بهرداری برسد.

در این مجموعه گلخانه ای حدود سه هزار نفر بصورت مستقیم مشغول به کارهستند و ظرفیت کلی اشتغال آن تا بیش از پنج هزار نفر قابل افزایش است.

در این بازدید وزیر جهاد کشاورزی، جمعی دیگر از اعضای کاروان تدبیر و امید و مسوولان استان اصفهان رییس جمهوری را همراهی کردند.

رئیس جمهوری در پایان این بازدید در یادداشتی در دفتر یادبود این شهرک علمی و تحقیقاتی با ابراز خرسندی از پیشرفت های انجام گرفته در این شهرک نوشت: بی تردید راه برون رفت از معضلات اقتصادی و زیست محیطی پناه بردن به تولید علم و فناوری و زنجیره آن تا تولید محصول است.

بازدید رئیس جمهوری از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

رییس جمهوری ظهر امروز پنجشنبه با حضور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از دستاوردهای فناوری این مجموعه بازدید کرد و در جریان پیشرفت های علمی و تحقیقاتی شرکتهای دانش بنیان مستقر در این شهرک علمی قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دومین روز از سفر خود به استان اصفهان، با حضور در شهرک علمی و تحقیقاتی این استان، از شش دستاورد مهم فناوری شرکتهای دانش بنیان مستقر در این شهرک بازدید کرد.

در این بازدید که رییس دفتر رییس جمهوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، بر ضرورت ایجاد بستر مناسب برای توسعه فعالیت شرکتهای دانش بنیان ، ایجاد زمینه های لازم برای تجاری سازی دستاوردهای این شرکتها و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاکید شد.

گفت و گو رییس جمهوری با مردم شهر گرگاب

رییس‌ جمهوری همچنین صبح امروز پنج‌شنبه پیش از بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس در توقف کوتاهی در شهر گرگاب اصفهان، با گروهی از مردم این شهر دیدار و گفت وگو کرد.

جمعیت انبوهی از مردم گرگاب که از صبح زود منتظر رسیدن کاروان تدبیر و امید به شهر خود بودند، با سر دادن شعارهایی همچون" صلی علی محمد یاور رهبر آمد " و "روحانی دوستت داریم " ، به استقبال رییس جمهوری آمدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی نیز در این دیدار صمیمی با تکان دادن دست به ابراز احساسات مردم پاسخ داد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها