واکنش های بین المللی به سوزانده شدن خلبان اردنی

الازهر مصر: تروریستهای داعش باید کشته شوند

انتشار تصاویر و فیلم مربوط به زنده سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی توسط گروه داعش با موجی از واکنش های بین المللی مواجه شده است.
کد خبر: ۷۶۷۱۸۱
الازهر مصر: تروریستهای داعش باید کشته شوند

الازهر مصر با صدور بیانیه و فتوایی به قتل و سوزاندن خلبان اردنی توسط گروه تروریستی داعش واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی اقدام وحشیانه گروه تروریستی داعش در زنده زنده سوزاندن «معاذ الکساسبه» خلبان اردنی ، «احمد الطیب» شیخ الازهر با صدور بیانیه ای فتوای قتل و به صلیب کشیدن و قطع دستان و پاهای اعضای گروه تروریستی داعش را صادر کرد.

وی در این بیانیه با محکومیت شدید سوزاندن خلبان اردنی، این اقدام را اقدامی تروریستی و وقیحانه از سوی گروه تروریستی و شیطانی داعش دانسته که مستوجب عقوبت و مجازات است.

شیخ الازهر تاکید کرده است که بر اساس آیات قرآن کریم تروریستهای داعش باید کشته شوند، به صلیب کشیده شوند و دست و پاهایشان قطع شود.

بنا بر اعلام پایگاه خبری العهد لبنان، مسئولان اردن در واکنش به این اقدام ساجده الریشاوی و زیاد الکربولی دو نفر از اعضای وابسته به القاعده و داعش را صبح امروز اعدام کردند. همچنین سه روز در اردن عزای عمومی اعلام شده است.

هزاران نفر از شهروندان اردنی با برپایی تظاهراتی در امان و الکرک خشم خود را از جنایات داعش ابراز کردند و خواهان واکنش شدید به این اقدام شدند.

المیادین گزارش داد: اعضای شورای امنیت با اجماع اعدام خلبان اردنی را محکوم کردند. پایگاه خبری المسله نیز اعلام کرد: «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق شب گذشته ضمن محکوم کردن جنایت اخیر داعش از ائتلاف مقابله با داعش خواست که این گروه تروریستی را هدف حملات شدید قرار دهند.

«مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق نیز همبستگی و همدردی خود را با اردن و خانواده خلبان اردنی ابراز کرد.

النشره نیز گزارش داد: وزارت امور خارجه مصر در بیانیه ای اعلام کرد: کشته شدن معاذ الکساسبه اقدامی وحشیانه بود که با ارزش های دین مبین اسلام و تمامی ادیان آسمانی تناقض دارد. مصر به شدت این جنایت را محکوم می کند.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر نیز بر حمایت قاهره از اردن در شرایط حساس کنونی تاکید کرد.

«سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق نیز ضمن تسلیت به خانواده خلبان اردنی و مردم این کشور گفت: عراق و اردن در مبارزه با داعش در یک صف واحد قرار دارند.

قطر نیز که یکی از حامیان اصلی مالی و تبلیغاتی گروه های تروریستی همچون القاعده به شمار می رود با مردم و دولت اردن ابراز همدردی کرد.

وزارت امور خارجه لبنان نیز کشته شدن خلبان اردنی را محکوم و ابراز امیدواری کرد که تمام جنایات گروه های افراطی همچون داعش در سطح جنایات ضد بشری تلقی شود.

کاخ سفید نیز به نقل از «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که جنایت اخیر داعش اقتضا می کند که جامعه جهانی تلاش های خود را برای نابودی این گروه افزایش دهد.

«دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس نیز در صفحه اجتماعی توئیتر گفت: اعدام خلبان اردنی عزم ما را برای مقابله با داعش شدت خواهد بخشید.

«فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن اعدام وحشیانه خلبان اردنی به خانواده و ملت اردن تسلیت گفت.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها