jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۷۶۳۵۰۴   ۰۵ بهمن ۱۳۹۳  |  ۲۱:۲۲

در حالی که هنوز ماجرای فساد مالی بابک زنجانی از نظر قضایی به سرانجام روشنی نرسیده است مسئولان دولت حسن روحانی و محمود احمدی​نژاد وارد دعوای تازه​ای بر سر این موضوع شده و کار به آنجا کشیده است که رئیس کل سابق بانک مرکزی می​گوید دولت احمدی​نژاد هیچ گونه ارتباطی با بابک زنجانی نداشته است.

دعوای مسئولان دولت روحانی و احمدی​نژاد بر سر بابک زنجانی

به گزارش تسنیم، در این زمینه محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در دولت محمود احمدی​نژاد نامه​ای سرگشاده به اسحاق جهانگیری معاون اول کنونی رئیس جمهوری نوشته و دولت تدبیر و امید نیز به این نامه پاسخی علنی داده است.
متن هر دو نامه را پیش رو دارید.

بسمه تعالی
جناب آقای اسحاق جهانگیری
معاون اول محترم دولت یازدهم
سلام علیکم

نظر به اینکه جناب عالی اخیرا در چهل و سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با استناد به شنیده‌ها، رئیس کل سابق بانک مرکزی را به تشکیل جلسات خصوصی مکرر با آقای بابک زنجانی سرمایه‌دار بازداشت شده متهم کرده‌اید، ازباب خیرخواهی و نصیحت مشفقانه، لازم دانستم نکاتی را به اطلاع جنابعالی برسانم.
۱- این برای اولین بار نیست که کسانی بخصوص در دولت یازدهم با استناد به شنیده‌ها و مسموعات و بی‌هراس از فرجام آن، اتهاماتی ناروا به دیگران نسبت می‌دهند. شایسته و بایسته است که مسئولان کشور و بالاخص کسانی که در مصادر بالاتر امور قرار دارند، مستدل و مستند سخن بگویند و با طرح مطالب بی‌پایه و اساس، اعتماد عمومی به نظام اسلامی و خادمان مردم را متزلزل و مخدوش نسازند.
۲-اظهارات جناب عالی در باره جلسات خصوصی مکرر رئیس کل سابق بانک مرکزی با آقای بابک زنجانی، کاملا خلاف واقع است. یک بررسی مقدماتی کافی بود تا بر شما مبرهن شود که شنیده‌هایتان تا چه اندازه بی‌اساس بوده است.
۳- شما واقف هستید که کار بانک مرکزی بسیار دقیق است و حسابهای آن تا کسر ریال به طور دقیق ثبت و ضبط می‌شود و به طور مرتب توسط هیئت نظارت، مورد مداقه و بررسی قرار می‌گیرد و همچنین هرگونه رفت و آمد به دفتر رئیس کل بانک مرکزی از سوی رئیس این دفتر، ثبت و ضبط و فیلمبرداری می‌شود. بنابراین به جای استناد به شنیده‌ها، با یک تحقیق ساده می‌توانستید به غیرواقعی بودن شنیده‌هایتان پی ببرید.
۴- فرافکنی و متهم کردن دیگران، به هنگام مواجه شدن با مشکلات در اداره امور کشور، توجیه قانع کننده و قابل پذیرشی نیست، بویژه آنکه تیم اقتصادی دولت فعلی را، بسیار کارآمد، باتجربه و کم نظیر توصیف کرده‌اید.
۵- مزید اطلاع جنابعالی تصریح می‌کنم که بانک مرکزی صرفا وجوه حاصل از فروش نفت را دریافت و پس از انجام تکالیف قانونی، بقیه را به حساب خزانه واریز می‌کند و اصولا در فروش نفت هیچ دخالتی ندارد و تشکیل جلسه با فرد یا افراد خاص در این زمینه، معنا و مفهومی ندارد.
۶- جنابعالی دولت یازدهم را مسئول بازداشت آقای بابک زنجانی معرفی کرده‌اید و چنین به نظر می‌رسد که دسترسی دولت کنونی به آقای زنجانی امر سختی نباشد. پس می‌توانستید از ایشان بپرسید که با چه کسانی ارتباط داشته و چه کسانی از ایشان در جهت اهداف و مطامع خود، سوء استفاده کرده‌اند.
۷ – تصریح این نکته را ضروری می‌دانم که اعضای هیئت دولت قبل هیچگونه ارتباطی با آقای بابک زنجانی نداشته‌اند و جنابعالی با یک بررسی اجمالی متوجه خواهید شد که مسئولان دیگری در کشور از او تجلیل به عمل آورده‌اند.
۸- شایسته بود جنابعالی در سخنان خود، به این نکته اشاره می‌فرمودید که چه میزان از درآمدهای حاصل از نفت فروخته شده در دولت یازدهم به حساب‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز نشده است تا افکار عمومی دریابند که معاون اول محترم دولت فعلی تا چه میزان دغدغه‌مند حفظ ثروت ملی کشور است!
۹- اینجانب با حسن‌ظن نسبت به جنابعالی، تصویر انسانی منصف و خداترس را از شما در ذهن خویش داشتم و متاسفم که این اظهارات غیرمنصفانه، باورهای ذهنی مرا نسبت به جنابعالی تغییر داده است. لطفا متوجه باشید که اینگونه فرافکنی‌ها، مستلزم پاسخگویی به محاکم قضایی و دیوان عدل الهی است.
با احترام- محمود بهمنی

توضیح نهاد ریاست جمهوری درباره نامه سرگشاده محمود بهمنی

بدنبال انتشار نامه سرگشاده رییس کل سابق بانک مرکزی به معاون اول رییس جمهور در مورد عدم ارتباط و ملاقات بابک زنجانی با مقامات دولت قبل، روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه کرد:
۱. بیش از ۲.۷ میلیارد دلار از اموال بیت المال در دولت گذشته در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته است. بخشی از این مبلغ مربوط به پول نفت و بیش از یک میلیارد دلار آن مربوط به سپرده‌های بانک مرکزی نزد یکی از شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت بوده و اکنون بازگشت آن یک مطالبه عمومی است. سوال مهم این است که به چه دلیل یک جوان کم سابقه توانسته به این میزان از اموال بیت‌المال دسترسی پیداکند.
۲. بی‌تردید آنچه که در اظهارات معاون اول محترم رییس جمهور مورد توجه قرار گرفته توهین به فرد یا افراد خاصی نبوده ، بلکه تاکید بر این نکته است که این‌گونه مسائل بدون دستور مستقیم و همراهی مقامات دستگاههای ذی ربط میسر نیست. مسائلی که نشان می‌دهد با اعمال نفوذ دست‌های قدرتمند پشت پرده، زمینه سوءاستفاده های بی‌سابقه‌ای در کشور فراهم شده و امروز باید عوامل این فساد های بزرگ به افکار عمومی معرفی شوند. عواملی که با حمایت های آشکار و پنهان باعث شدند بابک زنجانی در موقعیت‌های مختلف با مقامات بلندپایه کشور ملاقات کرده و آنها برای پی‌گیری کارهای وی دستورات فوری صادر کنند.
۳. انتظار این بود که آقای بهمنی نسبت به اصل موضوع، توضیح بیشتری می دادند تا مشخص شود دقیقاً چه کسانی، صلاحیت بانک فاقد اعتبار بابک زنجانی در مالزی را برای انتقال حجم عظیم منابع بیت المال و برقراری تعامل گسترده شبکه بانکی با آن، تایید کرده اند و همین امر موجب هدر رفتن سرمایه ملی شده است.
۴. در پایان دو نکته مهم مورد تأکید است :
الف : نباید با سکوت ، موضوع برگشت ۲.۷ میلیارد دلار به خزانه کشور و رو شدن دست های پشت پرده که از مطالبات مقام معظم رهبری و مردم است، دچار فراموشی گردد.
ب : هیاهوی بیش از حد رسانه ای که خواسته متخلفین است ممکن است باعث انحراف افکار عمومی و دور شدن از اصل موضوع شود که پرداختن به آن را بیش از این به مصلحت نمی دانیم و فقط به توضیحات اخیر دادستان محترم تهران اشاره می کنیم که گفته اند در پرونده بابک زنجانی برخی از وزرا و رییس کل سابق بانک مرکزی برای ادای پاره ای توضیحات به دادستانی احضار شده اند.
امیدواریم با عزم و اراده ای که در دولت و قوه قضائیه وجود دارد و با حمایت نهادهای ذیربط، بزرگترین پرونده دستگاه قضایی پس از انقلاب اسلامی و یکی از پیچیده ترین پرونده های اقتصادی و بانکی کشور به سرانجام مطلوب برسد و شاهد اعتماد آفرینی در افکار عمومی و جامعه باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۶
جناب آقای جهانگیری، همانطور كه آقای بهمنی هم فرمودند، كسان دیگری در این ماجرا دست دارند، در واقع زنجانی درصد اندكی از اختلاسها را حق داشت بردارد و زمانی كه بیش از سهمش برداشت پیش شما لو داده شد فلذا اگر قصد و توان مقابله با اونی كه میشناس ، بسم ا..فساد را از ریشه باید كند، این را احمدی نژاد هم میگفت همه هم می دانند. ... نكند شما هم مثل خاتمی كنار بیاید و چشمانتان را ببندید، البته درك میكنیم
۰
۰
شیرعلی پاك نژاد
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۶
با اهداء سلام مثل اینكه بعضی افراد كه به عنوان مسئول انتخاب می شوند . فكر می كننداول باید جیب خود وبعد جیب اطرافیان خود را از اموال بیت المال پر كنند. آقایان محترم وقتی كسی از بیت المال دزدی می كند باید به جامعه با تمام مشخصات وتمام كسانی كه با دست توی یك كاسه دارند معرفی شود.مگر این اموال بیت المال مربوط به مردم وشامل یتم وصغیر وغیره نیست آیا امامان ما وپیامبران ما درامانت داری بیت المال خیانت كرده اند كه مسئولین مدعی مسلمانی دست به این كارا میزنن ؟ مسئولین محترم وقت مردم را تلف نكنید.هر كسی كه قدرت اداره مملكت را ندارد به مردم بگوید وجای خودرا به فردی كه می تواند واگذار كند . هر شخصی كه در هر مقامی كه هست اگر خطای او ثابت شدبا او برخورد قانونی شود. قانون نباید باشخصی رودر باستی داشته باشد.برابر قوانین شرع مقدس اسلام كسی درمقام عالی تحصیلات قرار داراگر كار گناهی انجام دهد مجازاتش بیشتر از آن كسی است كه در رده پایین جامعه قرار دارد چون اولی می دانسته كه این كار گناه وبداست ومجازات سختی دارد ولی دومی نمی دانسته ومتركب آن كار شده است. حرفم این است هركسی كه اخلال در نظم اقتصاد كشور ایجاد كرده در هر دولتی كه بوده وقانون ثابت كرد ه با وی به شدت برخورد شود.واین را به عنوان یك كشف بزرگ به خورد ملت ندهید به فكر اتحادملت باشید وحقیقت را هم از مردم پنهان نكنید. فردا باز می گوینددر دولت یازدهم فلان كار انجام شده وهمینطور در دولت های بعدی اگر می بینید كار بعدی انجام شد دولت های بعدی ضمن اقدام از طریق مبادی قانونی تلاش بر عدم تكرار موارد مشابه را مد نظر داشته باشند خاطرتان جمع باشد كه ملت به پشتوانه رهبری مقام معظم رهبری به موقع اقدامات لازم را درصورت نیاز انجام خواهند داد .شما كاری كه درست است انجام دهید وبه فكر ملت باشیدالبته صداقت در كارها از معیارهای اصلی ابزاركار است.
۰
۰
من
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۶
نمیدونم الان باید لایك كنم یا آن لایك... مردم بیچاره و صبور ایران با این دستورات.... باید چه كنن؟ زنده بودن هم سخت شده.
۰
۰
p
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۴
خب اگر اقتصاد كشور بر پاشنه عدالت ودادگستری میچرخد از ان تعداد انبوه از مفسدان اقتصادی چرا تنها ان بنده خدا امیر منصور اریا را اعدام كردید واز زندان ومجازات بقیه هیچ خبری نشد.مانند رییس وقت بانكهای صادرات ... وصادرات تهران ...ودیگران
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها