jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۶۱۶۳   ۱۳ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۱

جام جم سرا: نه این‌که بخواهیم مساله را جنسیتی نگاه کنیم، ولی به‌دلیل قبح اجتماعی، معمولا زنان کمتر از مردان در ملأعام سیگار می‌کشند، یا مثلا در عرف جامعه ایران، بندرت دختر نوجوانی را می‌بینید که در مقابل پدر و مادرش سیگار بکشد.

قلیان قلب زنان را شکار کرده است

اینها هنجارهای رایجی است که در جامعه وجود دارد که البته با خوب و بدش کار نداریم و اصلا نمی‌خواهیم این قسمتش را تائید یا نقد کنیم.

اما اتفاق مهم اینجاست که همین عرف اجتماعی درست یا غلط، یکی از دلایل مهمی است که باعث شده هم‌اکنون زنان ایرانی کمتر از مردان سیگار بکشند؛ طوری که رئیس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت هم به ایرنا خبر داده که در مقابل هر شش مرد سیگاری، یک زن سیگار مصرف می‌کند.

تا اینجای کار، این خبر امیدوارکننده است، اما رویداد بدی که این وضع به دنبال داشته این است که با توجه به گفته‌های اخیر مسئولان وزارت بهداشت، به نظر می‌رسد که مصرف قلیان در زنان در حال افزایش است و حتی گفته می‌شود که تعداد زنان قلیانی، دیگر دست‌کمی از تعداد مردان قلیانی ندارد.

با کنار هم قرار دادن این دو وضع، براحتی می‌توان تحلیل کرد که چون همچنان قبح اجتماعی مصرف سیگار از سوی زنان در جامعه حکمفرماست، خیلی از آنها ترجیح داده‌اند که به‌سمت قلیان بروند؛ ماده دخانی‌ای که ضررش بیشتر از سیگار است، ولی دید خانواده‌ها و اجتماع چندان روی آن منفی نیست.

البته باز هم تاکید می‌کنیم که این حرف‌ها اصلا به این معنی نیست که بخواهیم برچسب جنسیتی به مصرف دخانیات بزنیم. مصرف سیگار یا قلیان ازسوی زن و مرد خطرناک است و تبعات جسمی و روانی پرشماری دارد، اما این‌که زنان سیگار نکشند و به جای آن به سمت استعمال قلیان بروند، اتفاق ناخوشایند و قابل تاملی است که قطعا بخش زیادی از این مشکل را می‌توان به اطلاع‌رسانی ضعیف رسانه‌ها و نهادهای فرهنگ‌ساز نسبت داد.

امین جلالوند ‌- ‌گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها