jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۶۳۵۲۵   ۰۶ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

به‌دنبال انتشار نامه سرگشاده رئیس کل سابق بانک مرکزی به معاون اول رئیس‌جمهور در مورد ارتباط نداشتن و ملاقات نکردن بابک زنجانی با مقامات دولت قبل، روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری در این جوابیه آورده است: بیش از 2.7 میلیارد دلار از اموال بیت‌المال در دولت گذشته در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته است. بخشی از این مبلغ مربوط به پول نفت و بیش از یک میلیارد دلار آن مربوط به سپرده‌های بانک‌مرکزی نزد یکی از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت بوده و اکنون بازگشت آن یک مطالبه عمومی است. پرسش مهم این است که به چه دلیل یک جوان کم سابقه توانسته به این میزان از اموال بیت‌المال دسترسی پیدا کند.

روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری افزوده است: بی‌تردید آنچه در اظهارات معاون اول محترم رئیس‌جمهور مورد توجه قرار گرفته، توهین به فرد یا افراد خاصی نبوده، بلکه تاکید بر این نکته است که این‌گونه مسائل بدون دستور مستقیم و همراهی مقامات دستگاه‌های ذی‌ربط میسر نیست؛ مسائلی که نشان می‌دهد با اعمال نفوذ دست‌های قدرتمند پشت پرده، زمینه سوءاستفاده‌های بی سابقه‌ای در کشور فراهم شده و امروز باید عوامل این فسادهای بزرگ به افکار عمومی معرفی شوند. عواملی که با حمایت‌های آشکار و پنهان باعث شدند بابک‌زنجانی در موقعیت‌های مختلف با مقامات بلندپایه کشور ملاقات کرده و آنها برای پیگیری کارهای وی دستورات فوری صادر کنند. در ادامه این توضیحات آمده است: انتظار این بود که آقای بهمنی نسبت به اصل موضوع، توضیح بیشتری می‌دادند تا مشخص شود دقیقا چه کسانی صلاحیت بانک فاقد اعتبار بابک زنجانی در مالزی را برای انتقال حجم عظیم منابع بیت‌المال و برقراری تعامل گسترده شبکه بانکی با آن، تائید کرده‌اند و همین امر موجب هدر رفتن سرمایه ملی شده است.

روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری افزوده است: نباید با سکوت، موضوع برگشت 2.7 میلیارد دلار به خزانه کشور و رو شدن دست‌های پشت پرده که از مطالبات رهبر معظم انقلاب و مردم است، دچار فراموشی شود.

در ادامه این توضیحات با بیان این‌که هیاهوی بیش از حد رسانه‌ای ممکن است باعث انحراف افکار عمومی و دور شدن از اصل موضوع شود، آمده است: فقط به توضیحات اخیر دادستان محترم تهران اشاره می‌کنیم که گفته‌اند در پرونده بابک زنجانی برخی از وزرا و رئیس کل سابق بانک مرکزی برای ادای پاره‌ای توضیحات به دادستانی احضار شده‌اند.

محمود بهمنی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور نوشته بود: اعضای هیات دولت قبل هیچ‌گونه ارتباطی با آقای بابک زنجانی نداشته‌اند و جناب‌عالی با یک بررسی اجمالی متوجه خواهید شد که مسئولان دیگری در کشور از او تجلیل به عمل آورده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها