jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۶۱۶۳   ۱۳ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۱

جام جم سرا: نه این‌که بخواهیم مساله را جنسیتی نگاه کنیم، ولی به‌دلیل قبح اجتماعی، معمولا زنان کمتر از مردان در ملأعام سیگار می‌کشند، یا مثلا در عرف جامعه ایران، بندرت دختر نوجوانی را می‌بینید که در مقابل پدر و مادرش سیگار بکشد.

قلیان قلب زنان را شکار کرده است

اینها هنجارهای رایجی است که در جامعه وجود دارد که البته با خوب و بدش کار نداریم و اصلا نمی‌خواهیم این قسمتش را تائید یا نقد کنیم.

اما اتفاق مهم اینجاست که همین عرف اجتماعی درست یا غلط، یکی از دلایل مهمی است که باعث شده هم‌اکنون زنان ایرانی کمتر از مردان سیگار بکشند؛ طوری که رئیس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت هم به ایرنا خبر داده که در مقابل هر شش مرد سیگاری، یک زن سیگار مصرف می‌کند.

تا اینجای کار، این خبر امیدوارکننده است، اما رویداد بدی که این وضع به دنبال داشته این است که با توجه به گفته‌های اخیر مسئولان وزارت بهداشت، به نظر می‌رسد که مصرف قلیان در زنان در حال افزایش است و حتی گفته می‌شود که تعداد زنان قلیانی، دیگر دست‌کمی از تعداد مردان قلیانی ندارد.

با کنار هم قرار دادن این دو وضع، براحتی می‌توان تحلیل کرد که چون همچنان قبح اجتماعی مصرف سیگار از سوی زنان در جامعه حکمفرماست، خیلی از آنها ترجیح داده‌اند که به‌سمت قلیان بروند؛ ماده دخانی‌ای که ضررش بیشتر از سیگار است، ولی دید خانواده‌ها و اجتماع چندان روی آن منفی نیست.

البته باز هم تاکید می‌کنیم که این حرف‌ها اصلا به این معنی نیست که بخواهیم برچسب جنسیتی به مصرف دخانیات بزنیم. مصرف سیگار یا قلیان ازسوی زن و مرد خطرناک است و تبعات جسمی و روانی پرشماری دارد، اما این‌که زنان سیگار نکشند و به جای آن به سمت استعمال قلیان بروند، اتفاق ناخوشایند و قابل تاملی است که قطعا بخش زیادی از این مشکل را می‌توان به اطلاع‌رسانی ضعیف رسانه‌ها و نهادهای فرهنگ‌ساز نسبت داد.

امین جلالوند ‌- ‌گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر